Kemény kéz. Trump egyértelművé tette: elfogadhatatlan Nemzetközi Büntetőbíróság ítélkezési gyakorlata
Fotó: X/President Donald J. Trump
A Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) szankciókkal sújtó rendeletet írt alá Donald Trump amerikai elnök, amelyben „az Amerikát és közeli szövetségesünket, Izraelt célzó törvénytelen és alaptalan intézkedésekkel” vádolja sz intézményt.
2025. február 07., 10:012025. február 07., 10:01
A Trump által aláírt intézkedés pénzügyi és vízumkorlátozásokat vezet be azokkal a személyekkel és családtagjaikkal szemben, akik segítséget nyújtanak az ICC amerikai állampolgárok vagy szövetségesek elleni nyomozásokban.
Trump Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Washingtoni látogatásának idején írta alá az intézkedést.
Az ICC elfogatóparancsot adott ki a Hamász egyik parancsnoka ellen is.
A Fehér Ház csütörtökön előterjesztett feljegyzése azzal vádolta a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy „szégyenletes erkölcsi egyenlőséget” teremtett a Hamász és Izrael között azzal, hogy az elfogatóparancsokat egyszerre adta ki.
Trump végrehajtási rendelete szerint
„Ez a rosszindulatú magatartás viszont azzal fenyeget, hogy sérti az Egyesült Államok szuverenitását, és aláássa az Egyesült Államok kormányának és szövetségeseinknek, köztük Izraelnek a kritikus nemzetbiztonsági és külpolitikai munkáját” – áll a rendeletben.
Az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, és többször elutasította, hogy a testület bármilyen joghatóságot gyakoroljon amerikai tisztségviselők vagy állampolgárok felett.
Első hivatali idejében Trump szankciókat vetett ki az ICC tisztségviselőivel szemben, akik azt vizsgálták, hogy az amerikai erők követtek-e el háborús bűnöket Afganisztánban. Ezeket a szankciókat Joe Biden elnök kormánya feloldotta.
A múlt hónapban az amerikai képviselőház megszavazta az ICC szankcionálását, de a törvényjavaslat megfeneklett a szenátusban.
Több mint 120 ország tagja a bíróságnak, köztük számos európai ország, de sem az Egyesült Államok, sem Izrael nem tagja.
Az ICC egy végső fokon eljáró bíróság, amely csak akkor avatkozik be, ha a nemzeti hatóságok nem tudnak vagy nem akarnak büntetőeljárást indítani.
Utolsó hivatali heteiben Biden elnök is bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság Netanjahu elleni elfogatóparancsát, „felháborítónak” nevezve a lépést, és azt mondta, hogy Izrael és a Hamász között nem lehet egyenlőségjelet tenni.
Trump azt követően írta alá legutóbbi rendeletét, hogy kedden az izraeli miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az Egyesült Államok tervbe vette Gáza „elfoglalását”, a palesztin lakosság letelepítését és a terület „Közel-Kelet Riviérájává” való átalakítását.
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter arra utasította az izraeli hadsereget (IDF), hogy készítsen tervet a gázai palesztinok önkéntes távozására – jelentette be csütörtökön a védelmi minisztérium szóvivője.
Miután az arab vezetők és az ENSZ elítélte az elképzelést, az amerikai elnök csütörtökön a Truth Social közösségi médiaplatformon újra kifejtette azt.
– írta Trump, utalva az Izrael és a Hamász közötti, jelenleg tűzszünet által megszakított álló háborúra.
Megismételte, hogy a terv a palesztinok áttelepítésével járna, és hogy nem vetnének be amerikai katonákat.
A posztjából nem derült ki egyértelműen, hogy a palesztin terület kétmillió lakosának megengednék-e a visszatérést, így a tisztségviselők magyarázkodniuk kellett.
Az Egyesült Államok „átveszi” a Gázai övezetet – esetleg amerikai csapatok segítségével –, míg az ott élő palesztinoknak el kell hagyniuk azt – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden.
Az izraeli miniszterelnök egy arany csipogót is átadott Trumpnak.
Az ajándék utalás volt Izrael tavaly szeptemberi, a Hezbollah elleni halálos műveletére, amelyet felrobbantott kommunikációs eszközökkel hajtottak végre.
A támadásokban libanoni tisztségviselők szerint tucatnyian haltak meg és ezrek sebesültek meg, köztük civilek is.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!