Bajban lehet. Hunter Biden a korrupcióval vádolt román Gabriel Popivciutól fogadott el pénzt az amerikai ügyészek szerint
Fotó: Twitter/X
Hunter Biden, Joe Biden amerikai elnök fia kifizetéseket fogadott el egy romániai üzletembertől, aki megpróbálta „befolyásolni az amerikai kormányzati szerveket” egy romániai bűnügyi nyomozással kapcsolatban – állítják az ellene zajló adóügyi büntetőeljárásban nyomozó ügyészek.
2024. augusztus 08., 09:282024. augusztus 08., 09:28
2024. augusztus 08., 10:082024. augusztus 08., 10:08
Az amerikai igazságügyi minisztérium a vádat egy szerdai beadványban tette közzé a Los Angeles-i szövetségi bíróságon, ahol Joe Biden amerikai elnök fia, Hunter Biden szeptember 9-én áll bíróság elé adócsalás vádjával. Biden ártatlannak vallotta magát.
Az ABC televízió szerint a feljelentés Hunter Biden szolgáltatásaira vonatkozik, amelyeket a G.P. néven emlegetett gazdag román üzletember, Gabriel Popoviciu számára nyújtott. Popoviciu az ügyészek szerint 2015 végén bérelte fel Hunter Bident jogi természetű lobbitevékenységre, amikor Joe Biden az Egyesült Államok alelnöke volt.
Ha az állítás igaz,
– ezt a kérdést a kongresszusi republikánusok már évek óta elemzik.
A Reuters nem tudta függetlenül ellenőrizni, hogy G.P. valóban Popoviciu. Hunter Biden ügyvédei nem reagáltak azonnal a kérésekre. Az ügyészek sem válaszoltak azonnal hasonló megkeresésekre. A Fehér Ház nem kívánt nyilatkozni. Popoviciu-t sem lehetett elérni.
A dokumentumban az ügyészek jelezték, hogy bizonyítékokat kívánnak bemutatni arra vonatkozóan, hogy Hunter Biden és egy üzleti partnere „díjazásban részesült egy külföldi megbízótól, aki az amerikai politikát és közvéleményt igyekezett befolyásolni, és arra akarta rávenni az Egyesült Államokat, hogy vizsgálja ki a G. P. ellen Romániában zajló büntetőeljárást”.
– tették hozzá az ügyészek.
G. P. ellen Romániában vesztegetés vádja miatt zajlott eljárás – mutat rá a dokumentum.
A különleges ügyészség a decemberi vádiratban röviden utalt már Hunter Biden és Popoviciu együttműködésére. A szerdai nyilatkozat volt azonban az első, amely arra utalt, hogy Hunter Bident lobbistaként fizették – jegyzi meg az ABC News.
Az ügyészek szerint
Amerikai republikánus kongresszusi képviselők már tavaly májusban azt állították, hogy Joe Biden amerikai elnök családjának tagjai és társaik teljesen átláthatatlan módon közel 10 millió dollárt kaptak külföldi, főként kínai és román cégektől.
Nem csupán Ukrajnában, hanem Romániában is voltak kétes ügyletei Hunter Bidennek, Joe Biden volt demokrata párti alelnök fiának – legalábbis ezt állítja Rudy Giuliani, Donald Trump amerikai elnök ügyvédje.
A jobboldal
A kongresszusi képviselők a bizottságuk vizsgálati jogköre alapján megszerzett bankszámlakivonatokra támaszkodva kijelentették, hogy a Joe Bidenhez közel álló rokonok homályos céghálózatot hoztak létre a pénzek eredetének leplezésére.
Az egyik ilyen cég, a 2008-ban alapított Robinson Walker 3 millió dollárt kapott a Cypriot nevű cégtől, amelyet az a román üzletember, Gabriel Popoviciu irányított, akit 2017-ben Romániában végül 7 év börtönre ítéltek a Băneasa-farm ügyében.
Az ügyben az egyetem volt rektora hat év börtönbüntetést kapott, Cornel Șerbant, a román belügyminisztérium titkosszolgálatának volt vezetőjét 2 év és hat hónap börtönbüntetésre ítélték, ügyészekre kifejtett törvénytelen nyomásgyakorlás címén. Popoviciu Románia egyik legbefolyásosabb ingatlanbefektetője, az ő tulajdonában van egyebek mellett Románia egyik legnagyobb plázája. Az üzletember az ítélet végrehajtása elől külföldre szökött, de Londonban őrizetbe vették.
Tavaly decemberben
Az amerikai elnök fiát a 2018-as adóévre vonatkozó adócsalással is megvádolták, amikor hamis adóbevallást nyújtott be. Három bűncselekménnyel és további vétségekkel vádolják.
Hunter Bident különben júniusban a Delaware állambeli Wilmingtonban egy esküdtszék elítélte, mert hazudott illegális kábítószer-fogyasztásáról, amikor 2018-ban kézifegyvert vásárolt.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!