A művész dolga jelezni a társadalom gondjait – Frenák Pál Kossuth-díjas koreográfus táncról, a művészet mai küldetéséről

Frenák Pál Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, pedagógus, érdemes művész •  Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat

Frenák Pál Kossuth-díjas táncművész, koreográfus, pedagógus, érdemes művész

Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat

Frenák Pál Kossuth-díjas táncos, koreográfus legújabb rendezését, a romeo@julia.com-ot a múlt heti sepsiszentgyörgyi Flow nemzetközi mozgásszínházi fesztiválon mutatták be. A produkciót Frenák az M Studio mozgásszínház táncosaival állította színpadra. Az érdemes művész az előadás próbafolyamatáról, a művészet szerepéről, saját szakmai formálódásáról is beszélt a Krónikának.

Oláh Eszter

2022. július 13., 19:542022. július 13., 19:54

– Több ízben is dolgozott már a sepsiszentgyörgyi M Studio társulatával, a romeo@julia.com a harmadik közös produkció. Legtöbb előadására az erős érzelmi benyomások és asszociációk jellemzőek: mennyire köszön vissza ez a mostani rendezésben?

– Az irány most is ugyanaz. A Zefirelli-féle Rómeó és Júlia című filmet legalább tizenháromszor néztem meg, akkora hatással volt rám. Az előadást azonban a jelenkor hatásaihoz akartam alakítani. Azt próbálom megmutatni, hogyan öli meg a társadalmi berendezkedés ma is a Rómeókat és a Júliákat; hogy a szerelem mennyire törékeny ebben a dinamikus, előretörő, önromboló világban.

Idézet
Az eredeti történetben a háttér öli meg őket, és ugyanez történik ma is.

Semmi sem változott, sőt, ma talán még brutálisabban tesszük. Ha csak a közeli rokonaimat és barátaimat nézem, százból hetvenen biztos elválnak. Nem vagyok szociológus, de ezekre a társadalmi helyzetekre nagyon érzékeny vagyok. Ebben a Rómeó és Júliában szerintem az a fantasztikus, hogy nagyon mély érzelmi kötődés van a két figura közt, ami folyamatos kontrasztban áll azokkal a romboló hatásokkal, amik őket érik. Ha egy pár őszintén képes vállalni és megbeszélni a problémákat, és valós érzeteiben megmutatni magukat egymásnak, hinnünk kell abban, hogy van kiút. Hiszen a szerelem nem jön mindennap, épp ezért, ha van egy erős lelki kapcsolódás, a külső hatásoknak képesnek kell lenni ellenállni. A Rómeó és Júliában ez a kötődés annyira erős, hogy inkább magukat áldozzák fel.

Idézet
Azért is használunk ennyire erős színpadképeket, hogy megmutassuk, az önmagunknak és a másoknak okozott sebek következményekkel járnak, amivel tudni kell élni.

Egyes jeleneteken átitatódik a jelenkor is, ahogyan emberek elhagyják otthonaikat, családok szakadnak szét. Ugyanakkor van egyfajta megemlékezés is azokra, akik ma már nem lehetnek köztünk. A Rómeó és Júlia az aktuális időrendbe épül be, abból inspirálódik, aminek nem tudunk hátat fordítani.

Rómeó és Júlia •  Fotó: Toró Attila Galéria

Rómeó és Júlia

Fotó: Toró Attila

– Egyszer megjegyezte, hogy az előadásaira jellemző, provokatív jelenetek nem Önt, hanem a társadalmat jellemzik, amiben élünk.

– Ebben az előadásban is vannak erős kontraszthatások, a színészek ugyanis úgy alakítják a teljesítményüket a mozgásművészeti megvalósulásokban, hogy egyszerűen sokkhatású lesz – de a jó értelemben vett sokkhatás. Biztos, hogy senki nem marad közömbös. Annál borzasztóbb nincs, ha a közönség azt mondja, „láttam egy kedves előadást”, de holnapra már el is felejti. Szerintem a romeo@julia.com bemutatóját sem fogják egyhamar elfelejteni. Nem kell mindennel egyetérteniük vagy megérteniük – már az is fantasztikus, ha dolgozik bennük. Nem kell erre rögtön, racionálisan reflektálni.

– Célja az előadásokkal egyfajta tudatos társadalmi állásfoglalás, tükörtartás, vagy inkább intuitíven fogalmazza újra azokat a jelenségeket, amelyekkel találkozik?

– Nem azért csinálunk színházat, hogy oktassuk vele az embereket – ez nem közvetlen módon történik meg. Szerintem egy művésznek elsősorban vízióra, perspektívára és alkímiára van szüksége, hiszen elsősorban érzeteket közvetít.

Idézet
A dolga, hogy egyfajta projekcióban, közvetett módon, átvitt értelemben jelezzen egy-egy problémát, de soha ne menjen bele aktuális politikai kérdésekbe.

Értékelem, hogy ezt az itteni művészekkel is képesek voltunk megfogni, konkrét értelmezés helyett valami olyasmit adunk a nézőknek, amire asszociatív módon lehet reagálni. Más részről nem tudhatjuk, ki milyen érzésekkel, prekoncepciókkal ül be egy-egy előadásra: borzalmasnak tartom, amikor egy előadás meg akarja határozni, milyen formában gondolkozzak vagy mire gondoljak.

•  Fotó: Toró Attila Galéria

Fotó: Toró Attila


– A táncosai hihetetlen fizikai teljesítményt nyújtanak, a technikai tudás, gondolom, alapvető. Mire van szükség ezenkívül ahhoz, hogy eleven, pulzáló legyen az előadás?

– Mindenekelőtt személyiség és hit kell, nem technika. Érdekes, hogy mindenki megjegyzi, mennyire képzettek technikailag a táncosaim, miközben engem sosem ez érdekelt. Nyolcvan százalékuk úgy került a társulathoz, hogy korábban nem láttam őket táncolni. Legtöbbjüket egy kávézóban vagy egy sportboltban, esetleg a tóparton láttam meg, vagy úgy, ahogy most te ülsz velem szemben egy testhelyzetben, ami egy bizonyos érzetet közvetít.

Idézet
Az M Studiósok esetében szintén az a fantasztikus, hogy más dimenzióban dolgoznak, nincsenek technikai elvárások közé szorítva.

Lehet, hogy nem tudják a nyakuk fölé emelni a lábukat, cserébe viszont olyan dolgokat hoztak felszínre, amit még a technikai képzésről érkező táncosoknál sem mindig látok. Az ő személyiségüket például megöli, hogy iszonyatosan kapaszkodnak abba a technikai rendszerbe, amelyben végeznek. Amikor kijönnek a képzésről, legtöbb idő azzal telik, hogy leromboljam a frontális stílust, amit magukra szedtek, és visszajussanak a nyers, fizikai valósághoz; ahhoz a valós anyag- és érzésrendszerhez, amiből építkezni lehet. Hiszen egy táncos dolga nem megmutatás, hanem láttatás.

•  Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat Galéria

Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat



– Származásáról és családi háttértörténetéről már több interjúban is beszélt, a szülei süketnémák voltak, a nyolc gyerek közül Ön a legkisebb, egy ideig intézetben nevelkedett. Minek köszönhető, hogy az úgynevezett „hátrányokat” alkotói energiákká kovácsolta?

– Mindenki hátrányokról beszél, amit én sosem értettem. Egy siketnéma rendszerben nagyon finom rezonanciák és a kimondatlan szavak mögé látás van: ki kell olvasni a testbeszédből az információt. Fantasztikusan gazdag anyag ez, amit eleinte nem is realizáltam, később rájöttem, hogy tulajdonképpen ennek köszönhetően formálódtam.

Idézet
Ha iskolavezető lennék, kötelezővé tenném a jelrendszer legalább alapszintű elsajátítását.

A romeo@julia.com-ban is rengeteg ilyen kommunikációs jelt használunk, és szinte biztos vagyok benne, hogy senki nem fogja megkérdezni, hogy ezek mit jelentenek. Az előadás végig azt kommunikálja, hogy annyi vagyok, amennyi, és nem akarok sem több, sem kevesebb lenni. Jó lenne, ha ez a nézők közt is hasonló csatornára találna, amihez muszáj lesz „levetkőzni”, megtisztulni.

•  Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat Galéria

Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat


– Egy próbafolyamat során rendszerint a táncosokat is „lemezteleníti”. Hogyan fogadják?

– Nehezen, hiszen át kell préselniük magukat egy valóságos létkérdésen, és meg kell találniuk azt a pontot, ami már nem róluk szól, hanem átlépnek egy másik dimenzióba. Ott vannak, de már nem ők vannak ott. Olyan ez, mint amikor Francis Bacon (brit festő – szerk. megj.) fest, és elveszíti a kontrollt.

Idézet
Egyszer csak megszületik egy vonalvezetés, ami balesetszerűen találkozik egy másik formával, amiből aztán megszületik valami.

Sosem racionális, kigondolt pontokból építkezett, volt bátorsága beleveszni egy anyagrendszerbe. A nagy festők mind azt mondják, hogy a művészet lényege az alkímia, amit a racionális társadalom egyre jobban eltart magától, miközben legalább annyira vágyik is rá. Annyira elnyomja és harcol ellene, hogy az életben nincs esélye megérezni.

•  Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat Galéria

Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat



– Gondolom, ijesztő lehet a bizonytalanság…

– Ijesztő, mert az emberek nem ismerik magukat. Képtelenek leülni egy órán át elmélyülni magukban. Szerintem egy táncosnak vagy koreográfusnak addig nem is kéne tanítania, amíg nem tud napi két-három órát egyedül dolgozni, belemerülni önmagába, egységbe hozva a testiséget a lelkiséggel és a gondolkodással. Hatvanöt éves vagyok, de mai napig minden reggel másfél-két órát egyedül dolgozom, hogy képes legyek méltó partnere lenni azoknak, akikkel majd együtt kell dolgoznom. A táncosok nem azért jönnek a próbaterembe, hogy azt nézzék, hogyan készülök fel a folyamatra, hanem, hogy saját teljességemben lássanak. Ez a felkészülés részükről is nagyon fontos.

•  Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat Galéria

Fotó: Facebook/FrenÁk Társulat



– Egy másik interjúban említette, hogy találkozott Kazuo Ohno japán butohtáncossal, és az útmutatás helyett a mester csak egy rizsestálat adott át Önnek – amit akkor Ön annak szimbólumaként értelmezett, hogy járja csak a saját útját. Milyen ez az út és hová vezet?

– Szerintem addig is úton voltam, csak akkor még kerestem valakit, aki megerősít abban, hogy jó úton járok. Ebben azonban senki nem tud megerősíteni, csak a saját hitem. Mindenki vágyik biztos pontokra, ez is egy ilyen volt. Aztán rájöttem, hogy ilyen emberek voltak és vannak még az életemben. Egy festőművész barátom például évekkel ezelőtt egy bemutató után mondta, hogy „Pál, ez nem az”, ami akkor eléggé zavart, majd két-három évre rá bemutattuk a Tricks&Tracks című előadást, ami után odajött, és azt mondta, „Pál, ez az”.

Idézet
Van néhány meghatározó ember, de ők sem mondják meg, inkább csak egyfajta útjelzők.

Mint a pillanat, amikor a zeneszerző azt mondja, hogy számolnom sem kell hozzá, mégis a zenének az érzetét fogom meg, „a szívében” vagyok. A romeo@julia.com előadásban eleinte szintén rezonanciával igyekeztem éreztetni, mit szeretnék. Mert mindenekelőtt érzékelni, nem megérteni kell. A megértés jönni fog magától, természetes módon: az érzetek hozni fogják a pontos értelmezéseket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre
2025. április 24., csütörtök

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár

Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár
2025. április 24., csütörtök

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
2025. április 24., csütörtök

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön

A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön
2025. április 23., szerda

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá

Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá
2025. április 19., szombat

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról

Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.

„Még sokáig tőle tanulhatjuk a művek lényegi megragadását” – Balázs Imre József irodalomtörténész Láng Gusztávról
2025. április 17., csütörtök

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF

A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.

Nagy európai fesztiválokon díjazott friss alkotásokat hoz el Kolozsvárra a TIFF
2025. április 16., szerda

Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték a 70 éves Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort

Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.

Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték a 70 éves Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort
2025. április 15., kedd

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása

A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.

Görbe tükröt tart a túlzottan „kütyüfüggő” társadalomnak a diákszínjátszók előadása