Tiltakozás. Az Egyesült Államok és Európa számos városában utcára vonultak a Trump-ellenes tüntetők
Fotó: viedófelvétel
Tüntetők tömegei gyűltek össze az Egyesült Államok városaiban az elnök januári hivatalba lépése óta a legnagyobb országos ellenzéki megmozduláson, hogy elítéljék Donald Trumpot.
2025. április 06., 11:042025. április 06., 11:04
A BBC szerint az „El a kezekkel!” elnevezésű akció szervezők célja az volt, hogy 1200 helyszínen, köztük mind az 50 amerikai államban megmozdulásokat tartsanak.
Több ezer ember jelent meg szombaton többek között Bostonban, Chicagóban, Los Angelesben, New Yorkban és Washingtonban is.
A tüntetők a Trump programjával kapcsolatos, szociális és gazdasági kérdések miattu sérelmeket rótták fel.
Bostonban egyes tüntetők azt mondták, hogy az amerikai egyetemi hallgatók elleni bevándorlási razziák motiválták őket, amelyek letartóztatásokhoz és kitoloncolási eljárásokhoz vezettek.
Londonban a tüntetők „WTAF Amerika?”, „Ne bántsd az embereket!” és „Ő egy idióta!” feliratú táblákat tartottak.
Mint ismeretes, Trump többször kifejezte érdeklődését Kanada és Grönland annektálása iránt. Nyilvános vitába keveredett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, miközben megpróbálja tető alá hozni az Ukrajna és Oroszország közötti békemegállapodásról szóló tárgyalásokért.
Washingtonban több ezer tüntető gyűlt össze, hogy meghallgassa a demokrata párti törvényhozók beszédeit.
aki az elnök tanácsadójaként tevékenykedett és élére állt a kiadások és a szövetségi munkaerő drasztikus csökkentésére irányuló erőfeszítéseknek.
Maxwell Frost floridai képviselő elítélte a „kormányunk milliárdosok általi átvételét”.
„Ha meglopod a népet, akkor számíts rá, hogy a nép fellázad. A szavazóurnáknál és az utcán” – fogalmazott.
A tüntetések az elnök és szövetségesei számára megrázó hét után következnek. A republikánusok kedden megnyerték a nagy figyelemmel kísért különleges floridai kongresszusi választásokat, de a reméltnél kisebb különbséggel. A wisconsini választók egy demokrata bírót választottak az állam legfelsőbb bíróságába, aki közel 10 százalékponttal előzte meg a Musk által támogatott republikánus jelöltet.
Egyes felmérések szerint Trump elnök támogatottsága kissé visszaesett.
A Reuters/Ipsos egyik, a hét elején közzétett felmérése szerint a támogatottsága 43 százalékra esett vissza, ami a legalacsonyabb érték azóta, hogy Trump januárban megkezdte második ciklusát. Január 20-i beiktatásakor 47 százalékos volt a támogatottsága.
Ugyanezen felmérés szerint
Egy másik friss felmérés, a Harvard Caps/Harris felmérése szerint a regisztrált szavazók 49 százaléka helyesli Trump hivatali teljesítményét, ami a múlt havi 52 százalékhoz képest csökkenést jelent.
Ugyanez a felmérés azonban azt is megállapította, hogy a választók 54 százaléka szerint jobb munkát végez elnökként, mint Joe Biden.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
szóljon hozzá!