Fotó: A szerző felvétele
2009. július 29., 10:372009. július 29., 10:37
Progresszív kortársművészeti törekvések Nagyváradon, a nyolcvanas években címmel jelenik meg kötet a napokban a Partium kiadónál. A tanulmány szerzője Ujvárossy László, a Partiumi Keresztény Egyetem művészeti karának megbízott dékánja (képünkön). A szerző maga is aktív szereplője volt a könyvben bemutatott történéseknek, a Dialóg csoport néven ismert nagyváradi művészi csoportosulás tagjaként.
A csoport 1981-ben, a Képzőművészeti Szövetségnek a Bazár épületbeli emeleti termében tartotta első kiállítását, az utolsó közös tárlatokra pedig 1995-ben került sor, a szentendrei Vajda Lajos Pincében és a budapesti Vigadó Galériában. A másfél évtized alatt a Dialóg csoportban több mint háromtucatnyi művész fordult meg, akik javarészt a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Egyetemről kerültek ki, köztük Jovián György, Ioan Bunuş, Onucsan Miklós, Boné Rudolf, Sorin Vreme, Gerendi Anikó, Dorel Găină, Egyed Judit, U. Kerekes Gyöngyi, Kovács Károly, Dan Perjovschi, Lia Perjovschi.
A csoport művészi eszköztárában szerepeltek konceptuális törekvések, éppúgy mint a folyamatművészet, a performansz, vagy a transzavangárd. „Spontán módon csináltuk, anélkül, hogy ismertük volna az ideológiájukat, a komoly művészettörténeti hozadékukat” – emlékszik vissza Ujvárossy László. A Dialóg csoport tagjai országos visszhangot kiváltó kiállítások résztvevői voltak, melyek a bukaresti kritikusok, művészettörténészek érdeklődését is felkeltették. Ennek ellenére a spontán módon szerveződő, saját programmal nem rendelkező csoportosulás mostanáig nem volt beható kutatás tárgya. A kötet anyagának jelentős része egy Sapientia kutatási ösztöndíj eredménye.
A könyvet, mely az egyetem hallgatói számára kurzusanyag lesz, Ujvárossy László többek között a példamutatás szándékával állította össze, hogy diákjaiban tudatosuljék, Nagyvárad fajsúlyos képzőművészeti események színhelye volt az elmúlt évtizedekben. A szerző az anyagnak román nyelven való megjelentetését is tervezi.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.