A washingtoni külügyminisztérium szerint a romániai választások integritása kulcsfontosságú
Fotó: Amerikai külügyminisztérium
Washington „békés, demokratikus eljárásra” szólított fel Romániában, miután az alkotmánybíróság orosz beavatkozás gyanúja miatt pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot, mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt.
2024. december 07., 17:132024. december 07., 17:13
2024. december 07., 17:172024. december 07., 17:17
Az Egyesült Államok a román nép mellett áll a választások tisztaságát érintő példátlan helyzetben – biztosított Matthew Miller, az USA külügyminisztériumának szóvivője egy pénteki sajtónyilatkozatban. Hangsúlyozta, „a románoknak bízniuk kell abban, hogy a választások a román nép demokratikus akaratát tükrözik, és mentesek a választási folyamat tisztaságát aláásni kívánó rosszindulatú külföldi befolyásoktól”.
Hozzátette: az USA tudomásul vette a román alkotmánybíróság pénteki döntését, és megerősíti, hogy bízik a romániai demokratikus intézményekben és eljárásokban, beleértve a rosszindulatú külföldi befolyás kivizsgálását is. „Felszólítást intézünk minden félhez, hogy tartsák tiszteletben Románia alkotmányos rendjét, és vegyenek részt egy békés, erőszak és megfélemlítés mentes, a román nép demokratikus akaratát tükröző demokratikus folyamatban” – jelentette ki Matthew Miller.
Az alkotmánybíróság pénteken hozott, az egész országot megrázó döntésével érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelöltet támogató orosz beavatkozás gyanúja miatt, hogy biztosítsa annak érvényességét és törvényességét. Klaus Iohannis Európa-barát államelnök hivatalban marad utódja megválasztásáig – számolt be az AFP a romániai helyzetről.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!