Rangos vendéglátó. Zelenszkijt III. Károly brit uralkodó is fogadta
Fotó: X/Volodimir Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő vasárnap kijelentette, hogy úgy véli, megmentheti kapcsolatát Donald Trump amerikai elnökkel az Ovális Irodában tartott botrányos találkozójuk után, de a tárgyalásokat zárt ajtók mögött kell folytatni.
2025. március 03., 08:592025. március 03., 08:59
Zelenszkij megismételte, hogy Ukrajna nem engedne át semmilyen területet Oroszországnak egy békeegyezmény részeként.
és kulcsfontosságú fejleménynek nevezte az európai vezetőkkel vasárnap folytatott megbeszélést, amelynek célja egy béketervezet kidolgozása és elküldése az Egyesült Államoknak.
Mint arról beszámoltunk, a pénteken élőben közvetített rendkívüli találkozón Trump azzal vádolta Zelenszkijt, hogy hálátlan az amerikai segítségért, tiszteletlenséget tanúsít hazája iránt, és a harmadik világháborút kockáztatja, kétségbe vonva Washington folyamatos támogatását Ukrajna iránt az Oroszországgal vívott három éve tartó háborúban.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Nagy-Britannia és Franciaország megállapodott arról, hogy Ukrajnával együttműködve hozzákezd az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához.
Zelenszkij egy londoni repülőtéren beszélt újságíróknak, miután vasárnap Londonban európai vezetőkkel tartott csúcstalálkozót.
Bár jó hangulatúnak tűnt, és megköszönte az európai országok támogatását, az ukrán vezető óvatosan egyensúlyozott a pénteki ovális irodai találkozó eseményei miatti megdöbbenése és a Washingtonnal való további tárgyalások folytatásának egyértelmű szándéka között.
De azt mondta, hogy továbbra is felkészült bármilyen kimenetelre.
„Ami a kapcsolat megmentését illeti, úgy gondolom, hogy a kapcsolatunk folytatódni fog” – mondta Zelenszkij a londoni csúcstalálkozó után újságíróknak.
A láthatóan megrendült Zelenszkij szombaton érkezett Londonba, ahol Keir Starmer brit miniszterelnök meleg öleléssel fogadta, és a Downing Street környékén éljenző támogatók fogadták.
A vasárnapi csúcstalálkozón Starmer elmondta, hogy az európai vezetők megállapodtak egy ukrajnai béketerv kidolgozásában, amelyet elvisznek az Egyesült Államokba, abban a reményben, hogy Washington felajánlja azokat a biztonsági garanciákat, amelyek Kijev szerint létfontosságúak Oroszország elrettentéséhez.
„Az USA ... a civilizált világ vezetője, és nem fogja segíteni Putyint” – mondta.
Volodimir Zelenszkij szerint nem tartozik bocsánatkéréssel Donald Trump amerikai elnök felé a Fehér Házban tartott találkozón történtek miatt – az ukrán államfő a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban fejtette ki véleményét.
Zelenszkij washingtoni útjának hirtelen befejezése azt jelentette, hogy a két országnak nem sikerült aláírnia a sokat hangoztatott ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást, amelyről Kijev azt remélte, hogy Trumpot arra ösztönzi majd, hogy támogassa Ukrajna háborús erőfeszítéseit, de Zelenszkij szerint Ukrajna továbbra is hajlandó aláírni azt.
„Megállapodtunk az aláírásban; és készek voltunk aláírni. És őszintén hiszem, hogy az Egyesült Államok is készen áll” – mondta.
Trump az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást úgy próbálta beállítani, hogy Ukrajna, amely jelentős lítiumlelőhelyekkel és ritkaföldfém-ásványokkal rendelkezik, annak révén fizetheti vissza az Egyesült Államoknak a több milliárd dolláros segélyt.
Míg Zelenszkij igyekezett elkerülni az Egyesült Államokkal kialakult konfliktus emlegetését, mondván, hogy nem akarja beszélni a történtekről, a jövőbeni tűzszüneti megállapodással kapcsolatban határozottabban fogalmazott, mondván, hogy
„Mindenkinek meg kell értenie, hogy Ukrajna soha nem fogja orosz területnek elismerni azt, amit Oroszország megszállt” – mondta.
„Reméljük, hogy ezek a biztonsági garanciák 100 százalékosan lehetetlenné teszik, hogy Oroszország lehetőséget kapjon egy újabb agresszióra”.
Zelenszkij elmondta, hogy a pénteki vita óta volt kapcsolat Kijev és Washington között, bár nem az ő szintjén, és arra a kérdésre, hogy fontolgatta-e a lemondását, nem mutatott hajlandóságot.
„Ami a lemondást illeti, ha engem le kell cserélni... megváltoztatni engem nem lesz könnyű, mert nem elég egyszerűen választásokat tartani. Meg kellene akadályozni, hogy részt vegyek a választásokon, és ez egy kicsit nehezebb lesz.”
Egyes republikánus vezetők azt javasolták, hogy Zelenszkijnek le kellene mondania a Trumppal való pénteki találkozó után.
Zelenszkij azonban ismét megismételte, hogy ha Ukrajna megkapja a NATO-tagságot, akkor teljesítette küldetését.
Amikor az ukrán elnök megérkezett a király norfolki rezidenciájára, a helyi lakosok, akik közül néhányan ukrán zászlót tartottak a kezükben, a birtok előtt gyűltek össze, hogy tanúi lehessenek, amint Zelenszkij helikoptere megérkezik.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
Az ukrán elnököt „szívélyesen fogadták”, és a találkozó alig egy órán át tartott – közölték királyi források. A feleknek teát szolgáltak fel a sandringhami szalonban.
„Nagyon hálás vagyok ezért a találkozóért és azért, ahogyan Őfelsége segít Ukrajnának és támogat minket” – mondta újságíróknak. „Találkozott itt a harcosainkkal, akiket az Egyesült Királyságban képeznek ki, és nagyon hálásak vagyunk a királyi családnak a támogatásért”.
A király korábban már kifejezte támogatását Zelenszkij és Ukrajna iránt, mondván, hogy az ország „leírhatatlan agressziót” élt át, miután Oroszország „provokálatlanul megtámadta a földjüket”.
Az ukrán nép „igazán figyelemre méltó bátorságról és ellenálló képességről tett tanúbizonyságot egy ilyen emberi tragédiával szemben” – mondta a király tavaly.
Először a Buckingham-palotában találkoztak Zelenszkij 2023-as meglepetésszerű brit látogatása során, és ugyanazon a napon a király meglátogatta a Wiltshire-ben kiképzés alatt álló ukrán csapatokat.
A vasárnapi norfolki találkozó lehetővé tette, hogy Zelenszkij jóval Trump második állami látogatása előtt találkozhasson a királlyal az Egyesült Királyságban, amelyre akkor derült fény, amikor Sir Keir Starmer múlt heti washingtoni látogatása során átadta az amerikai elnöknek az uralkodó meghívólevelét.
Bár az ukrán vezető látogatása hivatalos, kevésbé az, mint egy állami látogatás.
A hagyomány szerint a második ciklusban hivatalban lévő amerikai elnököknek nem ajánlottak fel állami látogatást, ehelyett meghívást kaptak egy teára vagy ebédre az uralkodóval a windsori kastélyba.
A levél elolvasása után az Ovális Irodában újságíróknak nyilatkozva Trump elmondta, hogy elfogadta a meghívást, és hogy „megtiszteltetés” lenne meglátogatni a „fantasztikus” országot. Azt, hogy az utazásra mikor kerül sor, még nem jelentették be.
Sir Keir elutasította John Swinney skót első miniszter felhívását, hogy törölje Trump meghívását a Zelenszkijjel folytatott katasztrofális ovális irodai találkozója után.
Franciaország és Nagy-Britannia egy hónapos részleges ukrajnai tűzszünetet javasol
Franciaország és Nagy-Britannia egy hónapos részleges tűzszünetet javasol Oroszország és Ukrajna között, amely nem terjedne ki a szárazföldi harcokra – mondta Emmanuel Macron francia elnök a Le Figaro című napilapnak vasárnap.
Macron szerint azonban a tűzszünet kiterjedne a légi, a tengeri és az energetikai infrastruktúrát ért támadásokra.
„Tűzszünet esetén nagyon nehéz lenne ellenőrizni, hogy a front mentén zajló (harcokra vonatkozó tiltáást) betartják-e” – mondta Macron a Le Figarónak, hozzátéve, hogy a frontvonal a Párizs és Budapest közötti távolságnak felel meg.
Macron akkor beszélt a Le Figarónak, amikor Londonba repült egy európai vezetőkkel tartott találkozóra, amelyet Keir Starmer brit miniszterelnök hívott össze, hogy előmozdítsa az ukrajnai béketerv kidolgozására irányuló erőfeszítéseket.
A francia-brit javaslat szerint európai szárazföldi csapatokat csak egy második fázisban telepítenének Ukrajnába – mondta Macron.
„A következő hetekben nem lesznek európai csapatok ukrán földön” – idézte Macron szavait a Le Figaro.
„A kérdés az, hogyan használjuk ki ezt az időt arra, hogy megpróbáljuk elérni a fegyverszünetet, több hétig tartó tárgyalásokkal, majd a béke aláírása után a (csapatok) telepítésével.”
Zelenszkij, akit arról kérdeztek, hogy tud-e a tervről, a londoni újságíróknak azt mondta: „Mindenről tudok”.
Macron azt mondta, hogy országának és más európai nemzeteknek többet kell költeniük a védelemre. A Le Figarónak azt mondta, hogy ez a bruttó hazai termék 3-3,5 százalékát jelentheti. Az Európai Bizottságnak is innovatívabbnak kell lennie a védelmi kiadások finanszírozásában – mondta.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!