Trump: az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával

Trump

Meglesz? Trump szerint hamarosan aláírják a ritkaföldfémekről szóló megállapodást, Zelenszkij szerint a zaporizzsjai atomerőmű amerikai átvételéről nem volt szó

Fotó: Ukrán elnöki hivatal

Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritkaföldfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

Hírösszefoglaló

2025. március 21., 10:412025. március 21., 10:41

Trump egy fehér házi eseményen hangsúlyozta, hogy Ukrajna komoly értékkel rendelkezik a ritka ásványokat tekintve, amit az Egyesült Államok nagyra becsül.

Donald Trump, visszaidézve az előző két napban az orosz és az ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetését, úgy értékelte, hogy „jól haladunk” a háború lezárásának irányában. Hozzátette, hogy

a harcok megállítására irányuló lépések nem szólnak másról, mint az emberek szükségtelen halálának megakadályozásáról.

Donald Trump arról is beszámolt, hogy elnöki rendeletet írt alá a kritikus fontosságú ásványok belföldi kitermelésének növeléséről

Az ásványkincsekről szóló amerikai-ukrán partnerségi megállapodást eredetileg februárban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök washingtoni látogatása alkalmával írták volna alá a Fehér Házban, ám miután a találkozónak a két elnök közötti nézeteltérés véget vetett, az aláírás is elmaradt.

Zelenszkij eközben csütörtökön Oslóban, Jonas Gahr Store norvég miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján arról beszélt: a zaporizzsjai atomerőmű tulajdonjogának kérdéséről Ukrajna nem tárgyalt az Egyesült Államokkal, de a létesítmény ukrán ellenőrzés nélkül nem fog tudni működni.

Zelenszkij szavai szerint

az Egyesült Államok „el akarja venni” a zaporizzsjai atomerőművet az oroszoktól, akik most megszállás alatt tartják.

„De (az amerikaiak) befektetni, modernizálni is akarnak, ami már más kérdés. Beszélhetünk erről, de a tulajdonjog kérdéséről nem beszéltünk (Donald) Trump (amerikai) elnökkel” – mondta újságírói kérdésre válaszolva a sajtótájékoztatón, amelyről videofelvételt tett közzé az ukrán elnöki iroda hivatalos Youtube-csatornáján.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az atomerőművek Ukrajnában állami tulajdonban vannak, és az európai hálózathoz kapcsolódnak.

„Számunkra ezek az energiabiztonság komoly garanciái” – fűzte hozzá Zelenszkij.

Az ukrán elnök a médiában terjesztett információkkal kapcsolatban, amelyek szerint Trump fontolóra veszi a megszállt Krím orosz területként való elismerését a háború befejezéséről szóló lehetséges megállapodás részeként, kijelentette, hogy

az amerikai elnök a vele folytatott megbeszéléseken nem vetette fel a félsziget hovatartozásának kérdését.

Hozzátette, hogy még tavaly szeptemberben New Yorkban beszélgetett vele a Krímről.

„Érdekelte, hogy az ukránok miért szeretik annyira a Krímet, mert ő ezt hallotta róla” – mesélte, majd közölte: azt válaszolta Trumpnak, hogy a Krím egyedi természeti kincs, és Ukrajna szerves része.

Az államfő közölte, hogy az ukrán tárgyalóküldöttség hétfőn Szaúd-Arábiában átadja az Egyesült Államoknak azoknak az ukrajnai polgári infrastrukturális létesítményeknek a listáját, amelyeket meg kell védeni Oroszország támadásaival szemben. Szerinte erre azért van szükség, hogy elkerüljék a részleges tűzszünetről szóló megállapodások esetleges eltérő értelmezését.

Idézet
Amiről Trump elnökkel beszéltünk, annak az a lényege, hogy a tűzszünet mindkét ország energiarendszerének biztonságát szolgálja, illetve ebbe beleértendő az energetikai és más polgári infrastruktúra elleni csapásmérések leállítása is”

– fejtette ki.

Zelenszkij elmondta, hogy hétfőn Szaúd-Arábiában az amerikai tisztségviselők külön-külön találkoznak az ukrán és az orosz delegációval.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

XIV. Leó pápa, a matematikus-szerzetes

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?

XIV. Leó pápa, a matematikus-szerzetes
XIV. Leó pápa, a matematikus-szerzetes
2025. május 09., péntek

XIV. Leó pápa, a matematikus-szerzetes

2025. május 09., péntek

Netanjahu: Amerika nélkül is megvédjük magunkat a húszik ellen

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.

Netanjahu: Amerika nélkül is megvédjük magunkat a húszik ellen
2025. május 09., péntek

Újdelhi szerint Pakisztán drónokkal és tüzérséggel támadta Indiát, de ezt a pakisztániak tagadják

Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.

Újdelhi szerint Pakisztán drónokkal és tüzérséggel támadta Indiát, de ezt a pakisztániak tagadják
2025. május 09., péntek

Ukrajna szerint az oroszok sokszor megsértették a tűzszünetet, Trump 30 napos fegyvernyugvást követel és szankciókkal fenyeget

Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.

Ukrajna szerint az oroszok sokszor megsértették a tűzszünetet, Trump 30 napos fegyvernyugvást követel és szankciókkal fenyeget
2025. május 08., csütörtök

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé
2025. május 08., csütörtök

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar

Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar
2025. május 08., csütörtök

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát
2025. május 08., csütörtök

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is
2025. május 08., csütörtök

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára

Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára
2025. május 08., csütörtök

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak

A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak