Az EU jóváhagyta a moldovai reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós finanszírozást
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását – közölte az uniós tanács kedden.
2025. március 18., 14:572025. március 18., 14:57
A brüsszeli közlemény szerint a pénzügyi eszköz segíteni fog Moldovának a fő társadalmi és gazdasági reformok előmozdításában, lendületet fog adni az ország gazdaságának, és fel fogja gyorsítani az uniós csatlakozás folyamatát.
Részleteket tekintve kifejtették:
Döntő szerepet fog játszani továbbá a Moldova energiafüggetlenségét és energetikai ellenállóképességét célzó átfogó uniós stratégia megvalósításában is. A stratégia célja, hogy függetlenítse az országot az orosz energiaellátástól, és teljes mértékben integrálja az uniós energiapiacba.
A növekedési terv pénzügyi pillére keretében – amely a 2025–2027-es időszakban fog támogatást nyújtani –
A hitelek feltételei rendkívül kedvezményesek lesznek, ami hosszú törlesztési időt és kedvező kamatlábakat jelent – írták.
A kifizetésekre ugyanakkor szigorú feltételek vonatkoznak majd, és azokat a jóváhagyott reformprogramban meghatározott reformok megvalósításának függvényében lehet majd teljesíteni. A források felszabadítására – Moldova kormányának kérésére – évente kétszer kerülhet sor, miután az Európai Bizottság igazolta, hogy a reformprogramban meghatározott minden vonatkozó feltétel teljesült.
Emmanuel Macron francia államfő hétfőn elítélte a Moldovával és „demokratikus intézményeivel” szembeni „egyre gátlástalanabb orosz destabilizációs kísérleteket”, miután hivatalában fogadta moldovai kollégáját, Maia Sandut.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!