A magyar film napján a Saul fiát is láthatják a tévénézők
Egésznapos műsorfolyammal, kiemelkedő alkotók munkáival ünnepli a közmédia a magyar film napját április 30-án. Valamennyi csatornán a magyar filmművészet legjobb alkotásai láthatók.
2021. április 22., 16:302021. április 22., 16:30
Az MTVA közleménye szerint a műsorfolyamban a nézők változatos műfajú filmeket láthatnak, a legnépszerűbb filmvígjátékokat, romantikus szerelmi történeteket, irodalmi adaptációkat és történelmünk nehéz időszakáról tanúskodó műveket. Április 30. idén a magyar film születésének 120. évfordulója is, ugyanis 1901-ben ezen a napon mutatták be nyilvánosan Zsitkovszky Béla és Pekár Gyula A táncz című alkotását.
idézi fel a közlemény. A Duna Televízió két valódi klasszikussal indít: a csatorna nézői 8.40-től a Meseautót láthatják, majd a második magyar hangosfilmet, a Hyppolit, a lakájt 12.50-től. A Törőcsik Mari főszereplésével készült Körhintát fél nyolctól sugározza a Duna Televízió. Utána 21 órakor televíziós premierként az Aurora Borealis – Északi fény című dráma, két idősíkon futó, fordulatokban gazdag családi történet következik.
Az M5 nézői az 1910-es évek egyik legfontosabb magyar filmes műhelyének működésébe nyerhetnek betekintést 15 óra 45 perctől A sárga csikó nyomában című dokumentumfilmmel.
A Duna World 15.10-től a Mágnás Miska fekete-fehér zenés vígjátékkal várja a nézőket. Az operett adaptációt közel 10 millióan látták a mozikban. A csatorna este 9-től Szabó István Oscar-díjas Mephistóját sugározza.
A klasszikusok mellett a kortárs alkotásokat a Kuflik, valamint Bogyó és Babóca fogja képviselni. Az M2 Petőfi TV-n 22.10-kor a Macskafogó lesz látható.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!