Fotó: Biró István
2007. május 29., 00:002007. május 29., 00:00
A június 10-éig tartó verseny egyedi kezdeményezésnek számít. A fesztivál igazgatója – akárcsak két évvel ezelőtt – a Bécsben élő Anthony Armore. A fesztiváligazgató szerint a hazai és a magyarországi jelentkezők távolmaradásának valószínűleg anyagi oka van, hiszen a nevezési díj 650 euró. A versenyre mindenesetre visszatértek négyen is a tavalyelőtti jelentkezők közül, hiszen nemcsak oklevélszerzésre, de tanulásra, tapasztalatcserére is alkalmuk nyílik.
A Kolozsvári Állami Magyar Opera zenekarát és énekkarát, illetve szólistáit vezénylő versenyzők három szakaszban mérik össze tehetségüket. Péntekig Verdi Traviatája, valamint Charles Camille Saint-Saëns Sámson és Delilája részleteit vezénylik. A zsűri – amelyben a házigazda opera karmestere, Hary Béla mellett Igor Dohovic, a Kassai Állami Szlovák Operaház karmestere, valamint Bojidar Bonev, a bulgáriai Sztara Zagorai Állami Operaház igazgatója kapott helyet – húsz versenyzőt enged tovább a második fordulóra. A pontozást egyébként nemcsak a testület végzi, hanem a kolozsvári opera művészei is.
A második szakaszban Leoncavallo Bajazzók, valamint Puccini Tosca című operája több részletének előadásában mérik össze tudásukat a versenyzők, akik június 7–8-ára, az utolsó forduló napjaira mindössze hatan maradnak. Ekkor – akárcsak az első operakarmester-versenyen – Bartók Béla műve szerepel a vizsgaanyagban: A kékszakállú herceg vára. A dirigensek vetélkedőjét június 10-én gálaelőadás zárja, amelyen a Traviata három felvonását a három díjazott vezényli. Simon Gábor, a házigazda intézmény igazgatója elmondta, a nyerteseknek fellépési lehetőséget biztosítanak a térség operaházaiban.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.