Jelenet a filmből. A Moszkva tér 1989-ben, a rendszerváltás idején játszódik Budapesten
Fotó: Facebook
A magyar film napját idén megünneplik a román fővárosban is: a Balassi Intézet bukaresti központja Török Ferenc első nagyjátékfilmjét, a Moszkva tér című filmet tűzi műsorra kedden.
2019. április 29., 18:452019. április 29., 18:45
A Magyar Nemzeti Filmalap kezdeményezésére tavaly óta április 30. a magyar film ünnepe. A hagyományteremtő céllal indított naphoz tavaly Magyarországon több mint 100 szervezet csatlakozott, és mintegy 50 helyszínen voltak magyar filmes programok. A programsorozat 2019-ben is folytatódik, ehhez csatlakozik a Balassi Intézet és a Bukaresti Petőfi Művelődési Társaság.
Kósa András László, a Balassi Intézet bukaresti központjának igazgatója az MTI-nek hétfőn elmondta: Török Ferenc Moszkva tér című generációs kultfilmjét a 30 éve szabadon elnevezésű emlékév keretében megvalósuló eseménysorozatuk előfutáraként vetítik, idén ünneplik ugyanis a temesvári felkelés és a kelet-közép-európai rendszerváltozás 30. évfordulóját.
– emlékeztetett az igazgató.
Mint rámutatott: az elmúlt években a román közönség és a szakma különös érdeklődéssel követi a magyar filmipar nemzetközi sikert arató alkotásait. A magyar filmek romániai sikerét az is mutatja, hogy az elmúlt időszakban két magyar alkotás is díjat nyert romániai filmfesztiválokon. A politikai témájú filmeket bemutató Cinepolitica fesztiválon Szász Attila Örök tél című történelmi filmdrámája kapta a legjobb filmnek járó díjat, az emberi jogokra koncentráló One World Romania dokumentumfilm-fesztiválon pedig Tuza-Ritter Bernadett Egy nő fogságban című alkotása nyerte az egyetlen díjat, amely idén először a Román Kulturális Intézet által biztosított anyagi juttatással is együtt járt – mondta az igazgató.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!