Fotó: Rab Zoltán
Elindult a koronavírus-járvány újabb hulláma Németországban, ezért vissza kell állítani a maszkviselési kötelezettséget a zárt, nyilvános helyeken – mondta a német szövetségi egészségügyi miniszter csütörtökön.
2022. október 13., 16:452022. október 13., 16:45
Karl Lauterbach a járványügyi védekezés lehetőségeit és szabályait rögzítő új jogszabály végrehajtásáért felelős tartományi kormányokra utalva az ARD országos köztelevíziónak azt mondta, hogy a szövetségi kormány „nem akar pánikot kelteni vagy atyáskodni a tartományok felett”, de valakinek ki kell mondania, hogy „jobb lenne” visszaállítani a beltéri maszkviselési kötelezettséget.
A miniszter – aki kutatóorvosként elismert járványügyi szakértő is – hangsúlyozta, hogy a szövetségi kormány nem tudja kényszeríteni a tartományokat a járványügyi szabályok szigorítására, de tudomásul kell venni, hogy az egyre emelkedő új járványhullám „nem hagy alább magától”.
A szövetségi kormány felelősségi körére utalva hozzátette, hogy az ország jól felkészült az őszi és téli hullámra, hiszen van elég oltóanyag és gyógyszer, és fejlődött a járvány alakulásának követését szolgáló adatkezelési rendszer is. A sikeres védekezéshez viszont a tartományok közreműködése is szükséges – fejtette ki Lauterbach, hozzátéve: teljesen biztos abban, hogy a tartományi kormányok felelősségteljes módon alakítják a szabályokat.
Németország több tartományban nem is vonták vissza teljesen a maszkviselési szabályokat, így például a fővárosban, Berlinben az év eleje óta folyamatosan kötelező a maszkviselés a közösségi közlekedésben.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) adatai szerint az utóbbi napokban ismét megfordult a trend, a nyári fertőzéshullám levonulása után új hullám bontakozik ki. Ezt mutatja az úgynevezett hétnapi fertőzésgyakoriság – az utóbbi hét napon regisztrált fertőződések százezer lakosra jutó száma – amely az intézet csütörtöki kimutatása szerint 793,8-ra emelkedett az egy héttel korábbi 462,4-ről.
Az utóbbi 24 órában 145 213 ezer ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2), szemben az előző heti 132 494-gyel. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben regisztrált halálesetek száma 176-ra emelkedett az egy héttel korábbi 87-ről.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!