Trump-Zelenszkij találkozó Washingtonban
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Volodimir Zelenszkij szerint nem tartozik bocsánatkéréssel Donald Trump amerikai elnök felé a Fehér Házban tartott találkozón történtek miatt – az ukrán államfő a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban fejtette ki véleményét a pénteki szóváltással kapcsolatban, mely után az amerikai külügyminiszter bocsánatkérésre szólította fel Zelenszkijt.
2025. március 01., 11:032025. március 01., 11:03
Volodimir Zelenszkij úgy vélte, hogy országa és az Egyesült Államok stratégiai partnerek, akiknek nagyon őszintének és közvetlennek kell lenniük egymással, majd hozzátette, hogy véleménye szerint bizonyos dolgokat a nyilvánosság kizárásával kell megvitatni.
– fogalmazott, és azt is megjegyezte, hogy nem tudja és nem akarja megváltoztatni az ukránok attitűdjét az oroszok irányában. „Ők gyilkosok a számunkra” – jelentette ki.
Arra a kérdésre, hogy egyetért-e Donald Trumppal abban, hogy ő – Volodimir Zelenszkij – soha nem írna alá megállapodást közvetlenül Vlagyimir Putyinnal, azt mondta, hogy ez nem igaz. Kijelentette, hogy Ukrajna békét akar és lesznek tárgyalások, de az asztalnál Ukrajnának, Oroszországnak, az Egyesült Államoknak és Európának kell helyet kapnia. Hozzátette, hogy „készen állunk a békére, de erős pozícióban kell lennünk, ami erős hadsereget jelent, a partnereinket a mi oldalunkon és biztonsági garanciát”.
Volodimir Zelenszkij arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e lemondani, azt mondta, hogy csak az ukrán emberek dönthetnek az elnökükről. Úgy vélte, hogy az ő és Donald Trump kapcsolata megmenthető, amit többnek nevezett, mint két elnök viszonya.
Marco Rubio erről a CNN hírtelevízióban beszélt pénteken. A miniszter „fiaskónak” nevezte a találkozót és megkérdőjelezte, hogy az ukrán államfő valóban békét akar Oroszországgal. Marco Rubio szerint a kudarcot Volodimir Zelenszkij viselkedése okozta, és azt mondta, „semmi szükség nem volt arra, hogy oda menjen és ellenségesen viselkedjen”.
A Trump-Zelenszkij találkozó után az amerikai külügyminiszter agresszívnek nevezte az ukrán elnök beszédmódját, és hozzátette, ezzel nem fogja elérni, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek vele. „Így az emberben az a benyomás keletkezik, hogy Zelenszkij talán nem akar békemegállapodást. Azt mondja, hogy igen, de talán mégsem” – fogalmazott Marco Rubio, értékelve az éles szóváltásba torkolló fehér házi találkozó eseményeit.
Donald Trump elnök a találkozót követően a közösségimédia-oldalán közzétett bejegyzésében „nagyon jelentőségteljesnek” nevezte a találkozót, amiből véleménye szerint sok minden kiderült. Kifejtette, hogy ő békét akar, és úgy vélte, hogy „Zelenszkij elnök nem áll készen a békére, ha annak Amerika a részese”.
Az ukrán delegáció idő előtti távozásával végződő csúcstalálkozóról Hakeem Jeffries, a Kongresszus alsóházának vezető demokrata képviselője úgy vélte, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna közötti kapcsolatot meg kell menteni a „szabad világ érdekében”. A politikus a kapcsolat rendezését az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekének is nevezte.
Ezzel egy időben Lindsey Graham, a szenátus republikánus tagja, aki pénteken még találkozott Volodmir Zelenszkijjel, és korábban a Kongresszus Ukrajnába látogató delegációjának is tagja volt, a történtek nyomán úgy vélte, hogy az ukrán elnöknek le kellene mondania vagy gyökeresen változtatnia kellene a viselkedésén.
Donald Trump elnök kiállása a béke mellett az elmúlt három év legnagyszerűbb pillanata volt – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebook-oldalán az amerikai és az ukrán elnök washingtoni találkozója után.
Szolidaritásáról biztosította számos európai ország vezetője Ukrajnát azt követően, hogy botrányba fulladt Volodimir Zelenszkij ukrán államfő megbeszélése Washingtonban Donald Trump elnökkel.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
szóljon hozzá!