Kiszabadulnak? Több mint egy éve nem sikerült hazavinni a Hamász által tavaly október 7-én elrabolt túszokat
Fotó: Videófelvétel
A hétvégén Katarban várhatóan találkozót tartanak a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások újraindításáról – közölte a CNN a tényeket ismerő forrásra hivatkozva.
2024. október 25., 09:322024. október 25., 09:32
A Bill Burns CIA-igazgató és David Barnea Moszad-igazgató részvételével megtartandó, vasárnapi találkozónak a katari miniszterelnök, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani lesz a házigazdája.
A forrás szerint egyelőre nem világos, hogy ki beszél a Hamász nevében Gázában, de a terrorista szervezet fő kapcsolattartója a Gázán kívüli tárgyalásokon Halil Al-Hajja. Jahja Szinvár Hamász-vezető meggyilkolása óta úgy tűnik, hogy a szervezet politikai ága nagyobb befolyással bír – mondta a forrás.
„Van egy tárgyalódelegáció az Egyesült Államokból, amely Dohába látogat, hogy találkozzon az izraeli tárgyalókkal, és megvitatjuk az áttörés eszközeit ezeken a tárgyalásokon” – mondta Al Thani csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter társaságában.
Az Egyesült Államok úgy véli, hogy most lehetőség van a tűzszünetre és a túszmegállapodásra – „a leggyorsabb út” a túszok hazajuttatására és a gázai háború befejezésére – „mert a megállapodás megkötésének legnagyobb akadálya Szinvár volt” – mondta korábban Blinken.
Az izraeli miniszterelnöki hivatal csütörtöki közleményében megerősítette:
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította David Barneát, a Moszad igazgatóját, hogy vegyen részt a találkozón – közölte a miniszterelnöki hivatal. Netanjahu szerint Barnea azért lesz ott, hogy „a kabinet tagjainak támogatásával előmozdítson egy sor kezdeményezést”.
A miniszterelnök elmondta, hogy üdvözli „Egyiptom hajlandóságát a túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás előmozdítására” a hét elején Kairóban lezajlott találkozókat követően.
Vasárnap az izraeli Sin Bet biztonsági ügynökség igazgatója, Ronen Bar találkozott Egyiptom újonnan kinevezett hírszerzési főnökével, Haszan Mahmúd Rasaddal, és egy izraeli tisztségviselő szerint
Eközben egy magas szintű egyiptomi biztonsági küldöttség találkozott „a Hamász vezetőinek küldöttségével” Kairóban, hogy megvitassák a gázai helyzetet és megvizsgálják, hogyan lehetne leküzdeni a térségben a fegyvernyugvást akadályozó tényezőket – jelentette csütörtökön az egyiptomi állami Al-Qahera News egy magas rangú forrásra hivatkozva.
A forrás szerint
és az egyiptomi tisztségviselők arra használták fel a találkozót, hogy megismételjék az ország elkötelezettségét a Gázában élőknek nyújtott humanitárius segélyek növelése mellett – írja az Al-Qahera.
Katar újból felvette a kapcsolatot a Hamász politikai irodájával Dohában, miután a csoport vezetőjét, Jahja Szinvárt a múlt héten megölték Gázában – mondta Mohammed bin Abdulrahman Al Thani katari miniszterelnök csütörtökön.
Eközben Antony Blinken amerikai külügyminiszter elmondta, hogy
A vezető amerikai diplomata, aki csütörtökön Katarban beszélt a hét eleji izraeli megbeszélések után, hangsúlyozta, hogy „senkinek sem érdeke” az ilyen eszkaláció, de nem kívánt beszélni Izrael tervezett válaszáról az október eleji iráni ballisztikus rakétatámadásra.
Blinken arra a kérdésre sem válaszolt, hogy bízik-e Izrael biztosítékaiban, miszerint a régóta várt válaszlépés nem fog további konfliktust kirobbantani. Izraeli tisztségviselők, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnök
– állítja egy, a megbeszéléseket ismerő személy.
Az Egyesült Államok partnereivel együtt azon is dolgozott, hogy „közvetlenül vagy közvetve” közölje Teheránnal, hogy az Izrael elleni további támadásoknak „mélységesen negatív következményei lesznek Irán érdekeire nézve” – mondta Blinken csütörtökön.
„Nagyon figyelünk arra a tényre, hogy a szélesebb körű konfliktus kockázata magas, és ezért még inkább eltökéltek vagyunk és cselekszünk annak érdekében, hogy megpróbáljuk ezt megakadályozni” – mondta.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!