2009. április 23., 10:302009. április 23., 10:30
Az április 26-áig tartó fesztivál a nemzetközi könyvesvilág jegyzett rendezvénye, a térség meghatározó szakmai és kulturális fóruma, amelynek középpontjába évente egy-egy ország kultúrája, irodalma és könyvkiadása, valamint egy neves alkotó kerül. Idén Románia a fesztivál díszvendégországa, díszvendégírója pedig a világirodalom jeles orosz alkotója, a magyar olvasók körében népszerű Ljudmila Ulickaja lesz – ő veszi át a nyitónapon Demszky Gábor főpolgármestertől a Budapest Nagydíjat. A fesztivál alkalmából jelenik meg magyarul az írónő Daniel Stein, tolmács című új könyve Morcsányi Géza fordításában a Magvető Kiadónál.
A fesztivált Shakespeare és Cervantes halála évfordulójának tiszteletére a Könyv és a Szerzői Jog Világnapja jegyében ma nyitja meg Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke, valamint a díszvendégország nevében a kulturális miniszter, Theodor Paleologu és a Román Kulturális Intézet alelnöke, Mircea Mihaies.
A rendezvény sokszínűségét jelzi, hogy huszonöt országból érkeznek íróvendégek: Románián kívül például Franciaországból, Hollandiából, Németországból, Ausztriából, Spanyolországból, Svédországból és Dániából is érkeznek alkotók. A fesztivál természetesen könyvszakmai és üzleti fórum is, a régió könyvpiaci problémáival kapcsolatos szakmai tanácskozásokkal, konferenciákkal, az olvasáskultúrát középpontba állító előadásokkal.
Speciális programja a Könyvtáros Klub, amely közel 2000 könyvtárost megmozgató szakmai fórum. A könyvfesztivál a nagyközönség számára nyitott vásár, évente 50–60 ezer látogató fordul meg a pavilonok körül, ahol közel 50 000 kötet és több száz újdonság közül válogathatnak. Idén a fesztivál kapcsán Budapestre látogat a Van, aki forrón szereti és más világsikerű filmek legendás, magyar származású színésze, Tony Curtis is, aki Amerikai herceg című kötetének megjelenése alkalmából a magyar rajongókkal találkozik.
A nagy hírű könyves szemle keretében kilencedik alkalommal rendezik meg az Európai Unió régi és új tagországainak fiatal prózaíró-tehetségeit bemutató Európai Elsőkönyvesek Fesztiválját, amely az Európai Unió 19 országának közös elhatározásából, együttes vállalkozásként szerveződik. Romániát Adela Greceanu, Magyarországot Vincze Ferenc képviseli majd az első kötetesek versenyében.
Csehország, Lengyelország, Olaszország, Franciaország, Németország, Oroszország, Spanyolország, Kanada és Kína sikeres, nagy érdeklődést keltő bemutatkozása után idén Románia rendkívül gazdag programmal, több mint harminc rendezvénnyel és nemzetközi rangú alkotókkal vonul fel Budapesten, miközben a száz négyzetméteres, díszvendégnek járó stand átfogó képet ad a román könyvkultúra eredményeiről.
A közönség olyan neves román szerzőkkel ismerkedhet meg, mint Varujan Vosganian a Román Írószövetség alelnöke, Denisa Comănescu, Gabriel Liiceanu, Mircea Dinescu, Traian Ştef, Vasile Dan, Ioan Moldovan, Marius Vernescu, Bogdan Suceavă, Eginald Schlattner, Lucian Teodorovici és Filip Florian. Az íróvendégek művein kívül szó esik még a fordítás szerepéről a nemzetközi megmérettetésben, a kortárs román regény sajátosságairól, román és magyar költőnők beszélnek a női költészetről, és kerekasztal-beszélgetésre is sor kerül az irodalmi élet szervezeteiről.
A fesztivál szerves részét képezi Gabriela Adameşteanu és Esterházy Péter pódiumbeszélgetése, valamint a Lettre Internationale irodalmi folyóirat Román kaleidoszkóp című különszámának a bemutatása. A bukaresti Noi citim (Mi olvasunk) Alapítvány kezdeményezésére elindul a Gyerekek rajzolnak egy könyvet program. A könyves seregszemle egyébként egy gyermekeknek kialakított külön részleggel bővült: a Gyerek(b)irodalom a gyermekkönyvek népszerűsítése mellett színes programokkal várja a családosan kilátogatókat.
A román szerzők mellett természetesen a romániai magyar alkotók és kiadók is képviseltetik magukat a rangos rendezvényen. Könyvbemutatókat tart a csíkszeredai Pallas–Akadémia Könyvkiadó, amely többek között Mircea Dinescu Publicisztika és Markó Béla Egy irredenta hétköznapjai. Lehallgatási jegyzőkönyv 1986–1989 című könyvét és Pomogáts Béla Magyar irodalom Erdélyben I–II. 1918–1944 című köteteit ismerteti.
A marosvásárhelyi Mentor Kiadó egyebek mellett Kászoni Zoltán Vânătoarea în secuime – Vadászatok Székelyföldön, Sz. Benedek István Szellemek oltalmában – Burma és Bogdán László Tatjána című könyvét mutatja be. A kolozsvári Kriterion Kiadó Sas Péter Erdély beszélő kövei című munkáját ismerteti, a Koinónia Kiadó pedig Eginald Schlattner A fejvesztett kakas, Nicolae Steinhardt Napló a boldogságról és Lorand Gaspar Approche de la lumiere.
Közelítés a fényhez című köteteket ajánlja majd a közönségnek. A fesztivál zárónapján A román költészet magyarul címmel Kányádi Sándorral találkozhatnak az érdeklődők, majd a marosvásárhelyi Látó című szépirodalmi folyóirat Bukaresthez kapcsolódó különszámát mutatja be Láng Zsolt és Demény Péter.
A Budapesti Román Kulturális Intézet a könyvfesztivál partnereként egy sor kulturális rendezvénnyel járul hozzá a romániai alkotók megismertetéséhez: az egyik a kolozsvári Bartha Ciupe Ernő képzőművész TvMania című installációkiállítása, a másik az eső tematikájával foglalkozó Magyarországi és Romániai Fotóművészek Szövetségének közös fotókiállítása. Pénteken a Marius Vernescu Jazz Band koncertezik, az Uránia filmszínház pedig vasárnap este Radu Gabrea Gruber utazása című filmjét mutatja be.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.