A legmagasabb román kulturális kitüntetést kapta Jiří Menzel

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

A román állam kulturális érdemkeresztjével tüntették ki Jiří Menzel cseh rendezőt (képünkön). A ceremónián mindkét ország himnuszát eljátszották – amitől a cseh alkotó saját bevallása szerint meghatódott, és úgy érezte, mintha az olimpián kapott volna érmet –, majd az államfő tanácsadója, Eckstein-Kovács Péter felolvasta a rendelet szövegét, amely értelmében Traian Băsescu Menzelnek adományozza az elismerést, amelyet Kelemen Hunor művelődésügyi miniszter és Eckstein-Kovács adott át.

Hírösszefoglaló

2011. május 19., 08:532011. május 19., 08:53

„Nemcsak nekem, de a Cseh Köztársaságnak is nagy megtiszteltetés ez az elismerés, hiszen azt jelzi, hogy a cseh kultúra Romániában is megtalálta a helyét. Igyekszem én is jobban megismerni a román kultúrát, nem ismerem ugyanis eléggé, de ez a kitüntetés fontos hidat jelképez számomra Románia felé” – nyilatkozta Menzel az ünnepséget követően. Hozzátette, az érdemrendet minden cseh filmes és a hazája alkotói nevében is átvette.

Kelemen Hunor kiemelte, Menzel fontos filmjei a kommunista időkben keletkeztek, amikor a kultúrának, a művészetnek hatalmas volt a felelőssége. „A mi generációnk számára Menzel mester valóságos legendává vált” – fogalmazott a miniszter. Menzel mellett Lucian Pintilie, Liviu Ciulei, Jancsó Miklós és a lengyel Andrzej Wajda munkásságát emelte ki, akiknek filmjei a 60-as, 70-es és 80-as években a szabadság szigetei voltak a diktatúrában élők számára. „A cseh, a lengyel, a magyar és a román film jelenség volt abban az időben” – fogalmazott Kelemen, aki szerint Menzel filmjeiben az irónia, a szarkazmus és minden megtalálható, amely a cseh kultúrát jellemzi, és napjainkban is ugyanolyan aktuálisak és jelentősek az alkotásai.

A rendező szerint a 70-es, 80-as évek filmjei valamelyest átjárhatóvá tették a kelet-európai határokat. Menzel egyébként a bukaresti Cseh Kulturális Központban a filmjeiből szervezett retrospektív vetítéssorozatra érkezett az országba.

Menzel – aki filmrendezőnek tanult Prágában, de színházi rendezőként és színészként is tevékenykedett – talán legismertebb alkotása az első nagyjátékfilmje, a Bohumil Hrabal kisregénye alapján készült Szigorúan ellenőrzött vonatok, amelyért 1967-ben Oscar-díjat kapott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére