Fotó: Az Erdélyi Audiovizuális Archívum Facebook-oldala
Előhívás címmel egy ismeretlen kolozsvári házaspár családi fotóiból rendezett kiállítást Balla Zoltán és Kerekes Emőke Kolozsváron, a Sapientia EMTE Tordai úti épületében péteken, az audiovizuális örökség világnapján.
2017. október 29., 15:302017. október 29., 15:30
2017. október 29., 15:312017. október 29., 15:31
A képeken látható házaspárról semmit nem lehet tudni azon kívül, hogy kolozsváriak voltak, az 1950-es évektől kezdődően egymást fotózták, az örökösök pedig elsőként a fényképeiket dobták ki. Az eldobott fényképeket, filmtekercseket Balla Zoltán és Kerekes Emőke végül nem engedték elveszni. A pénteki tárlatmegnyitót az Erdélyi Audiovizuális Archívum és Sapientia EMTE – Filmművészet, Fotóművészet, Média tanszék szervezte.
Blos-Jáni Melinda, az Erdélyi Audiovizuális Archívum egyik alapítója és egyben a tárlat kurátora elmondta, az UNESCO 2007-ben nyilvánította október 27-ét az audiovizuális örökség világnapjának, azóta évente egy-egy tematikus felhívás köré szervezik világszerte az alkalomhoz illő rendezvényeket. Az UNESCO idei felhívása így hangzott: „fedezd fel, emlékezz, oszd meg” – ennek szellemében készült el Balla Zoltán és Kerekes Emőke tárlata, akik egy megtalált családi filmtekercset hívtak elő.
Kerekes Emőke szerint a legfontosabb az volt, hogy egyáltalán megtalálták a családi archívumot. Mint kifejtette, a képeken szereplő házaspárral falszomszédok voltak még abban az időszakban is, amikor az egyikük még élt. Így aztán
A házaspár 20-30 éven keresztül fotózta egymást, a tér, a különböző üdülőhelyek ahová eljártak nyaralni, nem is voltak lényegesek számukra. Kerekes Emőkét az fogta meg a képeket nézve, hogyan tekint egy férfi a nőre és a nő a férfira egy fényképezőgépen keresztül.
A Sapientia EMTE Tordai úti épületének első emeleti csarnokában november 12-ig megtekinthető tárlaton egyébként nem csak a fényképek, hanem a Balla Zoltán és Kerekes Emőke által készített videó is megtekinthető, amely részben rekonstruálja, hogy hogyan találták meg a képeket, illetve azt, ahogyan a képek elmesélnek egy történetet.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!