Békésnek mutatkozik. Ahmed as-Saraa a Szíria elleni szankciók feloldását kéri
Fotó: Videófelvétel/HTS
Szíria tényleges vezetője, Ahmed as-Saraa szerint az ország kimerült a háborúban, és nem jelent fenyegetést sem a szomszédaira, sem a Nyugatra.
2024. december 19., 11:292024. december 19., 11:29
Emellett a BBC-nek Damaszkuszban adott interjújában a Szíriát sújtó szankciók feloldására szólított fel.
– mondta.
Saraa vezette azt a villámoffenzívát, amely kevesebb mint két hete megdöntötte Bassár el-Aszad rendszerét. Ő a Hajat Tahrir as-Sám (HTS), a lázadó szövetség meghatározó csoportjának vezetője, és korábban Abu Mohammed al-Dzsúláni álnéven volt ismert.
Azt mondta, hogy a HTS-t törölni kell a terrorszervezetek listájáról, ugyanis többek között az ENSZ, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság is annak minősíti, mivel az al-Kaida egyik csoportjaként indult, amelytől 2016-ban szakadt el.
Nem támadnak civileket vagy polgári területeket – mondta. Sőt, az Aszad-rezsim áldozatának tekintették magukat.
Saraa tagadta, hogy Szíriát Afganisztán változatává akarná változtatni, mivel szerinte a két ország nagyon különböző, más-más hagyományokkal rendelkeznek: Afganisztán törzsi társadalom volt, míg Szíriábanmás volt a gondolkodásmód.
„Idlíbben már több mint nyolc éve vannak egyetemeink” – mondta Saraa, utalva Szíria északnyugati tartományára, amelyet 2011 óta a lázadók tartanak ellenőrzésük alatt.
„Azt hiszem, a nők aránya az egyetemeken több mint 60 százalék” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy engedélyezik-e az alkoholfogyasztást, Saraa azt mondta: „Sok olyan dolog van, amiről egyszerűen nincs jogom beszélni, mert ezek jogi kérdések”.
Hozzátette, hogy
Saraa az interjú során végig nyugodt volt, civil ruhát viselt, és igyekezett megnyugtatni mindazokat, akik úgy vélik, hogy csoportja nem szakított szélsőséges múltjával.
A BBC ugyanakkor megjegyzi: sok szíriai nem hisz neki, és Szíria új vezetőinek a következő hónapokban végrehajtott intézkedései jelzik majd, hogy milyen országot akarnak Szíriából csinálni.
Eközben
Műholdfelvételek katonai járművek konvojait mutatják egy orosz ellenőrzés alatt álló nyugat-szíriai kikötőben és légibázison.
Úgy tűnik, hogy az elmúlt napokban szállító repülőgépek is érkeztek és távoztak az országból.
A BBC Verify geolokációs videókat is készített, amelyeken orosz katonai teherautók hatalmas oszlopai haladnak észak felé, e bázisok felé.
Az Institute for the Study of War szerint
A washingtoni székhelyű agytröszt hozzátette, hogy a katonai járművek mozgatása elővigyázatossági intézkedés lehet, amíg Moszkva tárgyalásokat folytat az új damaszkuszi kormánnyal.
Oroszország jelentős katonai jelenléttel rendelkezett Szíriában Bassár el-Aszad uralma idején, és segített őt hatalmon maradni a polgárháború 2011-es kitörése után.
Mindkettő kulcsfontosságú stratégiai bázissá vált Oroszország számára, mivel így könnyebben hozzáférhet a Közel-Kelethez, Észak-Afrikához és a Földközi-tengerhez.
Aszad bukása azonban kérdéseket vetett fel Oroszország jövőbeli szíriai jelenlétével kapcsolatban. Moszkva tárgyalásokat szeretne folytatni az új rezsimmel.
Ukrajna „ötleteket vitat meg az európai vezetőkkel” európai békefenntartó erők esetleges telepítéséről a harcok sújtotta országba – közölte Volodimir Zelenszkij elnök szerdai sajtótájékoztatóján.
Nyilvános vécé borzolja a kedélyeket Kárpátalján: az ungvári városvezetés a Petőfi téren, a költő szobra mellett építené meg az illemhelyet, ami ellen a magyar szervezetek tiltakoznak.
Az izraeli hadsereg csütörtökön kora reggel csapást mért jemeni húszi célpontokra, alig néhány órával azután, hogy az Irán által támogatott fegyveres csoport újabb támadást intézett Izrael ellen.
Őrizetbe vették az orosz sugár-, vegyi és biológiai védelmi csapatok főnökét, Igor Kirillov altábornagyot megölő terrortámadás feltételezett elkövetőjét – jelentette az orosz TASZSZ hírügynökség a keddi bombamerényletről.
Bukarestbe utazik pénteken Orbán Viktor magyar miniszterelnök – ezt Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke közölte szerdán.
Több tényező együttese vezethette az amerikai Wisconsin állambeli iskolai lövöldözőt, a 15 éves Natalie Rupnow-t – közölte a helyi rendőrség vezetője kedden Madison városában.
A Bassár el-Aszad vezetése alatt működő állami halálgépezet a becslések szerint 2013 óta több mint 100 000 embert kínzott meg és gyilkolt meg Szíriában – jelentette ki egy nemzetközi háborús bűnöket vizsgáló ügyész kedden.
A tisztességes választások a demokrácia sarokkövét képezik, és éberségre van szükség – jelentette ki Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos.
Két merényletkísérletet élt túl Ferenc pápa 2021-ben tett történelmi iraki látogatása alatt – derül ki a katolikus egyházfő önéletírásának az olasz sajtóban megjelent részleteiből.
A NATO a tervek szerint átvette az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálását az Egyesült Államoktól – közölte egy forrás kedden.
szóljon hozzá!