Fotó: Nato.int
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte, hogy a magyar parlament hétfőn megszavazta Svédország Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagságát.
2024. február 27., 08:132024. február 27., 08:13
„Ez történelmi nap Svédország és az euroatlanti biztonság számára. Gratulálok a Ulf Kristersson miniszterelnöknek és minden svédnek. Svédország csatlakozása kétségtelenül erősíteni fogja a szövetséget, különösen a szabad világgal szembeni orosz fenyegetés fényében” – írta Zelenszkij az X-en.
Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna várakozással tekint „a Svédországgal és más NATO-szövetségesekkel való szoros együttműködés elé Ukrajna NATO-tagságának előmozdítása érdekében”.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök történelmi napnak nevezte a hétfői napot, miután az Országgyűlés ratifikálta országa NATO-csatlakozását.
Az X-en közzétett üzenetében a svéd kormányfő leszögezte:
„Svédország feladja több mint 200 éves semlegességét és katonai el nem kötelezettségét. Ez nagy lépés, amit komolyan kell venni” – hangsúlyozta Kristersson a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján.
Azért csatlakozunk a NATO-hoz, hogy még jobban megvédhessük azt, amik vagyunk és amiben hiszünk. Szabadságunkat, demokráciánkat és értékeinket védjük másokkal együtt” – szögezte le.
– mondta a svéd kormányfő.
„Azt nem tudhatjuk, hogy ezen felül, mit fognak tenni. Felkészültünk minden eshetőségre” – fűzte hozzá.
A Fehér Ház is üdvözölte a magyar parlament hétfői döntését. „Nagyon-nagyon hamar szeretnénk üdvözölni Svédországot Finnország oldalán a NATO-ban” – közölte Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője.
Rishi Sunak brit kormányfő szintén a történelmi nap kifejezést használta az X-en.
„Türelmetlenül várjuk, hogy mielőbb a NATO-ban köszönthessük Önöket” – írta a brit miniszterelnök.
Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Ukrajna-konferencia megnyitóján az Élysée-palotában gratulált Svédországnak.
„Szívből jövő gratuláció országuknak” – jelentette ki a francia elnök örvendetesnek nevezve, hogy Svédország és Finnország is immáron a katonai szövetség tagja.
Olaf Scholz német kancellár szintén az X-en reagált. Mint írta,
„Szabad az út Svédország számára a NATO-ba, ez győzelem mindenki számára. Ez a döntés megerősíti védelmi szövetségünket és ezzel Európa és az egész világ biztonságát is” – tette hozzá.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az X-en közzétett üzenetében üdvözölte, hogy az Országgyűlés hétfőn jóváhagyta Svédország csatlakozását az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez.
A főtitkár közölte: most, hogy minden szövetséges ország jóváhagyta Svédország csatlakozását, a skandináv ország lesz a NATO 32. tagállama.
„Svédország tagságával erősebbé válunk és nagyobb biztonságban leszünk” – zárta üzenetét Stoltenberg.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!