Fotó: Az Erdélyi Audiovizuális Archívum Facebook-oldala
Előhívás címmel egy ismeretlen kolozsvári házaspár családi fotóiból rendezett kiállítást Balla Zoltán és Kerekes Emőke Kolozsváron, a Sapientia EMTE Tordai úti épületében péteken, az audiovizuális örökség világnapján.
2017. október 29., 15:302017. október 29., 15:30
2017. október 29., 15:312017. október 29., 15:31
A képeken látható házaspárról semmit nem lehet tudni azon kívül, hogy kolozsváriak voltak, az 1950-es évektől kezdődően egymást fotózták, az örökösök pedig elsőként a fényképeiket dobták ki. Az eldobott fényképeket, filmtekercseket Balla Zoltán és Kerekes Emőke végül nem engedték elveszni. A pénteki tárlatmegnyitót az Erdélyi Audiovizuális Archívum és Sapientia EMTE – Filmművészet, Fotóművészet, Média tanszék szervezte.
Blos-Jáni Melinda, az Erdélyi Audiovizuális Archívum egyik alapítója és egyben a tárlat kurátora elmondta, az UNESCO 2007-ben nyilvánította október 27-ét az audiovizuális örökség világnapjának, azóta évente egy-egy tematikus felhívás köré szervezik világszerte az alkalomhoz illő rendezvényeket. Az UNESCO idei felhívása így hangzott: „fedezd fel, emlékezz, oszd meg” – ennek szellemében készült el Balla Zoltán és Kerekes Emőke tárlata, akik egy megtalált családi filmtekercset hívtak elő.
Kerekes Emőke szerint a legfontosabb az volt, hogy egyáltalán megtalálták a családi archívumot. Mint kifejtette, a képeken szereplő házaspárral falszomszédok voltak még abban az időszakban is, amikor az egyikük még élt. Így aztán
A házaspár 20-30 éven keresztül fotózta egymást, a tér, a különböző üdülőhelyek ahová eljártak nyaralni, nem is voltak lényegesek számukra. Kerekes Emőkét az fogta meg a képeket nézve, hogyan tekint egy férfi a nőre és a nő a férfira egy fényképezőgépen keresztül.
A Sapientia EMTE Tordai úti épületének első emeleti csarnokában november 12-ig megtekinthető tárlaton egyébként nem csak a fényképek, hanem a Balla Zoltán és Kerekes Emőke által készített videó is megtekinthető, amely részben rekonstruálja, hogy hogyan találták meg a képeket, illetve azt, ahogyan a képek elmesélnek egy történetet.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!