Fotó: Jakab Mónika
Az Európai Unió Tanácsa határozatot fogadott el, amely teljes egészében felfüggeszti az EU és Oroszország közötti vízumkönnyítési megállapodást – közölte az uniós tanács pénteken.
2022. szeptember 09., 12:412022. szeptember 09., 12:41
A határozat értelmében mostantól az orosz állampolgárokra az uniós vízumkódex általános szabályai vonatkoznak.
A szabályok értelmében egyebek mellett 35 euróról 80 euróra emelkedik a vízumkérelem díja, a kérelmezőknek több igazoló dokumentumot kell benyújtaniuk, meghosszabbodik a vízumkérelem elbírálásának határideje, és szigorúbbá válnak a többszöri beutazásra jogosító vízumok kiadását érintő szabályok.
A közlemény emlékeztetett: a vízumkönnyítési megállapodás kiváltságos belépést tesz lehetővé az unióba közös értékeket valló, megbízható partnerek állampolgárai számára.
„Azzal, hogy Oroszország provokáció nélkül indított és folytat indokolatlan agresszív háborút Ukrajnával szemben, és válogatás nélkül támadásokat hajt végre a polgári lakosság ellen, megrendítette a bizalmat, és lábbal tiporja a nemzetközi közösség alapvető értékeit. A döntés az orosz lépések egyenes következménye, és újabb bizonyítéka az Ukrajna és népe iránti szilárd uniós elkötelezettségnek” – fogalmazott Vít Rakusan, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Csehország belügyminisztere.
– írták.
Az EU és Oroszország közötti vízumkönnyítési megállapodás 2007. június 1-jén lépett hatályba azzal a céllal, hogy kölcsönösen megkönnyítse a rövid távú, azaz 180 napos időszakonként legfeljebb 90 napig tartó tartózkodásra jogosító vízumok kiadását.
Az EU az ukrajnai háború február 24-i kezdetét követő napon korlátozó intézkedéseket fogadott el Oroszországgal szemben, valamint részlegesen felfüggesztette a vízumkönnyítési megállapodást a diplomatákra, más orosz tisztviselőkre és az üzletemberekre nézve.
Leállítja a schengeni vízumok könnyített kiadását az orosz turistáknak az Európai Unió. A vízumkönnyítési megállapodás felmondása várhatóan októberben lép életbe.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!