Korrupciógyanú az EP-ben. A három új vádemeléssel az ügyben érintettek száma „nagyjából tizenötre” emelkedett a Le Soir szerint
Fotó: Európai Parlament
Három újabb vádemeléshez vezetett 2024 végén a Katargate néven ismert nyomozás, amelyet Belgiumban folytatnak az Európai Parlamentben felmerült korrupciós gyanú ügyében – közölte a Le Soir napilap.
2025. január 09., 12:222025. január 09., 12:22
2025. január 09., 12:242025. január 09., 12:24
A napilap szerint a vádlottak a Szocialisták és Demokraták (S&D) európai parlamenti frakció csoportjának kötelékében, illetve a botrány két kulcsfigurájának – a volt olasz szocialista EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri és Francesco Giorgi – környezetében dolgoztak.
A Le Soir azt írja, a három férfit azzal gyanúsítják, hogy kihasználták a katari meghívásokat – például a 2022-es labdarúgó-világbajnokság egyik mérkőzésére –, illetve készpénzt fogadtak el Marokkótól és Katartól. E két országot azzal gyanúsítják a hatóságok, hogy a korrupciót használták fel annak érdekében, hogy javítsák hírnevüket emberi jogi kérdésekben.
Mint ismeretes, a botrány 2022 decemberében robbant ki, amikor Brüsszelben többeket letartóztattak és jelentős készpénzösszegeket foglaltak le, amelyeket többek között Pier Antonio Panzeri, valamint Eva Kaili, az Európai Parlament görög alelnöke otthonában találtak.
Eva Kaili, Pier Antonio Panzeri és korábbi asszisztense, Francesco Giorgi – Kaili korábbi élettársa – mellett vádat emeltek két másik volt szocialista európai parlamenti képviselő, a belga Marc Tarabella és az olasz Andrea Cozzolino ellen.
A nyomozást több mint egy éve hátráltatják különböző ügyvédek által benyújtott, a büntetőeljárás szabályosságát érintő kifogások. Az esetleges bírósági tárgyalás időpontjáról eddig nem esett szó.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!