Ukrán akció? A Wall Street Journal szerint Kijevben tervelték ki a gázvezeték elleni terrorakciót
Fotó: Twitter / Forsvaret
Az ukrán elnöki hivatal csütörtökön képtelenségnek nevezte, hogy az országnak köze lenne az Északi Áramlat földgázvezetékek ellen 2022 szeptemberében a Balti-tengeren végrehajtott szabotázsakcióhoz
2024. augusztus 16., 11:002024. augusztus 16., 11:00
„Az ilyen akciókhoz Ukrajnának nem fűződik semmilyen gyakorlati érdeke” – szögezte le Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva. Hangoztatta, hogy Ukrajna részvétele a szabotázsban „véget vethetett volna az európai partnerek által Kijevnek nyújtott segítségnek”. A tanácsadó „nyilvánvalónak” nevezte viszont Moszkva indítékait a gázvezeték megrongálására.
Mindez arra hangzott el reakcióként, hogy a Wall Street Journal arról írt: az Északi Áramlat gázvezeték szabotálását maga Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hagyta jóvá.
A főként ukrán katonai forrásokra támaszkodó amerikai kiadvány szerint a Balti-tenger mélyén végrehajtott robbantást az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka, Valerij Zalunnij felügyelete alatt hajtották végre.
A szabotázs ötlete 2022 májusában merült fel magas rangú ukrán tisztek és vezetők találkozóján, három hónappal az ukrajnai orosz invázió megindulása után.
A Wall Street Journal szerint
„Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eredetileg jóváhagyta a tervet, az egyik résztvevő tiszt és három másik, a tervről tudó személy szerint” – állítja az amerikai kiadvány. „De aztán, amikor a CIA tudomást szerzett róla, és követelte a leállítását, elrendelte annak felfüggesztését” – közölte a WSJ.
Az Északi Áramlat gázvezetékek tavaly szeptemberi felrobbantásával kapcsolatban elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgár ellen a német főügyész – jelentette szerdán a német média.
Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka figyelmen kívül hagyta ezt a parancsot, és csapata módosította az eredeti tervet – tette hozzá az amerikai kiadvány.
A WSJ megkeresésére Zaluzsnij, akit azóta Ukrajna londoni nagykövetévé neveztek ki, írásos válaszban
Az orosz gázvezeték 2022. szeptemberi szabotálása után Zelenszkij magyarázatot követelt Zalujnijtől a WSJ szerint, amely három, a vizsgálatot ismerő személyre hivatkozik. Utóbbi azt válaszolta, hogy
„Azt mondták neki (Zelenszkijnek), hogy ez olyan, mint egy torpedó, ha egyszer kilőtték az ellenségre, nem lehet megállítani, addig megy, amíg fel nem robban” – idézte az ukrán forrásokat a WSJ.
Szerdán Anna Adamiak, a lengyel főügyészség szóvivője azt közölte:
A német média szerdai közlése szerint a német főügyész az Északi Áramlat 2022 szeptemberében történt felrobbantásával kapcsolatban elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgár ellen. A gyanúsított, Volodimir Z. utolsó ismert tartózkodási helye pedig Lengyelországban volt.
Anna Adamiak a PAP hírügynökségnek elmondta: a német ügyészség továbbította Varsónak a Volodimir Z. ellen kiadott európai elfogatóparancsot, a lengyel ügyészség ezt követően lépéseket tett a gyanúsított tartózkodási helye megerősítése érdekében.
Arra jutottak, hogy Volodimir Z. elhagyta Lengyelország területét. A lengyel határőrségtől nyert információk szerint a lengyel-ukrán határon át távozott – közölte a szóvivő. Hozzátette: a határellenőrzés idején a gyanúsított nem szerepelt az európai elfogatóparancs által körözöttek adatbázisában.
A német média szerint
2022. szeptember 26-án több robbanás rongálta meg a balti-tengeri Északi Áramlat 1 és 2 német-orosz gázvezetéket. Korábban, az ukrajnai háború kitörése után Oroszország leállította az Északi Áramlat-1 vezetéken történő németországi szállításokat. Az ukrajnai háború miatt az Északi Áramlat-2-t nem is állították működésbe.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter pontosabban meg nem határozott jogi és politikai lépésekre utasította minisztériumát Emmanuel Macron francia elnökkel szemben – jelentette be X-en a miniszter vasárnap.
Tízezrek tüntettek előrehozott választásokat és Pedro Sánchez miniszterelnök lemondását követelve a spanyol fővárosban vasárnap.
Több mint száz rakétát indítottak Libanonból Izrael felé, s az izraeli harci gépek az északi és a déli fronton, Libanon mélyén, valamint a Gázai övezetben is célpontokat támadtak vasárnap, a háború 380. napján, vasárnap.
szóljon hozzá!