Fotó: Barabás Ákos
A Herendi Porcelánmanufaktúra remekművei láthatók szerdától a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Mzeumnak otthont adó Haberstumpf-villában. A hatszáz darabból álló, több mint százmillió forint értékű tárlatot délután hatkor nyitják meg a Haáz Rezső Múzeumban.
2016. október 11., 19:132016. október 11., 19:13
A moszkvai Kreml, a szentpétervári Carszkoje Szelo Palotája, a japán Fukuyama Városi Múzeum, a genfi Ariana Múzeum, a nemzetközi Hohenbergi Porcelánmúzeum után a székelyudvarhelyi múzeumba érkeztek az idén 190 éves Herendi Porcelánmanufaktúra alkotásai. Az Elegancia, hungarikum: Herend című tárlat előkészítését kedden megtekinthették a sajtó képviselői.
„A Haberstumpf-villa a polgári, elit kultúra képviselője volt, egykor akár a Herendihez hasonló kerámiában is szolgálhattak fel az épületben” – magyarázta. Miklós Zoltán, a múzeum igazgatója szerint az épület és az udvarhelyszéki közönség is megérdemli a kiállítást. „Herend a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrája, az alkalmazottak létszámát, a nyereséget és a termékválasztékot tekintve is. Ha a 16 ezer fehér formát megszorozzuk a négyezer mintával, akkor az elméletileg 64 millió terméket eredményez, ebből Székelyudvarhelyen hatszázat lehet megtekinteni” – avatott be a részletekbe Krámlik Attila, a tárlat kurátora.
Mint elmondta, a kiállított tárgyak összértéke mintegy száztízmillió forint, és keresztmetszetet nyújt arról, hogy mit ért el a cég az elmúlt két évszázad alatt, a legrégibb mintáktól a legmodernebb újításokig. A villa hét termében lesznek kiállítva a tárgyak jövő év márciusáig, az egyik teremben csak lámpákat, az épület egykori hálószobájában az egyedi darabokat lehet megtekinteni, egy másik teremben a leghíresebb herendi mintákkal díszített darabokat is megismerhetik közelebbről a látogatók.
Az egyik teremben négy gazdagon terített asztalon lehet megismerni a szervírozókészleteket, de olyan egyedi darabokat is lehet látni, mint a porcelánból készült Szent Korona, a Mátyás király-dísztárgy vagy a porcelánturul. A falakon nemcsak tányérokat, hanem porcelán képlapokat is láthatnak, amelyeket mesterfestők készítenek. Egy díszes cukorkatartó festése körülbelül 12 órát vesz igénybe, egy váza akár több hónapos munkát is igényel – derült ki. A munka különlegességébe Magyarosi Zoltán porcelánfestő avatott be, miközben a kalandos életű Apponyi Albert gróf ihlette Apponyi-mintát vitte fel egy tányérra. A festést a legdrágább színek egyikével mutatta be, amely valódi 18 karátos aranyat tartalmaz. A festék egyedisége, hogy az aranytartalma miatt megváltoztatja árnyalatát az égetés alatt.
A herendi dísztárgyak az alapanyagtól egészen az utolsó simításig kizárólag kézzel készülnek, és minden darabot egy személy fest elejétől a végéig. A manufaktúra iskolájában, a Fischer Mór Porcelánipari Szakközépiskolában lehet megtanulni a porcelánfestést, valamint a porcelán- és a gipszmintakészítést. Magyarosi szerint szigorú kritériumok alapján válogatják meg azokat, akik meg tanulhatják a különleges szakmát. A tárlatnyitón a kiállítás fővédnökének, Kövér Lászlónak, a Magyar Országgyűlés elnökének beszédét Zsigmond Barna Pál, a Magyar Köztársaság csíkszeredai főkonzulja fogja tolmácsolni.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!