2011. május 11., 09:302011. május 11., 09:30
Talán furcsának tűnik, hogy egy világszerte elsimert színész, aki amúgy Shakespeare művei alapján rendezett filmjeivel is beírta a nevét a világ mozitörténelmébe, elvállalja egy képregény filmadaptációjának megrendezését Hollywoodban. Persze ez csak azért lehet így, mert a képregényt sokan még ma is valami haszontalan bulvárproduktumnak, esetleg kizárólag gyerekeknek szóló műfajnak tekintik annak ellenére, hogy már több évtizede komoly, felnőtteknek szánt, művészi kivitelezésű albumok ezrei kerülnek forgalomba a rajzasztalokról, és gyakorlatilag önálló művészeti ágként működik.
A most mozikba került végeredményt tekintve kijelenthető: telitalálat volt, hogy a Marvel Comics egyik, viszonylag kevésbé ismert karaktere, Thor történetét a színészként és rendezőként is számos rangos elismerésben részesült Kenneth Branagh vitte vászonra. Persze maga az alapsztori némileg emlékeztet a shakespeare-i királydrámákra, hiszen van benne kevélysége miatt bukásra kárhoztatott főhős és intrikus is, nemes küzdelem és látványos csata. A történet ugyanakkor természetesen napjainkban játszódik – a Földön és a földöntúli lények lakóhelyén, Asgardban. A képregény egyébként a germán mitológiából merítette hősét, Thor nem más, mint Odin fia, a viharisten, akit atyja – testvére, Loki ármánykodásának is köszönhetően – büntetésként a Földre száműz, hogy az emberek között élve tanuljon önzetlenséget, szerénységet és együttérzést.
A film ugyanakkor szakít a transzcendenciával: Asgard lakói itt nem istenek, hanem egy másik dimenzió, esetleg egy másik galaxis nagy hatalmú polgárai, akik néha gigászi csatákat vívnak a Föld megmentése érdekében a fagyszörnyekkel. Az ily módon Erich von Däniken elméletének – miszerint a különféle vallásokban megjelenő istenek valójában több ezer évvel ezelőtt a Földünkön járt földönkívüliek voltak – propagálójává avanzsált film főhősei így ugyan a mitológiából ismert páncélt és szárnyas sisakot viselnek, de amúgy látványos teleportációs kapukon keresztül közlekednek, amikor a Földre vagy a fagy birodalmába utaznak.
Rendezte: Kenneth Branagh. Producer: Kevin Feige. Szereplők: Chris Hemsworth, Sir Anthony Hopkins, Natalie Portman, Ray Stevenson, Idris Elba, Stellan Skarsgard, Rene Russo, Kat Dennings. Írta: J. Michael Straczynski, Larry Lieber, Jack Kirby, Stan Lee. Kép: Haris Zambarloukos. Zene: Patrick Doyle. Értékelés az 1–10-es skálán: 8 |
Persze Kenneth Branagh ide vagy oda, a Thor elsődleges célja mégiscsak a szórakoztatás, és nem az emberi sors alapvető kérdéseinek boncolgatása. Szórakoztató funkciójának azonban eleget tesz, majdnem olyan sikeres adaptáció, mint a Vasember vagy a Transformers. Ehhez nem csupán a látványvilág esztétikuma járul hozzá, hanem az is, hogy Branagh igazi, a szó jó értelmében vett sztárgárdát hozott össze: Odint Sir Anthony Hopkins játssza, a női főhőst Natalie Portman alakítja, de Stellan Skarsgard is helyet kapott a stáblistán. A címszerepet egy kevéssé ismert ausztrál színész, Chris Hemsworth kapta, aki ugyan nem játssza le a vászonról nevesebb kollégáit, de azért háttérbe sem vész mellettük.
Az azonban kissé kínos, hogy a politikai korrektség jegyében néhány istenséget ázsiai, illetve afroamerikai színész játszik, de hát a trend az trend. Külön érdekesség viszont, hogy még arra is odafigyeltek, hogy Coulson ügynököt ugyanaz a Clark Gregg játssza, mint a Vasember-filmekben.
Mindennek nyomán a Thor nem csupán a Marvel-képregények rajongói, de általában a fantasykedvelők számára is kellemes élményt nyújthat, és aki megkedvelte a karaktert, az hamarosan viszont is láthatja, hiszen a tervek szerint jövőre jön az újabb képregény-film, A boszszú angyalai.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!