Egy kiemelkedő kolozsvári képzőművész, Soó Zöld Margit egyéni kiállítását nyitották meg a kolozsvári Bánffy-palotában. A tárlat június 26-áig látogatható.
2016. június 11., 18:322016. június 11., 18:32
Soó Zöld Margit alkotásaiból nyílt időszakos kiállítás szerda este a kolozsvári Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában. „Soó Zöld Margit fő témái az egyetemes emberi sors, a szabadság, az egyedüllét és az elszigeteltség, egyike azoknak a kiemelkedő kolozsvári művészegyéniségeknek, akik a főiskolán festészetet tanultak, ám a hatvanas–hetvenes években mégis elsősorban grafikai alkotásaikkal váltak ismertté” – méltatta Portik Blénessy Ágota művészettörténész a kolozsvári képzőművészt a tárlatnyitón.
Hozzáfűzte: nem kimondottan retrospektív, a teljes életműre visszatekintő tárlattal van dolga a látogatónak, inkább a művész pályatársa és közeli barátja, Unipan Helga kurátori koncepcióján átszűrt szubjektív válogatást tekinthet meg a közönség. A kiállítás Soó Zöld Margit különböző alkotói periódusaiból és változatos technikai tárházából egyaránt ízelítőt nyújt.
Lucian Nastasă-Kovács, a múzeum igazgatója elmondta: a tárlatot már két éve tervezték, de tulajdonképpen most is csak egy kis részét tudják megmutatni a teljes életműnek.
Florin Gherasim muzeográfus arról értekezett, hogy Soó Zöld Margit grafikái tartalomban és jelképekben gazdagok. „Kevés színnel, de rengeteg árnyalattal fejezi ki a lényegét mindannak, amit a természetben látott” – magyarázta.
Csulák Péter kolozsvári konzul kiemelte: Soó Zöld Margit egy kirobbanó energiájú nemzedék tagja. A múlt rendszerben született képein a kor ideológiai kánonja elleni lázadás jelei is megfigyelhetők. Bár eredetileg sem az alkotó, sem a tárlat kurátora nem kívánt felszólalni, mondván, hogy inkább a képek beszéljenek helyettük, Soó Zöld Margit végül megköszönte a közönségnek a részvételt. „Érzem a felém áradó szeretetet, ezért már megérte eljönni” – mondta a művész. A tárlatot június 26-áig lehet megtekinteni.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!