A Shoshin Színházi Egyesület ezúttal a Csónak témakörben szervezi meg a szokásos színházi alkotótáborát Kidében. A szervezők szerint bárki számára különleges testi és pszichikai tréninget jelentenek a foglalkozások.
2016. július 12., 13:252016. július 12., 13:25
A Csónak lesz a mottó, a kulcsszó, a téma a Kolozs megyei Kidében ezúttal augusztus 29–szeptember 3. között tartandó Shoshin Nemzetközi Színházi Rezidenciák – Csomópontok, Időpontok című színházi alkotótáborban.
Megkeresésünkre Köllő Csongor színész, a tábort szervező kolozsvári Shoshin Színházi Egyesület egyik alapítója elmondta: a csónak kettősséget sugall. Egyrészt lehet egy eszköz, amely biztosítja a partról partra utazást, de lehet egy instabil szerkezet is, például egy menekült számára, akinek el kell döntenie, mi az, amit feltétlenül magával kell vinnie a fedélzetre. A téma megközelítése és „átjárása\" érdekében különböző gyakorlatokat végeznek majd a résztvevők, amelyek főleg a testükre és hangjukra hatnak.
Köllő elmondta, hogy az idei tábor nemcsak témájában fog különbözni a korábbi években megszervezett találkozóktól, hiszen kiemelkedő szerepet fog játszani a lengyel Grzegorz Ziółkowski által vezetett foglalkozás is, amelyen a résztvevők új stílussal, egyéni, sajátos nyelvvel és új gyakorlatokkal ismerkedhetnek meg.
A részvételi díj 90 euró a romániai résztvevők számára, 180 euró az Amerikai Egyesült Államokból, az Európai Unióból, illetve Norvégiából és Svájcból érkező résztvevőknek, valamint 120 euró a más országokból érkezőknek. A részvételi díj fedezi a szállást, az étkezést, a képzés díját, illetve a Kolozsvárról Kidére való szállítás költségeit. A jelentkezési határidő július 29.
A táborban minden résztvevőt szívesen látnak, profi és amatőr színészek, de más szakmai területről érkező egyének is jelentkezhetnek a személyiségfejlesztőként is értelmezhető gyakorlatokra. Köllő Csongor szerint bárki számára különleges testi és pszichikai tréninget jelentenek ezek a foglalkozások.
Karácsonyi Tímea
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!