Fotó: Agerpres/EPA
Kelet-európai idő szerint reggel hét órakor a republikánus jelölt, Donald Trump vezetését jelzik az összesítések a sorsdöntő amerikai elnökválasztáson, de minden a csatatérállamokon múlik, ahol még zajlik a szavazatszámlálás.
2024. november 06., 07:252024. november 06., 07:25
2024. november 06., 07:282024. november 06., 07:28
A CNN szerint Trump, aki az egyik ilyen csatatérállamnak számító Észak-Karolinában nyert, és így begyűjtötte a 16 elektori szavazatot, 230 elektort szerzett meg a győzelemhez szükséges 270-ből, míg ellenfele, a demokrata párti Kamala Harris 182-t.
A Fox News szerint 232-216, míg a New York Times szerint 230-210 sz állás – a szórás azért ilyen nagy, mert az esetek többségében nem végeredményekről, hanem várakozásokról van szó.
Jól állnak a republikánusok a kongresszusban is: a New York Times szerint a száztagú szenátusban átveszik az irányítást – már 52 mandátumot szereztek –, míg a képviselőházban megtarthatják, miután a többséghez szükséges 218 mandátumból 177-et szereztek eddig, míg a demokraták 143-at.
A Híradó.hu összesítése szerint azok közül az államok közül, amelyekben kelet-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.
A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben.
Az amerikai választási rendszer sajátosságai miatt nem az számít, hogy melyik jelölt kapja a legtöbb szavazatot, hiszen úgynevezett elektori rendszer van. Minden államban a lakosságszámnak megfelelő számú elektort választanak meg, a győzelemhez összesen 270 elektori szavazat kell.
Mivel a legtöbb államban előre megjósolható, hogy melyik jelölt nyer (és ezáltal az állam elektorai kit támogatnak), így
Trump szerint nem lesz szoros az elnökválasztás végeredménye
A floridai Palm Beach-en adta le szavazatát Donald Trump republikánus jelölt az elnökválasztáson – írja a CNN alapján a hirado.hu.
A szavazást követően a jobboldali politikus nyilatkozott, és arról beszélt, hogy nagyon magabiztos a győzelmét illetően és szerinte közel sem lesz olyan szoros a végeredmény, mint ahogy azt várják. Kiemelte, hogy az idei volt a „legjobb” kampány szerinte a három közül, amelyeket eddig vezetett.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
A kurszki atomerőmű elfoglalásában a tervek szerint az ukrán hadsereg 20 ezer katonájának kellett volna részt vennie – jelentette ki Igor Kirillov altábornagy.
Egy második román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott kedden a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
Bár Maia Sandu elnökválasztási győzelmével a Moldova nyugati orientációját támogató oldal aratott diadalt, az ország EU-csatlakozása nem lesz egyszerű folyamat – vélekedett a Krónikának Barabás T. János szakértő.
Az ukrán védelmi miniszter közlése szerint már történt egy kisebb ütközet az ukrán hadsereg és az Oroszország oldalán harcoló észak-koreai katonák között az ukrajnai háborúban.
Háromezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Libanonban az izraeli hadsereg és a siíta Hezbollah milícia közti fegyveres konfliktusban – közölte hétfőn az ország egészségügyi minisztériuma.
Joe Biden amerikai elnök és Annalena Baerbock német külügyminiszter gratulált hétfőn Maia Sandunak a moldovai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbált beleavatkozni a választásba.
Az orosz hadsereg fel fogja szabadítani a kurszki régió ukrán megszállás alá került területeit – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor hétfőn a moszkvai Vörös téren az ifjúsági szervezetek képviselőivel találkozott.
Kamala Harris vagy Donald Trump, az eddig hivatalban levő demokraták vagy republikánus visszatérés – nem túlzás kijelenteni, hogy egy világ várja lélegzetvisszafojtva a keddi amerikai elnökválasztás eredményét.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
szóljon hozzá!