Fotó: MTI
Nem tesztelik a magyar hatóságok a sárga vagy vörös jelzésű országokból érkező magyar állampolgárokat a határon, de csak akkor mentesülnek a kéthetes karantén alól, ha a határra érkezés előtt öt nappal, 48 óra különbséggel két negatív, PCR-típusú teszttel rendelkeznek.
2020. július 13., 16:052020. július 13., 16:05
2020. július 13., 16:582020. július 13., 16:58
A Magyarországon szerdától életbe lépő, az eddigieknél szigorúbb óvintézkedésekről Müller Cecília országos tiszti főorvos beszélt a Magyar Televízió műsorában. Az illetékes annak kapcsán nyilatkozott, hogy Magyarország a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három – vörös, sárga és zöld – kategóriába sorolja az államokat, és ennek megfelelően korlátozza az onnan érkezők határátlépését. Mint ismeretes, Románia a sárga kategóriába tartozik.
A határbelépés szigorításáról döntött a magyar kormány, az intézkedések kedden éjfélkor lépnek hatályba – jelentette be vasárnap Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Románia a sárga jelzéssel besorolt országok közé került, az innen Magyarországra belépő magyar és román áll
„Azt láttuk, hogy a járvány kezdetén külföldről hurcolták be a vírust, diákok, illetve a külföldi utakról visszatérők, és most is hasonló helyzet alakult ki” – állapította meg Müller Cecília.
Számukra kötelező a 14 napos házi karantén, amely alól mentesülhet valaki, ha a határra érkezés előtt öt nappal, 48 óra különbséggel két negatív, PCR-típusú teszttel rendelkezik. A tiszti főorvos elmondta: Magyarországra visszaérve a járási hivatalnál az érintettek kérelmezhetik a karantén alóli felmentést, ha ugyanezekkel a feltételekkel elvégeztetik a koronavírusteszteket.
A vasárnap kihirdetett rendelet különbséget tesz a beutazók között magyar és külföldi állampolgárság szerint. A sárga zónából – többek között Romániából – érkezők között a karanténszabályok szempontjából nincs különbség, viszont a magas kockázatú országból érkező külföldiek egyáltalán nem léphetnek be Magyarországra. A külföldön elvégzett tesztekről Müller Cecília elmondta, hogy a magyar hatóságok csak hiteles dokumentumot tudnak elfogadni. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait figyelembe véve két, az aktuális fertőzöttséget vizsgáló PCR-tesztet fogadnak el. „Ez biztosítékot jelent arra, hogy valaki nem fertőző” – mondta Müller Cecília az MTV műsorában. Hozzátette, hogy azok is beléphetnek az országba, akik hitelt érdemlően tudják igazolni, hogy az elmúlt hat hónapban már átestek a betegségen.
Müller Cecília elmondta, hogy az országok besorolását hetente felülvizsgálják, ugyanis ennyi idő elég a járványügyi tendenciák kimutatására, ennél gyakrabban szükségtelen. Nemcsak az aktuális fertőzöttek számát, hanem az országban uralkodó tendenciákat is vizsgálják, majd hozzátette, hogy a magyarországi és a környező országok járványügyi helyzetét is folyamatosan nyomon követik. Arra a kérdésre, hogyan érinti a korlátozás a fuvarozókat, a tiszti főorvos közölte, hogy ők is egészségügyi vizsgálaton eshetnek át. A tranzitforgalomról elmondta, hogy a külföldről érkező nem magyar állampolgárok meghatározott útvonalon közlekedhetnek és a kijelölt pihenőhelyeken állhatnak meg, és 24 órán belül kötelesek elhagyni Magyarország területét.
Közölték: külföldről az anyaországba érkező magyar állampolgár, illetve a magyar állampolgár magyar állampolgársággal nem rendelkező családtagja (a továbbiakban együtt: magyar állampolgár) személyforgalomban sárga jelzéssel besorolt ország területéről történő belépés során a határátkelőhelyen – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – egészségügyi vizsgálaton esik át, amelynek tűrésére köteles. Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg, a járványügyi hatóság által meghatározottak szerint kijelölt karanténban vagy – ha az nem jelent járványügyi kockázatot – hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre.
Ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját nem állapítja meg, és az érintett magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, 14 napra hatósági házi karanténban, ha az érintett magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel nem rendelkezik, akkkor 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban kerül elhelyezésre. A járványügyi hatóság a kijelölt karanténban és a hatósági házi karanténban lévő személyeket nyilvántartásba veszi.
legalább 48 órás időkülönbséggel, két alkalommal elvégzett, az egészségügyi szakmai szabályoknak megfelelő, molekuláris biológiai vizsgálat – SARS-CoV-2 teszt – eredményét tartalmazó, magyar vagy angol nyelvű okirattal igazolja, hogy SARS-CoV-2 koronavírus a szervezetében a vizsgálat időpontjában nem volt kimutatható. A hatósági házi karanténban elhelyezett személy kérelmére – amennyiben sárga besorolású ország területéről lépett Magyarország területére – a hatósági házi karantént elrendelő határozat kiadására illetékes járványügyi hatóság engedélyezheti a hatósági házi karanténban elhelyezett számára, hogy 48 óra különbséggel, két alkalommal az egészségügyi szakmai szabályoknak megfelelő, molekuláris biológiai vizsgálaton – SARS-CoV-2 teszt – vegyen részt.
Amennyiben az első molekuláris biológiai vizsgálat – SARS-CoV-2 teszt – igazolja, hogy a hatósági házi karanténban elhelyezett személy szervezetében a SARS-CoV-2 koronavírus a vizsgálat időpontjában nem kimutatható, úgy a hatósági házi karantént előíró rendelkezés alól a hatósági házi karantént elrendelő határozat kiadására illetékes járványügyi hatóság felmentést ad. A kérelmező köteles a második molekuláris biológiai vizsgálat – SARS-CoV-2 teszt – lefolytatására, amelynek pozitív eredménye esetén az illetékes járványügyi hatóság ismételten hatósági házi karantént rendel el.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
szóljon hozzá!