Újabb gázáremelkedést hozhat a konfliktus – Kárpátalján sorozás még nincs, a gazdasági helyzet hanyatlására számítanak

Újabb gázáremelkedést hozhat a konfliktus – Kárpátalján sorozás még nincs, a gazdasági helyzet hanyatlására számítanak

Putyin 15 évvel ezelőtt úgy vélte, hogy az Amerika uralta világrendnek vége

Fotó: Orosz elnöki hivatal

Az energetikai válság is mélyülhet Oroszország Ukrajna elleni lépése és az ezt magával vonó nyugati szankciók miatt. Kárpátalján nincs pánikhangulat, de akinek van némi megtakarítása, igyekszik külföldi valutára váltani a hrivnyát. Szakértőket kérdeztünk a pattanásig feszült helyzetről.

Pataky István

2022. február 22., 19:162022. február 22., 19:16

„Amit most látunk, az nem az, amiről Joe Biden és a nyugati sajtó korábban beszélt, Ukrajna megszállásáról, lerohanásáról egyelőre nincs szó” – mondta a Krónikának Stier Gábor, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztője, megemlítve, hogy a helyzetet így értékeli az amerikai külügyminisztérium is, amikor úgy fogalmaz: ez nem támadás, így a szankciók is korlátozottak lesznek.

„Ami az agresszió minősítést illeti, természetesen a nemzetközi közösség szempontjából ez a nemzetközi jog megsértése, még ha a formális jogi keretek adottak is. De Irak 2003-as amerikai megtámadása még ennyire sem volt jogilag megalapozva, Koszovó függetlenedése és elismerése pedig hasonló a Donbassz helyzetéhez. Még annyiban is, hogy akkor már voltak ott amerikai békefenntartók.

Idézet
Ha a Krímet nevezhettük Koszovó 2.0-nak, akkor a Donbassz a Koszovó 3.0. Szóval nem tartunk ott, amiről Joe Biden beszélt”

– érvelt a budapesti külpolitikai újságíró.

Putyin ráborította a Nyugatra a kártyaasztalt

Mint mondta, ami most történik, az leginkább a Nyugat és Oroszország viszonyának alakulása szempontjából érthető. „Ukrajna ennek a szembenállásnak és így az új világrend alakulásának egyik terepe.

A mostani történet valahol 15 évvel ezelőtt, a müncheni beszéddel kezdődött, pontosabban ez volt az a pont, amikor Putyin kijelentette, hogy az Amerika uralta világrendnek vége, és Oroszország elvárja, hogy figyelembe vegyék az érdekeit.

Ez a 2008-as orosz–grúz háború és az ukrán válság, továbbá a Krím ellenére máig nem történt meg. Moszkva ezt megelégelte, és hogy úgy fogalmazzak, ráborította a Nyugatra a kártyaasztalt. De előbb még tavaly decemberben a biztonsági garanciákról szóló ajánlatával/követeléseivel a határ menti csapatösszevonásokkal nyomatékosítva adott még egy esélyt a tárgyalásokra, majd amikor látta az »eredményt«, akkor jött ez a lépés is” – hangsúlyozta Stier Gábor.

Szerinte folyamatosan alakult a helyzet, a Donbassz elismerését a Kreml legfeljebb két hete dönthette el véglegesen. „Az időzítést az is magyarázhatja, hogy Putyin talán nem volt kíváncsi Biden kioktatására. Nem gondolom, hogy a Kreml az első perctől a bevonulásra játszott, de természetesen ez is ott volt a pakliban. Egyértelmű, hogy ebben a kérdésben a Kreml körüli kemény vonalasok győztek, de ne felejtsük el, hogy az üzleti körökkel az élen komoly erők szerettek volna elkerülni minden olyan lépést, amely az eddigieknél is jobban konfrontálja Oroszországot a Nyugattal, és újabb szankciókkal jár” – fogalmazott a főszerkesztő.

Mi lehet a várható ukrán reakció? – kérdeztük. Stier Gábor úgy véli, verbálisan kemény fellépés, akár a diplomáciai kapcsolatok felmondása is következhet, de 

Donbassz megtámadásától, a katonai választól talán a Nyugat eltanácsolja Kijevet.

Szerinte Volodimir Zelenszkij elnök is fél nekimenni az orosz hadseregnek, így paradox módon a Donbasszban az orosz bevonulás hozhatja el a békét. „Persze, bármelyik pillanatban változhat a helyzet, támadhatnak az Azov vagy más társégben lévő ukrán szervezetek egységei, és arra válaszul az orosz csapatok megindulnak, így kiszélesedhet a konfliktus” – tette hozzá a szakértő.

A várható szankciókra s az azokra érkező orosz válaszokra vonatkozó kérdésünkre a Moszkvatér.com portál főszerkesztője azt mondta, a Nyugat hangos, de azért óvatos. „Szankcionálhatják a Donbasszban befektetni vagy az ezeket finanszírozni akarókat – olyan sokan most nem lesznek –, lehetnek személyekre vonatkozó szankciók, de az igazán súlyos és fájó, az utóbbi időben oly sokat emlegetett lépéseket arra tartalékolják, ha Moszkva esetleg nem állna meg a Donbassz­ban.

Idézet
Az eddig ismert intézkedések közül a leginkább érzékenynek az Északi Áramlat II. engedélyeztetési eljárásának leállítása tűnik. Furcsa tehát, hogy eddig a németek előbbre szaladtak, mint az amerikaiak.

Persze, az EU még ezután dönt az új szankciókról, de Brüsszel nem szokott keményebb lenni Washingtonnál” – hívta fel a figyelmet az újságíró.

Az energetikai válságnak a konfliktus miatti mélyülését firtató kérdésünkre Stier Gábor elmondta: az Északi Áramlattal kapcsolatos szankciók miatt ez elképzelhető. Kiemelte ugyanakkor, hogy inkább a háborús hangulat miatti áremelkedéstől lehet tartani, nem pedig gázhiánytól. Az esetleges ukrajnai menekülthullámmal kapcsolatban a szakértő kijelentette: egyelőre nem várható, mert aki akart, már elment Ukrajnából.

Idézet
Az már más kérdés, hogy mi lesz, ha a konfliktus szintet lép, és kitör a háború”

– tette hozzá.

Galéria

Fotó: Facebook/Минобороны России

Moszkva pufferzónákat akar

Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutatóintézet vezetője a Napi.hu-nak adott interjújában egyebek mellett arról beszélt, hogy mivel Oroszországnak nincsenek természetes geopolitikai határai Európa felé, Moszkva történetileg mindig politikai vagy katonai eszközökkel igyekezett kialakítani egyfajta pufferzónát önmaga és Európa között. 1991 előtt ilyen volt a Varsói Szerződés és a KGST, most pedig a Beloruszból, Ukrajnából, Moldovából álló sávot kívánja ilyen pufferré formálni. Mint fogalmazott: Putyin azt szeretné elérni, hogy Moszkva biztonsági érdekeit figyelembe vevő kormányok irányítsák ezeket az országokat.

És mi a helyzet Kárpátalján? Pallagi Marianna, a Kárpátalja.ma hírportál főszerkesztője a Krónika megkeresésére azt mondta,

a kárpátaljaiak, így az ott élő magyarok is jelenleg csak szemlélői az eseményeknek.

„Szerencsére továbbra sincs pánikhangulat a megyében, ugyanakkor Putyin döntése a szakadár területek elismeréséről nyugtalansággal tölti el a lakosokat. A gazdasági helyzet további hanyatlására mindenképp számítanak. Ezt támasztja alá, hogy megnövekedtek a megrendelések a pénzváltóknál. Akinek van némi megtakarítása, igyekszik külföldi valutára váltani a hrivnyát” – tájékoztatott a főszerkesztő. Azt is elmondta, hogy behívásokról egyelőre nincs szó. „Mozgósítás esetén a maradjak vagy menjek kérdésen vacillálók nyilván az utóbbi mellett döntenek. A többiek kivárnak. Senki nem szeretné itt hagyni egy élet munkáját” – fogalmazott Pallagi Marianna.

KMKSZ: béke és kisebbségvédelem

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöksége nyilatkozatban fejezi ki aggodalmát az Ukrajna körzetében fokozódó háborús feszültség miatt, rámutatva, hogy „az atomfegyverek korában fegyveres úton nem lehet rendezni a felgyülemlett konfliktusokat”. A KMKSZ elnöksége kedden kiadott nyilatkozatában felszólítja a nagyhatalmak vezetőit és az ukrán kormányzatot arra, hogy „tegyenek meg mindent a háború elkerülése, a problémák békés úton történő rendezése érdekében”. Az MTI által idézett dokumentumban rámutatnak, hogy Ukrajnának az utóbbi években elfogadott törvényei nem teszik lehetővé a kisebbségvédelem terén kötött nemzetközi egyezmények végrehajtását. „Az ukrajnai kisebbségek nyelvi, oktatási jogainak visszaállítása jelentős mértékben hozzájárulhatna a béke és a stabilitás megőrzéséhez” – szerepel a nyilatkozatban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 16., csütörtök

A kiskorúak védelmével kapcsolatban indít eljárást Brüsszel a Facebookot és az Instagramot üzemeltető Meta ellen

Brüsszel eljárást indított a Meta ellen – vizsgálják, hogy a közösségi platformokat üzemeltető vállalat a Facebook és az Instagram szolgáltatásai esetében megszegte-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály kiskorúak védelmére vonatkozó fejezeteit.

A kiskorúak védelmével kapcsolatban indít eljárást Brüsszel a Facebookot és az Instagramot üzemeltető Meta ellen
2024. május 16., csütörtök

Bár javult Fico állapota, további műtétek várnak rá

Az orvosoknak sikerült elállítaniuk a vérzést Robert Fico szlovák miniszterelnök hasüregében, azonban gondot okozhat a kormányfő által szedett vérhígító gyógyszer – közölte a pozsonyi Pravda hírportál.

Bár javult Fico állapota, további műtétek várnak rá
2024. május 16., csütörtök

Büszke tettére a Robert Ficóra több lövést is leadó férfi – Kelemen Hunor is elítélte a merényletet

Büszke tettére Juraj Cintula, az a férfi, aki szerdán délután Nyitrabányán, a kihelyezett kormányülés után öt lövést adott le közelről Robert Fico szlovák miniszterelnökre.

Büszke tettére a Robert Ficóra több lövést is leadó férfi – Kelemen Hunor is elítélte a merényletet
2024. május 16., csütörtök

„Stabilitási tényező”: Kínába látogatott és Hszivel tárgyal Putyin

Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki pekingi találkozóján a világ stabilitásának tényezőjeként méltatta a két ország közötti kapcsolatot.

„Stabilitási tényező”: Kínába látogatott és Hszivel tárgyal Putyin
2024. május 16., csütörtök

Washington fő prioritása, hogy Ukrajna minél több Patriot légvédelmi rendszert kapjon

Az Egyesült Államok komoly figyelmet összpontosít arra, hogy az ukrán elnök által a héten kért további Patriot rakétarendszereket és egyéb légvédelmi eszközöket előteremtse – közölte az amerikai külügyminisztérium.

Washington fő prioritása, hogy Ukrajna minél több Patriot légvédelmi rendszert kapjon
2024. május 16., csütörtök

Szlovákia volt, magyar nemzetiségű rendőrfőkapitánya: hibáztak Fico testőrei

Hibáztak Robert Fico szlovák miniszterelnök testőrei a kormányfő ellen szerdán elkövetett merénylet kapcsán – jelentette ki Hamran István volt szlovákiai rendőrfőkapitány.

Szlovákia volt, magyar nemzetiségű rendőrfőkapitánya: hibáztak Fico testőrei
2024. május 16., csütörtök

Fegyvereseket filmeztek egy gázai ENSZ-létesítményben, közben vita robbant ki az izraeli kormányban

Az izraeli hadsereg felszólította az ENSZ-t, hogy vizsgálja ki, hogy fegyveresek tartózkodnak-e az ENSZ egyik dél-gázai létesítményében, miután nyilvánosságra hoztak egy videót, amelyen fegyveresek láthatóak a létesítményben.

Fegyvereseket filmeztek egy gázai ENSZ-létesítményben, közben vita robbant ki az izraeli kormányban
2024. május 16., csütörtök

Irány a csíksomlyói búcsú: elindult Budapestről a Boldogasszony zarándokvonat

Elindult csütörtök reggel a 11. Boldogasszony zarándokvonat Budapestről a csíksomlyói pünkösdi búcsúra.

Irány a csíksomlyói búcsú: elindult Budapestről a Boldogasszony zarándokvonat
2024. május 16., csütörtök

Kijev szerint sikerült visszaszorítani az oroszokat a Harkivi fronton

Az ukrán erőknek az elmúlt nap folyamán sikerült stabilizálniuk a helyzetet Harkiv területen az orosz áttörési kísérletek közepette – közölte Volodimir Zelenszkij elnök szerda esti beszédében.

Kijev szerint sikerült visszaszorítani az oroszokat a Harkivi fronton
2024. május 16., csütörtök

Stabil, de továbbra is nagyon súlyos Robert Fico szlovák kormányfő állapota

Stabil, de továbbra is nagyon súlyos Robert Fico szlovák kormányfő állapota a műtét után – jelentette be Robert Kalinák szlovák védelmi miniszter, miniszterelnök-helyettes a besztercebányai kórházban csütörtökön.

Stabil, de továbbra is nagyon súlyos Robert Fico szlovák kormányfő állapota