Az EU jóváhagyta a moldovai reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós finanszírozást
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását – közölte az uniós tanács kedden.
2025. március 18., 14:572025. március 18., 14:57
A brüsszeli közlemény szerint a pénzügyi eszköz segíteni fog Moldovának a fő társadalmi és gazdasági reformok előmozdításában, lendületet fog adni az ország gazdaságának, és fel fogja gyorsítani az uniós csatlakozás folyamatát.
Részleteket tekintve kifejtették:
Döntő szerepet fog játszani továbbá a Moldova energiafüggetlenségét és energetikai ellenállóképességét célzó átfogó uniós stratégia megvalósításában is. A stratégia célja, hogy függetlenítse az országot az orosz energiaellátástól, és teljes mértékben integrálja az uniós energiapiacba.
A növekedési terv pénzügyi pillére keretében – amely a 2025–2027-es időszakban fog támogatást nyújtani –
A hitelek feltételei rendkívül kedvezményesek lesznek, ami hosszú törlesztési időt és kedvező kamatlábakat jelent – írták.
A kifizetésekre ugyanakkor szigorú feltételek vonatkoznak majd, és azokat a jóváhagyott reformprogramban meghatározott reformok megvalósításának függvényében lehet majd teljesíteni. A források felszabadítására – Moldova kormányának kérésére – évente kétszer kerülhet sor, miután az Európai Bizottság igazolta, hogy a reformprogramban meghatározott minden vonatkozó feltétel teljesült.
Emmanuel Macron francia államfő hétfőn elítélte a Moldovával és „demokratikus intézményeivel” szembeni „egyre gátlástalanabb orosz destabilizációs kísérleteket”, miután hivatalában fogadta moldovai kollégáját, Maia Sandut.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!