Kemény kéz. Trump egyértelművé tette: elfogadhatatlan Nemzetközi Büntetőbíróság ítélkezési gyakorlata
Fotó: X/President Donald J. Trump
A Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) szankciókkal sújtó rendeletet írt alá Donald Trump amerikai elnök, amelyben „az Amerikát és közeli szövetségesünket, Izraelt célzó törvénytelen és alaptalan intézkedésekkel” vádolja sz intézményt.
2025. február 07., 10:012025. február 07., 10:01
A Trump által aláírt intézkedés pénzügyi és vízumkorlátozásokat vezet be azokkal a személyekkel és családtagjaikkal szemben, akik segítséget nyújtanak az ICC amerikai állampolgárok vagy szövetségesek elleni nyomozásokban.
Trump Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Washingtoni látogatásának idején írta alá az intézkedést.
Az ICC elfogatóparancsot adott ki a Hamász egyik parancsnoka ellen is.
A Fehér Ház csütörtökön előterjesztett feljegyzése azzal vádolta a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy „szégyenletes erkölcsi egyenlőséget” teremtett a Hamász és Izrael között azzal, hogy az elfogatóparancsokat egyszerre adta ki.
Trump végrehajtási rendelete szerint
„Ez a rosszindulatú magatartás viszont azzal fenyeget, hogy sérti az Egyesült Államok szuverenitását, és aláássa az Egyesült Államok kormányának és szövetségeseinknek, köztük Izraelnek a kritikus nemzetbiztonsági és külpolitikai munkáját” – áll a rendeletben.
Az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, és többször elutasította, hogy a testület bármilyen joghatóságot gyakoroljon amerikai tisztségviselők vagy állampolgárok felett.
Első hivatali idejében Trump szankciókat vetett ki az ICC tisztségviselőivel szemben, akik azt vizsgálták, hogy az amerikai erők követtek-e el háborús bűnöket Afganisztánban. Ezeket a szankciókat Joe Biden elnök kormánya feloldotta.
A múlt hónapban az amerikai képviselőház megszavazta az ICC szankcionálását, de a törvényjavaslat megfeneklett a szenátusban.
Több mint 120 ország tagja a bíróságnak, köztük számos európai ország, de sem az Egyesült Államok, sem Izrael nem tagja.
Az ICC egy végső fokon eljáró bíróság, amely csak akkor avatkozik be, ha a nemzeti hatóságok nem tudnak vagy nem akarnak büntetőeljárást indítani.
Utolsó hivatali heteiben Biden elnök is bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság Netanjahu elleni elfogatóparancsát, „felháborítónak” nevezve a lépést, és azt mondta, hogy Izrael és a Hamász között nem lehet egyenlőségjelet tenni.
Trump azt követően írta alá legutóbbi rendeletét, hogy kedden az izraeli miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az Egyesült Államok tervbe vette Gáza „elfoglalását”, a palesztin lakosság letelepítését és a terület „Közel-Kelet Riviérájává” való átalakítását.
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter arra utasította az izraeli hadsereget (IDF), hogy készítsen tervet a gázai palesztinok önkéntes távozására – jelentette be csütörtökön a védelmi minisztérium szóvivője.
Miután az arab vezetők és az ENSZ elítélte az elképzelést, az amerikai elnök csütörtökön a Truth Social közösségi médiaplatformon újra kifejtette azt.
– írta Trump, utalva az Izrael és a Hamász közötti, jelenleg tűzszünet által megszakított álló háborúra.
Megismételte, hogy a terv a palesztinok áttelepítésével járna, és hogy nem vetnének be amerikai katonákat.
A posztjából nem derült ki egyértelműen, hogy a palesztin terület kétmillió lakosának megengednék-e a visszatérést, így a tisztségviselők magyarázkodniuk kellett.
Az Egyesült Államok „átveszi” a Gázai övezetet – esetleg amerikai csapatok segítségével –, míg az ott élő palesztinoknak el kell hagyniuk azt – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden.
Az izraeli miniszterelnök egy arany csipogót is átadott Trumpnak.
Az ajándék utalás volt Izrael tavaly szeptemberi, a Hezbollah elleni halálos műveletére, amelyet felrobbantott kommunikációs eszközökkel hajtottak végre.
A támadásokban libanoni tisztségviselők szerint tucatnyian haltak meg és ezrek sebesültek meg, köztük civilek is.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!