Fotó: Krónika Live
Néhány héten belül másodszor volt a Krónika Live meghívottja Vujity Tvrtko író, újságíró, riporter, de ezúttal nem a hawaii-i paradicsomból, hanem az ukrajnai háborús pokol mellől, Kárpátaljáról válaszolt Rédai Attila és Rostás Szabolcs kérdéseire.
2022. március 23., 18:442022. március 23., 18:44
2022. március 23., 19:072022. március 23., 19:07
Nincs az az indok, ami elfogadhatóvá tenné, hogy kisgyerekekkel teli lakóházakat lőjenek rommá, hogy humanitárius folyosókat bombázzanak vagy az atombomba kioltógombját simogatva félelemben tartsanak embereket – szögezte le Vujity Tvrtko.
Az újságírói karrierjét a harminc évvel ezelőtti délszláv háborúban indító riporterrel a Krónika Live-ban néhány héten belül másodszor beszélgettünk, február közepén még választott otthonából, Hawaii-ból jelentkezett be hozzánk, s bár már akkor is aggodalmának adott hangot az Ukrajnával kapcsolatos híreket látva, nem gondolta volna, hogy ilyen rövid időn belül már egy teljesen más világból köszönti a videópodcast nézőit.
A háború kitörése után Tvrtko nem ülhetett ölbe tett kézzel, és Kárpátaljára repült, hogy abban segítsen, amiben a legjobban tud. A Baptista Szeretetszolgálattal közösen segélyt vittek a kárpátaljaiaknak, a fiával, a 18 éves Vujity-Zsolnay Barnabással érkezett riporter pedig műsorvezetést vállalt a beregszászi Pulzus rádióban, illetve segíti az ungvári TV21 munkáját is – ezek azok a kárpátaljai elektronikus sajtóorgánumok, amelyek magyar nyelven is sugároznak műsort.
Fotó: Krónika Live
Igazából még véleményt sem akarok nyilvánítani azokról a fotelforradalmárokról, fotelharcosokról, akik most sok száz, sok ezer kilométerre Moszkvától, Kijevtől vagy Kárpátaljától megmondják a tutit. Mondják a hülyeségeiket, legyen az ő dolguk, a mi dolgunk pedig az, hogy békét és nyugalmat sugározzunk itt a Pulzus rádióban, meg az, hogy ma délután mesét mondjak a gyerekeknek az árvaházban, pakoljuk a segélyeket, és együtt legyünk a kárpátaljai magyarsággal” – fejtette ki az újságíró.
Vujity Tvrtko az erdélyieknek is üzent a Krónika Live műsorában. „Legyetek jók, erősek, és ha hozzátok érkeznek menekültek, akkor nemre, korra, anyanyelvre, vallásra és nemzetiségre való tekintet nélkül segítsétek őket” – kérlelte székely barátait az újságíró.
A videópodcast műsorát a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.
Legkevesebb 45 halálos áldozata van a Gázai övezetben vasárnap végrehajtott izraeli támadásoknak. António Guterres ENSZ-főtitkár felszólította Izraelt, hogy engedjen be a térségbe humanitárius segélyszállítmányokat.
A nők egyre magasabb szintű és erősebb szerepvállalását, valamint a gyermekeket védő környezetet szorgalmaz az egyházban a püspöki szinódus záródokumentuma, amelyet szombat este szavaztak meg a Vatikánban.
Jichák Hercog izraeli elnök szombaton, az Irán elleni izraeli légicsapás után üdvözölte az Egyesült Államokat, Izrael történelmi szövetségesét, a két ország közötti „nyilvános és titkos együttműködést”.
Több tucat, egy katonai támaszpont közelében fekvő buszmegállóban várakozót megsebesített meg egy a gyanú szerint szándékosan gázoló kamion sofőrje Izraelben vasárnap délelőtt – írta az MTI.
A konzervatív politikát folytató Georgiai Álom nevű kormánypárt 53 százalékos abszolút többséggel került ki győztesen a szombati parlamenti választásokból. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Facebook-bejegyzésében gratulált.
Az izraeli hadsereg közölte, hogy egy ciszjordániai katonai művelet során szombaton megölték a Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveres szárnyának egyik parancsnokát.
Irán légvédelmi parancsnoksága sikeresen elhárította a síita állam több területe ellen szombat hajnalban végrehajtott izraeli légtámadást, amely csak „korlátozott károkat” okozott – közölte a Tasnim iráni hírügynökség.
Románia teljeskörű schengeni csatlakozásáról, illetve az EU és a kétoldalú kapcsolatok naprendjén lévő aktuális kérdésekről tárgyalt Párizsban a francia hivatali kollégájával, Bruno Retailleauval Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Az Irán elleni szombat hajnali izraeli légitámadást követően több ország kormánya is óva intette Teheránt a válaszcsapástól, és az eszkalációval fenyegető katonai konfliktus azonnali lezárására szólította fel a feleket.
Áder János korábbi magyar és Tomislav Nikolic egykori szerb köztársasági elnöknek ítélték oda a Pásztor István-díjat, amelyet idén adnak át először – közölte a Pásztor István Alapítvány pénteken.
szóljon hozzá!