Donald Trump nagyobb elismerést vár el ukrán hivatali kollégájától
Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Az Egyesült Államok nagyobb elismerést vár el az ukrán elnöktől a háború lezárása érdekében tett amerikai lépésekkel összefüggésben – jelentette ki hétfőn az amerikai elnök. Donald Trump burkolt fenyegetést is megfogalmazott Volodimir Zelenszkijnek.
2025. március 04., 00:212025. március 04., 00:21
2025. március 04., 00:272025. március 04., 00:27
Donald Trump egy Fehér Ház-i eseményen az Ukrajnával kidolgozott gazdasági megállapodás jövőjével kapcsolatban úgy vélte, hogy az nem lehetetlenült el végleg, és nagyon előnyös az Egyesült Államok számára is, hiszen lehetőséget ad arra, hogy megtérüljön az előző években Ukrajnának adott amerikai segítségnyújtás összege. Donald Trump arra is rámutatott, hogy az egyezmény ritkaföldfémekhez juttatja az Egyesült Államokat, amelyekre iparának felfuttatásához van szüksége.
Az amerikai-ukrán gazdasági partnerségről szóló tárgyalások újraindításának feltételeiről szólva Donald Trump kijelentette, hogy nagyobb elismerést vár el Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől. Azt is hangoztatta, hogy a háború gyors lezárását akarja, majd hozzátette, „nem akarom azt látni, hogy még éveken keresztül folytatódjon”.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő vasárnap kijelentette, hogy úgy véli, megmentheti kapcsolatát Donald Trump amerikai elnökkel az Ovális Irodában tartott botrányos találkozójuk után, de a tárgyalásokat zárt ajtók mögött kell folytatni.
Megismételte ugyanakkor, hogy a gazdasági megállapodásnál is fontosabbnak tartja, hogy a harcok megálljanak, és így további emberek ne haljanak meg, amivel kapcsolatban kiemelte, hogy csak az elmúlt egy hét alatt 2700 katona esett el ukrán és orosz oldalon összességében. A háború lezárásának feltételeit illetően Donald Trump kiemelte, hogy ahhoz mind Oroszországgal, mind Ukrajnával meg kell kötni a megállapodást, valamint szükség van az európai országok egyetértésére is, az Egyesült Államok hozzájárulása mellett.
Azt is megjegyezte, hogy „az a személy, aki nem akar megegyezést, nem lesz jelen túl sokáig, és sokáig már nem fogják meghallgatni”. „Mert úgy gondolom, hogy Oroszország akarja a megállapodást és természetesen az ukrán emberek is akarják azt, mert többet szenvedtek, mint bárki más” – tette hozzá.
Michael Waltz, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója szintén hétfőn egy interjúban kijelentette, hogy az amerikai-ukrán tárgyalások folytatásához Washington elvárja, hogy az ukrán elnök sajnálatát fejezze ki a múlt pénteken a Fehér Házban történtek miatt. Hozzátette, hogy jelenleg az idő nem az ukrán elnök oldalán van, hiszen a konfliktus nem folytatódhat a végtelenségig. „Az amerikai emberek türelme nem korlátlan, és pénztárcájuk sem korlátlan, valamint a készleteink és hadianyagaink sem korlátlanok. Tehát az idő most van itt a tárgyalásra” – fogalmazott a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban.
Arra a kérdésre, hogy a pénteken történtek nyomán Donald Trump elnök szerint Volodimir Zelenszkijjel, vagy más ukrán vezetővel lehetséges-e a megállapodás, Michael Waltz azt mondta, hogy ez a kérdés, azt követően, ami pénteken lezajlott, „benne van a levegőben”. Kétségeit hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi ukrán elnök „személyesen” és „politikai” értelemben felkészült-e arra, hogy Ukrajnát elvezesse a háború befejezéséig, és ehhez kompromisszumokat is megkössön. A nemzetbiztonsági tanácsadó egyben üdvözölte az európai országok azon szándékát, hogy átvegyék a vezető szerepet Európa biztonságának megteremtésében és garantálásában.
Mint arról beszámoltunk, heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját. Trump felrótta Zelenszkijnek, hogy a harmadik világháború kirobbantásával „játszadozik”. A négyszemközti megbeszélés ezután rövidre sikerült, a két elnök nem írta alá az ukrajnai ásványkincsek kitermeléséről és a háborúban álló ország által kért biztonsági garanciákról szóló megállapodást, Zelenszkij pedig elviharzott a Fehér Házból. A tervezett közös sajtótájékoztatót is lefújták.
Heves szóváltás alakult ki Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között pénteken este, amikor az Egyesült Államok elnöke a Fehér Házban fogadta ukrán hivatali kollégáját.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!