Sikerül? Donald Trump különmegbízottja, Keith Kellogg szerint az új amerikai elnök még idén lezárná az ukrajnai háborút
Fotó: Videófelvétel
Donald Trump megválasztott amerikai elnök célja, hogy beiktatását követő 100 napon belül véget vessen Oroszország Ukrajna elleni háborújának – mondta Keith Kellogg, Trump által ukrajnai különmegbízottjának választott Keith Kellogg a Fox Newsnak szerdán.
2025. január 09., 13:002025. január 09., 13:00
A kijelentés egy nappal azután hangzott el, hogy Trump egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy beiktatása előtt nem indít béketárgyalásokat. Trump, aki január 20-án lép hivatalba, kampánya során többször is ígéretet tett arra, hogy megválasztása után azonnal tárgyalásokat folytat a háború befejezéséről.
– mondta Kellogg a Fox Newsnak adott interjújában.
Kellogg a „közeli határidőt” a beiktatástól számított 100 napban határozta meg, és azt mondta, személyes és szakmai célja, hogy segítsen Trumpnak addig a pontig megoldást közvetíteni.
– mondta Kellogg.
„És gondoskodni fog arról, hogy ez méltányos és igazságos legyen” – tette hozzá.
Kellogg méltatta Trumpot, amiért hajlandó találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és azt mondta, hogy Joe Biden amerikai elnök „legnagyobb hibája” volt, hogy nem volt hajlandó együttműködni Putyinnal. Azt mondta,
„Szerintem rövid időn belül elfogadható megoldásra fognak jutni. ... Határozzuk meg 100 napban” – mondta.
Kellogg nem beszélt a következő kormányzat által fontolgatott esetleges békemegállapodások részleteiről.
A 80 éves Kellogg korábban Trump elnök alatt az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács ügyvezető titkáraként és kabinetfőnökeként töltött be kulcsszerepet, és Mike Pence akkori alelnök főtanácsadójaként dolgozott. Az elmúlt hetekben kijevi látogatást tervezett, amelyet a hírek szerint Trump beiktatása utánra halasztottak.
Egy keddi sajtótájékoztatón
A The Wall Street Journal korábban arról írt, hogy Trump csapata egy olyan tervet vizsgál, amely szerint Ukrajna NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztanák, cserébe nyugati fegyverszállításokért és európai békefenntartókért, akik felügyelnék az Oroszországgal kötendő esetleges tűzszünetet.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerdán Donald Trump megválasztott amerikai elnök előző napi kijelentésére, amelyben utóbbi kifejezte, hogy megérti az Ukrajna NATO-tagságát ellenző orosz álláspontot, úgy reagált:
Zelenszkij szerint nem szabad messzemenő következtetéseket levonni az Egyesült Államok politikájáról ebben a kérdésben.
„Ne feledjük, Ukrajnának azt mondták, hogy Patriot-rendszerek csak NATO-országokban lehetnek és vannak. Nos, eszerint vagy már régóta NATO-tagok vagyunk, vagy nem kell következtetéseket levonni. Ez történt velünk más nyugati fegyverek esetében is. Most mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Ukrajna az ukrán néphez méltó biztonsági garanciákat kapjon, amelyek megállíthatják Putyint” – idézte Interfax-Ukrajina hírügynökség az ukrán elnököt, aki ezt Elina Valtonen finn külügyminiszterrel folytatott találkozóján mondta.
Az elnök megjegyezte, hogy Ukrajna soha nem volt tagja a NATO-nak, és sajnos nem védte komoly biztonsági garanciák hálója.
Kijelentette:
„a folyamatosan vezető szerepre igényt tartó világtól, és azoktól az országoktól, amelyek békét követelnek a világban”. Hangsúlyozta, hogy a biztonsági garanciák kérdése nemcsak az Egyesült Államoktól, hanem az európai szövetségesektől is függ.
„Vannak olyan országok, amelyek ellenezték, hogy esélyt kapjunk a NATO-csatlakozásra, ezek az Egyesült Államok, Németország, Magyarország és Szlovákia” – jegyezte meg Zelenszkij. Az elnök szerint az országában dúló háború egyik oka az, hogy Ukrajna nem tagja a NATO-nak.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
szóljon hozzá!