Fotó: Boda Gergely
2007. február 15., 00:002007. február 15., 00:00
Számos hazai ésnemzetközi díj kitüntetettje. Kihívástjelentett-e számára a Sao Paoló-i megmérettetés?
Mi, karikaturisták nyomonkövetjük a fesztiválokat, versenyeket, és hatehetjük, akkor benevezünk. Engem is érdekelnek arangos szakmai megmérettetések, szívesenbenevezek a meghirdetett pályázatokra. Ezt a versenytnegyedik alkalommal szervezték meg Sao Paolóban,repülés tematikával, ezenkívül egyszabadon választott tárgyú rajzot is be lehetettküldeni. Érdekesnek találtam a témát,három rajzzal neveztem be, amelyből kettőt fogadott el azsűri, és az egyik elnyerte a fődíjat.
A versenyt a karikatúraOscarjának is nevezik. Mennyiben jogos ez az elnevezés?
Közel száz országbóljelentkeztek 5400 rajzzal, a zsűri a beküldött munkákközül háromszázat választott ki, ezekvettek részt a versenyben. A világ legismertebb,legjelentősebb karikaturistái neveztek be rá, ígyvalóban színvonalasnak tekinthető.
Hogyan értesült arról,hogy Önnek ítélték oda az első díjat?
Egy galaci karikaturistakollégáme-mailben gratulált a díjhoz. Nagyon meglepődtem, mertnem néztem még utána, mi lett az eredmény.Elkezdtem böngészni a brazil honlapokat, ésfelfedeztem, hogy a brazil újságok többségeaz én rajzommal van tele. Csak januárban értesültema sikerről, bár a díjkiosztót decemberbentartották.
Ezek szerint még nem vette áta kitüntetést?
Még nem, most várom ameghívót, hogy elutazhassak Brazíliába.Nem szívesen vállalkozom erre az útra, jobbszerettem volna, ha elküldik a díjat. Nem beszélema portugál nyelvet, félek a repülőúttól.Ugyanakkor ritkán adódik ilyen lehetőség egyember életében, és nem szabad kihagyni.
A versenyek kötött témájamegkönnyíti a munkát, vagy szívesebbenalkot szabadon?
Jobban szeretem, ha kötött atéma – a nemzetközi versenyek általábanilyenek –, mert akkor az adott tematikára koncentrálok,és abból próbálom a legjobbat kihozni. Haszabad a téma, akkor nehezebb kitalálni, hogy mi az,ami tetszést arathat. Nehéz a rajzról beszélni,a rajz saját magáról beszél. A nyertesalkotásomon egy tálib repülni tanítja afiát, a hinta éppen falhoz csapódik. Sok mindentelmond ez a rajz a tálibokról, a vallásifanatizmusukról, a terrorizmusról, arról,ahogyan már a gyerekeiket erre készítik fel.
Régóta foglalkoztatja eza téma?
A terrorizmus, a háború,a béke állandó témám, akárcsaka nemzetközi karikatúraversenyeknek is. A politikaikarikatúra a kedvencem, tévénézésvagy újságolvasás közben születnek azötleteim. A véleményemet mondom el egy-egytémáról, rajzba tömörítve.Néhány évvel ezelőtt Vadim Tudorrólkészítettem néhány rajzot, amivel magamrais haragítottam egy pár embert.
Mik a további tervei?
Azon kívül, hogy ez a 10ezer dollár éppen jókor jön, impulzust iskaptam, hogy még többet dolgozzak. Be akarom bizonyítani,hogy a díjat valóban megérdemeltem. Terveimközött szerepel, hogy bemutassam a marosvásárhelyiközönségnek az utóbbi időben készültrajzaimat, de további nemzetközi versenyekre is beszeretnék nevezni.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.