Forró Krisztián (a pulpitusnál): a Szövetség az egyetlen párt, amelynek magyar alakulatként esélye van arra, hogy bekerüljön a pozsonyi törvényhozásba
Fotó: Szövetség/Facebook
Előre hozott parlamenti választást tartanak Szlovákiában szombaton. Forró Krisztián, a felvidéki magyar párt, a Szövetség elnöke szerint a felvidéki magyarság megmaradása és az általuk lakott régiók fejlődése szempontjából létfontosságú a megmérettetés.
2023. szeptember 29., 21:282023. szeptember 29., 21:28
2023. szeptember 29., 21:392023. szeptember 29., 21:39
A szombati voksoláson az önálló Szlovákia 1993-as létrejötte óta kilencedszer dönthetnek a választók a 150 tagú törvényhozás új összetételéről, egyúttal ez a negyedik alkalom, hogy előre hozott választásra kerül sor. A választáson 25 politikai párt és mozgalom indul, köztük egy koalíció, az ő legfeljebb 150 fős listáikon szereplő képviselőjelöltekre adhatja le voksát az ország megközelítőleg 4,3 millió választásra jogosult polgára.
A választáson induló pártoknak a leadott voksok legalább 5 százalékát, a koalícióknak pedig legalább 7 százalékát kell megszerezniük a bejutáshoz, az ezt a küszöböt átlépők a parlamenti mandátumokon arányosan osztoznak. A kampánycsend szerda éjféli életbelépését megelőző hetekben nyilvánosságra hozott felmérések adatai azt valószínűsítik, hogy a voksoláson 8-10 politikai csoportosulásnak lehet érdemi esélye a parlamentbe jutásra. Ezek legalább felének azonban csak a bejutáshoz szükséges küszöb körüli eredményt jósolnak, köztük a két éve ősszel egységesült felvidéki magyar pártnak, a Szövetségnek is.
A közvélemény-kutatások többsége már hosszú távon a pozsonyi parlament legerősebb ellenzéki pártjának, a Robert Fico vezette Irány-nak (Smer-SD) a győzelmét valószínűsíti, átlagosan 20 százalék körüli eredményt jósolva. Ugyancsak valószínűsíthető, hogy a második és a harmadik helyért Zuzana Caputová államfő korábbi pártja, a legutóbbi parlamenti választáson a törvényhozáson kívül maradt, progresszív liberális Progresszív Szlovákia (PS) és az Irányból korábban kilépett volt miniszterelnök, Peter Pellegrini pártja, a szociáldemokrata Hang (Hlas-SD) küzdhet majd meg. Rajtuk kívül csak egy olyan politikai formáció van, amely befutó helyet szerezhet szombaton, ez a jelenleg parlamenten kívüli, nemzeti radikális Köztársaság (Republika).
A politikus az M1 aktuális csatornán pénteken azt mondta, a szlovák pártok és politikusaik nem oldják meg a magyarság problémáit. „Ha azt akarjuk, hogy a magyarság megmaradjon Szlovákiában és a régióink fejlődjenek, akkor ez most egy létfontosságú választás” – jelentette ki forró Krisztián, mindenkit arra kérve, hívják fel ismerőseik, rokonaik, barátaik figyelmét a választás fontosságára, és buzdítsák szavazásra őket.
A felvidéki magyarságnak jó ideje nincs önálló magyar képviselete a szlovák parlamentben
Fotó: Szövetség/Facebook
Forró Krisztián kijelentette: az összetartás meghozhatja a gyümölcsét, lehetőségük van arra, hogy ismét legyen parlamenti képviselete a felvidéki magyarságnak. Megjegyezte, a Szövetség az egyetlen párt, amelynek magyar alakulatként esélye van arra, hogy bekerüljön a pozsonyi törvényhozásba. Az előző választáson nem került be magyar párt a parlamentbe. Hangsúlyozta: a régió fejlődéséhez kell a magyar parlamenti képviselet, így mindenkire szükség van, aki szavazásra jogosult. Emlékeztetett: az egyetlen sikeridőszak a felvidéki magyarság életében akkor volt, amikor egységes magyar képviseletük volt a pozsonyi parlamentben.
„Most itt a történelmi lehetőség, hogy ezt ismét megvalósítsuk. A Szövetség kapocs Magyarország és Szlovákia között, számunkra fontos, hogy Magyarország sikeres legyen, hiszen a magyar nemzet részei és ugyanúgy fontos számunkra Szlovákia sikere is, hiszen itt élnek és itt is akarnak érvényesülni” – mondta Forró Krisztián, hangsúlyozva, az az érdekük, hogy a két ország minél szorosabban együttműködjön.
Előre hozott parlamenti választásokat tartanak szeptember 30-án Szlovákiában. Erről beszélgettünk Őry Péterrel, Csallóközcsütörtök polgármesterével, a Szövetség képviselőjelöltjével, aki országos civil szervezet vezetőjeként is küzd a magyar jogokért.
Az Oresnyik hiperszonikus rakétával végrehajtott csapás azt üzente a Nyugatnak, hogy álljon le Ukrajna katonai támogatásával, mert közeledik az idő, amikor az Egyesült Államokat és a NATO-t az ukrajnai konfliktus közvetlen részeseként kell majd elismerni.
Donald Trump január 20-án hivatalba lépő elnöki adminisztrációjának több kijelölt tagja halálos fenyegetést kapott – jelentette be a leendő elnök szóvivője szerdán, a hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket.
Megállapodás született szerdán Brüsszelben, a tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) is arról, hogy Románia január elsejétől teljes jogú Schengen-tagállammá válik.
Románia amerikai nagykövetsége szerdán bejelentette, hogy az ország teljesítette a vízummentességi programban való részvétel fő feltételét, azaz a vízumkérelmek visszautasítási arányának 3 százalék alá szorítását.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen által javasolt új összetételű Európai Bizottságot, amelynek megbízatása december elsején kezdődhet – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
Călin Georgescu győzelme Brüsszelig tartó hullámokat vetett: a Politico szerint egy vezető uniós törvényhozó azt követeli, hogy a TikTok vezérigazgatója jelenjen meg az Európai Parlament előtt.
Ausztráliában a képviselőház szerdán elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltaná a 16 évnél fiatalabb gyerekeknek a közösségi média használatát, a szenátusra bízva a törvény véglegesítését.
Az év elején Románia és Bulgária részlegesen csatlakozott a schengeni térséghez, ennek eredményeképpen a külső határaikon 80 százalékkal csökkent az illegális határátlépések száma – hívta fel a figyelmet Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos kedden Strasbourgban az Eur&
Két csapást hajtottak végre az elmúlt három nap folyamán nagy hatótávolságú nyugati fegyverekkel az ukrán fegyveres erők az oroszországi kurszki régióban lévő objektumokra megerősített jelentések szerint – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
Tűzszünet lépett életbe szerdán hajnalban Libanon és Izrael között, miután a két ország kedden elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött javaslatot a 13 hónapja tartó határkonfliktus lezárására.
szóljon hozzá!