Fotó: A szerző felvétele
2008. május 23., 00:002008. május 23., 00:00
A román fõváros egyik legjelentõsebb mûvelõdési létesítményének számító Atheneum alagsorában különféle méretû orgonasípok tucatjai sorakoznak a falak mentén és az asztalokon, arasznyi pöttömök éppúgy mint többméteres, rakétára emlékeztetõ koloszszusok. Nyár végén koncerttel avatják fel a megújult orgonát, addig a közel kétezer, cinkbõl készült fémsíp mindegyikét saját kezûleg vizsgálja és javítja a gyõri mester.
Darabont Zoltán éppen egy jó méteres sípot vizsgálgat. „Az orgonakészítés és -restaurálás nagyon komplex tevékenység: a hangszer részben fából, részben fémbõl készül, elektronika is van benne, a hangtanhoz is érteniük kell a készítõinek, így aztán elkerülhetetlen a szakosodás” – magyarázza a fémsípokra specializálódott szakember, aki egy gyõri orgonaépítõtõl tanulta a mesterséget. Elmondása szerint a sípok tökéletes forrasztásának elsajátítása átlagosan hat évet vesz igénybe. A restaurálás változatos munka: a horpadt sípokat ki kell egyengetni, az elhasznált hangolókat, különbözõ mechanikai sérüléseket ki kell javítani, a hiányzó sípok helyett újakat kell önteni, esztergályozni, végül ezüstszínûre kell õket festeni. Az orgona esetében nem elég a tökéletes hangzás, a hangszerek királyának szépnek is kell lennie. „Ha van rá alkalmam, meghallgatom az orgonákat, amelyek felújításában részt vettem. Jó hallgatni a sípokat, amelyek átmentek az ember kezén” – teszi hozzá Darabont, aki korábban bécsi templomok orgonáinak restaurálásán dolgozott, de erdélyi, szlovákiai és horvátországi megbízásoknak is eleget tett. Egy bécsi kollégájának ajánlására került be a román fõvárosban tevékenykedõ munkacsoportba, amelyet az Atheneum orgonáját megépítõ Oscar Walcker dédunokája, Gerhard Walcker-Meyer vezet.
A gyõri mester egzotikus tájakra készül, a bukaresti munka végeztével Costa Rica fõvárosában, San Joséban az ottani katedrális orgonájának felújításában fog részt venni.
Pengő Zoltán
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.