Fotó: Nato.int
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök üdvözölte, hogy a magyar parlament hétfőn megszavazta Svédország Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) tagságát.
2024. február 27., 08:132024. február 27., 08:13
„Ez történelmi nap Svédország és az euroatlanti biztonság számára. Gratulálok a Ulf Kristersson miniszterelnöknek és minden svédnek. Svédország csatlakozása kétségtelenül erősíteni fogja a szövetséget, különösen a szabad világgal szembeni orosz fenyegetés fényében” – írta Zelenszkij az X-en.
Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna várakozással tekint „a Svédországgal és más NATO-szövetségesekkel való szoros együttműködés elé Ukrajna NATO-tagságának előmozdítása érdekében”.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök történelmi napnak nevezte a hétfői napot, miután az Országgyűlés ratifikálta országa NATO-csatlakozását.
Az X-en közzétett üzenetében a svéd kormányfő leszögezte:
„Svédország feladja több mint 200 éves semlegességét és katonai el nem kötelezettségét. Ez nagy lépés, amit komolyan kell venni” – hangsúlyozta Kristersson a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján.
Azért csatlakozunk a NATO-hoz, hogy még jobban megvédhessük azt, amik vagyunk és amiben hiszünk. Szabadságunkat, demokráciánkat és értékeinket védjük másokkal együtt” – szögezte le.
– mondta a svéd kormányfő.
„Azt nem tudhatjuk, hogy ezen felül, mit fognak tenni. Felkészültünk minden eshetőségre” – fűzte hozzá.
A Fehér Ház is üdvözölte a magyar parlament hétfői döntését. „Nagyon-nagyon hamar szeretnénk üdvözölni Svédországot Finnország oldalán a NATO-ban” – közölte Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője.
Rishi Sunak brit kormányfő szintén a történelmi nap kifejezést használta az X-en.
„Türelmetlenül várjuk, hogy mielőbb a NATO-ban köszönthessük Önöket” – írta a brit miniszterelnök.
Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Ukrajna-konferencia megnyitóján az Élysée-palotában gratulált Svédországnak.
„Szívből jövő gratuláció országuknak” – jelentette ki a francia elnök örvendetesnek nevezve, hogy Svédország és Finnország is immáron a katonai szövetség tagja.
Olaf Scholz német kancellár szintén az X-en reagált. Mint írta,
„Szabad az út Svédország számára a NATO-ba, ez győzelem mindenki számára. Ez a döntés megerősíti védelmi szövetségünket és ezzel Európa és az egész világ biztonságát is” – tette hozzá.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az X-en közzétett üzenetében üdvözölte, hogy az Országgyűlés hétfőn jóváhagyta Svédország csatlakozását az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez.
A főtitkár közölte: most, hogy minden szövetséges ország jóváhagyta Svédország csatlakozását, a skandináv ország lesz a NATO 32. tagállama.
„Svédország tagságával erősebbé válunk és nagyobb biztonságban leszünk” – zárta üzenetét Stoltenberg.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!