Az EU jóváhagyta a moldovai reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós finanszírozást
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását – közölte az uniós tanács kedden.
2025. március 18., 14:572025. március 18., 14:57
A brüsszeli közlemény szerint a pénzügyi eszköz segíteni fog Moldovának a fő társadalmi és gazdasági reformok előmozdításában, lendületet fog adni az ország gazdaságának, és fel fogja gyorsítani az uniós csatlakozás folyamatát.
Részleteket tekintve kifejtették:
Döntő szerepet fog játszani továbbá a Moldova energiafüggetlenségét és energetikai ellenállóképességét célzó átfogó uniós stratégia megvalósításában is. A stratégia célja, hogy függetlenítse az országot az orosz energiaellátástól, és teljes mértékben integrálja az uniós energiapiacba.
A növekedési terv pénzügyi pillére keretében – amely a 2025–2027-es időszakban fog támogatást nyújtani –
A hitelek feltételei rendkívül kedvezményesek lesznek, ami hosszú törlesztési időt és kedvező kamatlábakat jelent – írták.
A kifizetésekre ugyanakkor szigorú feltételek vonatkoznak majd, és azokat a jóváhagyott reformprogramban meghatározott reformok megvalósításának függvényében lehet majd teljesíteni. A források felszabadítására – Moldova kormányának kérésére – évente kétszer kerülhet sor, miután az Európai Bizottság igazolta, hogy a reformprogramban meghatározott minden vonatkozó feltétel teljesült.
Emmanuel Macron francia államfő hétfőn elítélte a Moldovával és „demokratikus intézményeivel” szembeni „egyre gátlástalanabb orosz destabilizációs kísérleteket”, miután hivatalában fogadta moldovai kollégáját, Maia Sandut.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
India és Pakisztán szerda este tüzérségi párbajt vívott a vitatott kasmíri térségben lévő de facto határon keresztül – közölte az indiai védelmi szóvivő az indiai igazgatású Kasmírban.
szóljon hozzá!