Jöhet az üzlet. A washingtoni külügyminisztérium jóváhagyta a Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának
Fotó: Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége
Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta egy Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának 262 millió dollárért, cserébe a tavaly Ukrajnának adományozott rendszerért.
2025. április 29., 13:312025. április 29., 13:31
Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége által szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény lehetséges külföldi katonai eladásról szól a román kormány számára, tekintettel arra, hogy az eljárásnak megfelelően a washingtoni Biztonsági és Védelmi Együttműködési Ügynökség most adta ki a szükséges igazolást, amely értesíti a kongresszust a lehetséges eladásról.
Az is szerepel benne, hogy
„A javasolt ügylet javítja Románia képességét, hogy megfeleljen a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseknek, lehetővé téve számára, hogy hiteles haderőt állítson fel az ellenfelek elrettentésére és támogassa a NATO-műveletekben való részvételét. Romániának nem jelent nehézséget majd ezt a felszerelést integrálni a katonai képességeibe.
– áll a határozatban.
A fő szerződő felek a Massachusetts állambeli Andoverben működő RTX Corporation és a marylandi Bethesdában működő Lockheed Martin amerikai vállalatok lesznek.
„A javasolt eladás megvalósításához körülbelül öt amerikai kormányzati és öt vállalkozói képviselőnek kell majd három évig Romániában tartózkodnia, hogy támogassák a berendezések üzembe helyezését és a kiképzést.
Ez a javasolt eladás nem lesz negatív hatással az USA védelmi felkészültségére” – mutattak rá.
„Örülök, hogy új modellt kapunk” – tette hozzá.
A The Defense Post még január elején közölte, hogy az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának. A szerződés határideje 2029. december 31.
Ezzel gyakorlatilag pótolják azt a rendszert, amelyet Románia Ukrajnának ajánlott fel az orosz légitámadások elleni védekezésre. A katonai szakportál emlékeztet, hogy
A Pentagon által a világ egyik legnagyobb fegyvergyártó vállalatának, a Raythen Technologiesnak odaítélt új szerződés a tüzérségi egységekre, köztük a fejlett radarokra, vezérlőállomásokra és elfogó rakétákra terjed ki.
Pete Bata, a Ryatheon nemzetközi ügyekért felelős alelnöke a The Defence Postnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy az új szerződés lehetővé teszi Románia számára, hogy jobban megvédje állampolgárait és a kritikus infrastruktúrát a „térségben eszkalálódó fenyegetések” közepette.
„[A Raytheon] elkötelezett amellett, hogy fejlett integrált légvédelmi és rakétavédelmi képességekkel lássa el Romániát” – tette hozzá.
„A Patriot 19 ország légvédelmének alapja, és a rendszer továbbra is bizonyítja hatékonyságát a fejlett légi fenyegetésekkel és a masszív, összetett támadásokkal szemben” – állítja a Raytheon Technologies. A szerződés odaítéléséről szóló közleményt a washingtoni védelmi minisztérium honlapján tették közzé, amely megjegyzi, hogy a tranzakció teljesítésének határideje 2029. december 31-e.
Mint arról beszámoltunk, Románia szeptemberben adományozott egy Patriot föld-levegő Patriot rakétarendszert Ukrajnának. Az adományozás költségét a védelmi minisztérium a törvénytervezetben mintegy 60 millió dollárra becsülte.
Ugyanakkor
A védelmi minisztérium azzal érvelt, hogy „a földi légvédelmi képességek újjáépítése úgy szükséges, hogy az FMS-programon keresztül az amerikai kormánytól vásárolnak az adományozott rendszerhez hasonlót, főként vissza nem térítendő külső forrásokból, felhasználva a speciális FMS-mechanizmusokat és az Ukrajna támogatására irányuló nemzetközi partnerségek keretében meglévő finanszírozási lehetőségeket”.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Az új Patriot rendszer beszerzéséhez Norvégia 127 millió dolláros pénzügyi támogatást jelentett be. A Patriot a román hadsereg legújabb és legdrágább rendszere. Románia több mint 3,9 milliárd dollár értékű szerződést írt alá hét új Patriot légvédelmi rendszerre a rendelkezésre álló legújabb konfigurációban, több száz elfogórakétával együtt.
Az első Patriot-rendszert 2020-ban szállították le a román légierőnek, és 2021 óta konkrét lég- és rakétavédelmi feladatokat hajt végre a román és a NATO légtérben. A második rendszert 2022 folyamán szállították le, az átvételi teszt és átvétel tavaly decemberben valósult meg.
Száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg keddre virradó éjjel, Dnyipropetrovszk megyében egy gyerek meghalt, egy másik gyerek és három felnőtt megsebesült – közölték vezető ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Rendkívüli biztonsági övezetté alakítják át a Santa Maria Maggiore-bazilikát és környékét a Ferenc pápa sírját látogató zarándokok védelme érdekében.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn „újabb manipulációs kísérletnek” minősítette Vlagyimir Putyin orosz elnök győzelem napi tűzszünetét az Egyesült Államok vezette béketárgyalások folytatására irányuló erőfeszítések közepette.
Úgy tűnik, hogy a hétfőn az Ibériai-félszigetet sötétségbe borító hatalmas áramkimaradást 15 gigawattnyi energia megmagyarázhatatlan eltűnése okozta a spanyol villamosenergia-hálózatból.
Ülésnapokról történő kitiltással és több mint 80 millió forintos tiszteletdíj-csökkentéssel szankcionált a budapesti Országgyűlés hétfőn öt momentumos és egy független képviselőt, akik márciusban az ülésteremben füstgyertyával tiltakoztak.
Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.
Fegyverszünetet hirdetett ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a világháborús győzelem 80. évfordulójára moszkvai idő szerint május 8-án hét órától május 11-én 00 óra 00 percig – közölte hétfőn a Kreml.
A bíborosok május 7-ét tűzték ki a konklávé kezdetének időpontjául, hogy megválasszák a világ 1,4 milliárd katolikusának új vezetőjét – közölte a CNN hétfőn vatikáni forrásokra hivatkozva.
Az ukrajnai válság rendezéséről tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte hétfőn az orosz diplomáciai tárca.
Katar miniszterelnöke szerint „némi előrelépés” történt az Izrael és a Hamász közötti új gázai tűzszünet közvetítésére irányuló erőfeszítésekben, de még mindig nincs „válasz a végső kérdésre: hogyan lehet véget vetni ennek a háborúnak”.
szóljon hozzá!