Fotó: Liz Truss/Facebook
Lemondott csütörtökön Liz Truss brit miniszterelnök a kormányzó Konzervatív Párt vezetői posztjáról; a lépés miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti.
2022. október 20., 15:422022. október 20., 15:42
2022. október 20., 16:332022. október 20., 16:33
A lépés miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti, de Truss a Downing Street-i kormányfői hivatal előtt felolvasott rövid nyilatkozatában közölte, hogy utódja megválasztásáig ellátja miniszterelnöki teendőit. A kormányfő – aki mindössze alig egy hónapja költözött be a miniszterelnök rezidenciának otthont adó Downing Street 10 alá – döntését több minisztere távozása előzte meg. Szerdán lemondott tisztségéről Suella Braverman belügyminiszter, aki a miniszterelnöknek küldött levelében azzal indokolta a lépést, hogy személyes email-szerveréről küldött át egy hivatalos dokumentumot az egyik alsóházi képviselőnek, és ezzel megsértette az eljárási szabályokat. Múlt pénteken Liz Truss felmentette tisztségéből Kwasi Kwarteng pénzügyminisztert, miután a Kwarteng által néhány hete bejelentett átfogó adócsökkentési program hatalmas piaci felfordulást okozott.
Liz Truss – Margaret Thatcher és Theresa May után az Egyesült Királyság harmadik női miniszterelnöke – alig 45 napot töltött a Konzervatív Párt élén. A legnagyobb brit közvéleménykutató cég, a YouGov nemrég közzétett legfrissebb felmérésében kimutatta, hogy a választók alig 10 százaléka elégedett Liz Truss miniszterelnöki tevékenységével. Truss és a Konzervatív Párt népszerűségének meredek hanyatlását mindenekelőtt az elmúlt hetek példátlan adópolitikai zűrzavara okozta. A múlt héten menesztett pénzügyminiszter, Kwasi Kwarteng szeptember 28-án átfogó adócsökkentési csomagtervet jelentett be, ezt azonban hatalmas – soron kívüli jegybanki intervenciót is igénylő – piaci felfordulás követte, mivel a piaci szereplők nem látták biztosítottnak a 45 milliárd font értékű program finanszírozhatóságát.
A brit választók alig tíz százaléka elégedett Liz Truss miniszterelnök tevékenységével a kedden ismertetett legfrissebb felmérések szerint. A kormányfő által vezetett Konzervatív Párt tagságának abszolút többsége szerint Trussnak le kellene mondania.
Egybehangzó, nem cáfolt brit médiaértesülések szerint az alsóházi tory frakció a kormány piaci és politikai hitelességét alapjaiban megrendítő adópolitikai fiaskó nyomán már aktívan foglalkozott a vezetőváltás gondolatával. Maga Liz Truss hétfőn elnézést kért az elmúlt hetek hibáiért, közölte ugyanakkor azt is, hogy nem mond le. A kormányfő a BBC brit közszolgálati médiatársaság televíziójának adott, hétfő este műsorra tűzött interjúban úgy fogalmazott: alig több mint egy hónapja tartó eddigi miniszterelnöki időszaka „nem volt tökéletes”, de hozzátette, hogy sikerült kijavítani az elkövetett hibákat.
Amikor a riporter visszakérdezett, hogy ezt teljes bizonyossággal ki tudja-e jelenteni, Truss azt mondta: nem a Konzervatív Párt belső vitáira összpontosítja figyelmét. „Nagyon nehéz időket élünk, nem fecsérelhetjük az időnket arra, hogy a Konzervatív Pártról beszéljünk, ahelyett, hogy a feladatunkat teljesítenénk, és ezt üzenem a kollégáimnak is” – tette hozzá, egyértelműen azokra a frakciótagokra utalva, akik hírek szerint már az ő menesztését készítik elő.
Liz Truss volt brit külügyminiszter az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután II. Erzsébet királynő kedden, Boris Johnson eddigi miniszterelnök távozása után hivatalosan megbízta őt a kormányalakítással.
A kormányzó brit Konzervatív Párt új vezetőjét – aki az Egyesült Királyság új miniszterelnöke is lesz – várhatóan már a jövő héten megválasztják. Liz Truss miniszterelnök csütörtökön a Downing Streeten felolvasott nyilatkozatában elmondta: tárgyalt Sir Graham Bradyvel, a Konzervatív Párt vezetőválasztásainak megszervezéséért is felelős, rendkívül befolyásos alsóházi szakpolitikai frakciótestület, az 1922 Bizottság elnökével, akivel abban állapodtak meg, hogy a vezetőválasztási folyamat a jövő héten befejeződik. Liz Truss elmondta azt is, hogy beszélt III. Károly királlyal, akit hivatalosan értesített lemondási szándékáról. Trusst Károly édesanyja, II. Erzsébet királynő nevezte ki formálisan miniszterelnökké szeptember 6-án, halála előtt alig két nappal.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
szóljon hozzá!