Forró helyzet. Szíriában a lázadók váratlan támadást indítottak, a kormány orosz segítséggel vág vissza
Szíriai és orosz repülőgépek fokozták az ellenzéki erők elleni támadásokat Észak-Szíriában, megtorlásul azért a váratlan támadásért, amelynek következtében a rezsim elvesztette az ellenőrzést az ország második legnagyobb városa, Aleppó fölött.
2024. december 02., 08:332024. december 02., 08:33
A CNN emlékeztet: az offenzíva nyomán a lázadók szövetsége elfoglalt egy fontos katonai támaszpontot is Aleppótól keletre, valamint Aleppó és Idlíb tartományok nagy területeit. Az offenzíva a rezsim erői részéről kevés ellenállásba ütközött, és egy olyan időszakban zajlik, amikor Szíria legfontosabb támogatói – Irán és Oroszország – saját konfliktusaikra összpontosítanak.
A lázadók elsöprő sikere nyolc év óta a legnagyobb kihívást jelenti Bassár el-Aszad elnök számára, akkor az orosz légierő segített visszaszorítani a lázadók térnyerését a polgárháborúban.
Az újonnan alakult lázadó koalíció, amely magát Katonai Műveleti Parancsnokságnak nevezi, kulcsfontosságú helyszíneket foglalt el Aleppóban, köztük a repülőteret, ahol egy videón álcázott harcosok láthatóak a fő terminálon belül.
Az ellenzéki erők ellenőrzése Aleppó felett azt jelenti, hogy a szíriai védelmi minisztérium által ígért ellenoffenzívát nagyon nehéz lenne végrehajtani.
A kormány repülőgépei – a Szíriában állomásozó orosz gépekkel együtt – bombatámadásokat hajtottak végre az ellenzéki állások ellen Aleppóban, Idlíbben és Hamában.
A hivatalos orosz hírügynökség, a TASZSZ egy vasárnapi jelentésében a szíriai hadsereg parancsnokságát idézte, amely szerint
Egy, a közösségi médiában közzé tett, a CNN által geolokalizált videó szerint egy aleppói egyetemhez közeli légicsapás vasárnap legalább négy ember halálát okozta.
Nem világos, hogy a csapást orosz vagy a szíriai rezsim gépei hajtották-e végre. A csapás egy szombati támadást követ, amely több ember halálát okozta egy nyugat-aleppói téren.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter szerint, bár a Vatican News szerint nem jelentettek sérülteket.
A Fehérsisakosok, egy szíriai önkéntes szolgálat közölte, hogy legalább négy ember meghalt vasárnap az Idlíb városára mért légicsapásokban, egy olyan tartományban, amely most a jelek szerint teljes egészében a lázadók kezén van.
Aszad a villámhadjárat óta tett első nyilatkozataiban azt mondta, hogy Szíria továbbra is „meg fogja védeni stabilitását és területi integritását minden terroristával és támogatóikkal szemben”.
A lázadók offenzívája újjáélesztette a hosszú ideje tartó szíriai polgárháborút, amely több mint 300 000 ember halálát okozta, és közel 6 millió menekültet eredményezett. A konfliktus hivatalosan soha nem ért véget, és a mostani fellángolás a legjelentősebb 2020 óta, amikor Oroszország és Törökország tűzszünetet kötött Idlíbben.
Vasárnap Aszad azt mondta Abbász Araghcsinak – a polgárháborúban Aszadot támogató Irán külügyminiszterének –, hogy
A lázadókat a Hajat Tahrir al-Sam (HTS), az al-Kaida egykori szíriai szervezete vezeti, amely korábban az An-Núszra Front nevet viselte, valamint Törökország által támogatott csoportok és más, korábban az Egyesült Államok által támogatott erők.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap kijelentette:
Jake Sullivan, több vezető amerikai médiumnak adott interjúban „bonyolult kérdésnek” nevezte az Aleppo elleni offenzívát. A CNN hírtelevízióban kifejtette, hogy miközben a kormányerők elleni támadást vezető szervezetet, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) szunnita fegyveres csoportot az Egyesült Államok terrorszervezetként tartja nyilván, aközben „nem ejt könnyeket amiatt, hogy az Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah milícia támogatását élvező Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányára bizonyos nyomás nehezedik”.
Hozzátette, hogy a felkelő szervezet céljait és az általa alkalmazott eszközöket illetően aggodalmak merülnek fel. Az elnöki tanácsadó megjegyezte, hogy
a többi között Ukrajnában és a Közel-Kelet más térségeiben.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta tizenhetedik szankciós csomagját, mely egyebek mellett az orosz energiaipart, ezen belül az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz „árnyékflotta” tartályhajóit célozza.
Sajátos trend terjed a TikTokon George Simion külföldön élő szimpatizánsai körében azt követően, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke elvesztette a vasárnapi elnökválasztást: arról tesznek közzé videót, hogy szétvágják az útlevelüket.
Egy román állampolgárságú férfi ellen is büntetőeljárás indult Keir Starmer miniszterelnök ingatlanainál történt gyújtogatások ügyében – közölte kedden a brit rendőrség.
Moszkva és Kijev előtt nehéz tárgyalások állnak a tűzszünetről és a békeszerződésről szóló közös memorandum szövegének kidolgozásakor – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak Szocsiban.
Közleményben ítélte el hétfőn a brit, a francia és a kanadai kormány Izrael újabb gázai hadműveleteit, és nyíltan szankciókkal fenyegette meg Izraelt a katonai akció folytatása esetére.
Oroszország és Ukrajna azonnali tárgyalásokat kezd a háború lezárása felé vezető tűzszünetről – közölte Donald Trump amerikai elnök, miután hétfőn telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Sorra érkeznek a gratulációk, miután a függetlenként induló Bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan megnyerte a vasárnapi elnökválasztást.
Már csak a forradalom segíthet Európa népein George Simion romániai elnökválasztási veresége nyomán – vélekedik a Vlagyimir Putyin orosz államfő ideológusaként emlegetett Alekszandr Dugin.
Meghalt vasárnap a világ negyedik legmagasabb hegycsúcsa, a nepáli Lhoce megmászása közben Vágó Barna Zsolt alpinista – írja a mászást szervező cég bejelentése alapján a Reuters.
A Hamász iszlamista terrorszervezet az amerikai The Wall Street Journal birtokába jutott dokumentum szerint azzal a céllal indított támadást 2023. október 7-én Izrael ellen, hogy megtorpedózza a zsidó állam és Szaúd-Arábia kapcsolatainak rendezését.
szóljon hozzá!