2011. május 13., 09:252011. május 13., 09:25
A váradi előadás érdekessége, hogy a darabot a szerző testvére, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója, Tasnádi Csaba rendezi. Nehezen állt rá, hogy öccse darabját Váradon megrendezze, s a szerző biztatása nélkül bizonyára nem is jött volna létre a szigligetisek idei évadzárója – mesélte Nagyváradon Tasnádi Csaba rendező, akinek egyébként kifejezett kérése volt, hogy a színlapokon ne szerepeljen sem az ő, sem a magával hozott alkotói stáb tagjainak neve mellett az „m. v.”, vagyis „mint vendég” jelzés. „Addig a két hónapig, amíg Váradon dolgozunk, nem udvariasan fogadott vendégek, hanem csapattagok vagyunk” – magyarázta.
Az előadás egyébként intenzív próbafolyamat eredménye, s a rendező úgy nyilatkozott, nagyon elégedett a váradi színművészek munkájával.
Dimény Levente társulatvezető azt is elmondta, a darabban a trupp összes férfi színésze szerepet kapott, a hölgyek közül viszont csak hárman lépnek színpadra. Az előadást úgy tervezték, hogy a frissen restaurált színházépület színpadát építették át: a május 22-i Varadinum-gála kivételével ugyanis az október 15-i hivatalos megnyitóig a nézőteret nem használja senki. A színpadon berendezett játékszínt három oldalról keretezi a nézőtér – a társulatvezető szerint így érdemes lesz akár többször, több oldalról megnézni az előadást.
A Közellenség története egyébként Heinrich von Kleist 1811-ben megjelent – 16. századi megtörtént eseten alapuló – Kolhaas Mihály című novellájának cselekményére épít. A sorsa ellen fellázadó kisember történetét magyarul először Sütő András dolgozta fel Egy lócsiszár virágvasárnapja című művében. Tasnádi István verziójában a két ló, a Kanca és a Csődör a narrátor – ők azok, akik miatt a konfliktus kirobban. A bemutatóra szombaton, május 14-én este hétkor kerül sor a nagyváradi színház színpadán, belépni a jegypénztár melletti bejáraton lehet.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!