Ukrán akció? A Wall Street Journal szerint Kijevben tervelték ki a gázvezeték elleni terrorakciót
Fotó: Twitter / Forsvaret
Az ukrán elnöki hivatal csütörtökön képtelenségnek nevezte, hogy az országnak köze lenne az Északi Áramlat földgázvezetékek ellen 2022 szeptemberében a Balti-tengeren végrehajtott szabotázsakcióhoz
2024. augusztus 16., 11:002024. augusztus 16., 11:00
„Az ilyen akciókhoz Ukrajnának nem fűződik semmilyen gyakorlati érdeke” – szögezte le Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva. Hangoztatta, hogy Ukrajna részvétele a szabotázsban „véget vethetett volna az európai partnerek által Kijevnek nyújtott segítségnek”. A tanácsadó „nyilvánvalónak” nevezte viszont Moszkva indítékait a gázvezeték megrongálására.
Mindez arra hangzott el reakcióként, hogy a Wall Street Journal arról írt: az Északi Áramlat gázvezeték szabotálását maga Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hagyta jóvá.
A főként ukrán katonai forrásokra támaszkodó amerikai kiadvány szerint a Balti-tenger mélyén végrehajtott robbantást az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka, Valerij Zalunnij felügyelete alatt hajtották végre.
A szabotázs ötlete 2022 májusában merült fel magas rangú ukrán tisztek és vezetők találkozóján, három hónappal az ukrajnai orosz invázió megindulása után.
A Wall Street Journal szerint
„Volodimir Zelenszkij ukrán elnök eredetileg jóváhagyta a tervet, az egyik résztvevő tiszt és három másik, a tervről tudó személy szerint” – állítja az amerikai kiadvány. „De aztán, amikor a CIA tudomást szerzett róla, és követelte a leállítását, elrendelte annak felfüggesztését” – közölte a WSJ.
Az Északi Áramlat gázvezetékek tavaly szeptemberi felrobbantásával kapcsolatban elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgár ellen a német főügyész – jelentette szerdán a német média.
Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg akkori főparancsnoka figyelmen kívül hagyta ezt a parancsot, és csapata módosította az eredeti tervet – tette hozzá az amerikai kiadvány.
A WSJ megkeresésére Zaluzsnij, akit azóta Ukrajna londoni nagykövetévé neveztek ki, írásos válaszban
Az orosz gázvezeték 2022. szeptemberi szabotálása után Zelenszkij magyarázatot követelt Zalujnijtől a WSJ szerint, amely három, a vizsgálatot ismerő személyre hivatkozik. Utóbbi azt válaszolta, hogy
„Azt mondták neki (Zelenszkijnek), hogy ez olyan, mint egy torpedó, ha egyszer kilőtték az ellenségre, nem lehet megállítani, addig megy, amíg fel nem robban” – idézte az ukrán forrásokat a WSJ.
Szerdán Anna Adamiak, a lengyel főügyészség szóvivője azt közölte:
A német média szerdai közlése szerint a német főügyész az Északi Áramlat 2022 szeptemberében történt felrobbantásával kapcsolatban elfogatóparancsot adott ki egy ukrán állampolgár ellen. A gyanúsított, Volodimir Z. utolsó ismert tartózkodási helye pedig Lengyelországban volt.
Anna Adamiak a PAP hírügynökségnek elmondta: a német ügyészség továbbította Varsónak a Volodimir Z. ellen kiadott európai elfogatóparancsot, a lengyel ügyészség ezt követően lépéseket tett a gyanúsított tartózkodási helye megerősítése érdekében.
Arra jutottak, hogy Volodimir Z. elhagyta Lengyelország területét. A lengyel határőrségtől nyert információk szerint a lengyel-ukrán határon át távozott – közölte a szóvivő. Hozzátette: a határellenőrzés idején a gyanúsított nem szerepelt az európai elfogatóparancs által körözöttek adatbázisában.
A német média szerint
2022. szeptember 26-án több robbanás rongálta meg a balti-tengeri Északi Áramlat 1 és 2 német-orosz gázvezetéket. Korábban, az ukrajnai háború kitörése után Oroszország leállította az Északi Áramlat-1 vezetéken történő németországi szállításokat. Az ukrajnai háború miatt az Északi Áramlat-2-t nem is állították működésbe.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!