Szerbia: abszolút többséget szerzett Vucic pártja a parlamentben, kormányon maradhatnak a magyarok

A szerb elnök „ragyogónak” nevezte a választási eredményeket pártja szempontjából •  Fotó: Aleksandar Vucic/Facebook

A szerb elnök „ragyogónak” nevezte a választási eredményeket pártja szempontjából

Fotó: Aleksandar Vucic/Facebook

Az előzetes eredmények szerint a Szerb Haladó Párt (SNS) a szavazatok 46,5 százalékát szerezte meg az előre hozott parlamenti választásokon, ami azt jelenti, hogy meglesz az abszolút többsége az országos parlamentben – közölte Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök, a párt tagja vasárnap késő este.

Hírösszefoglaló

2023. december 18., 00:142023. december 18., 00:14

2023. december 18., 00:302023. december 18., 00:30

Mint az államelnök elmondta, alakulata adatai szerint az ellenzéki összefogás Szerbia az erőszak ellen nevű listája a voksok 23,5 százalékát szerezte meg, míg a harmadik helyen a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) végzett 6,5 százalékkal. A parlamentbe az SNS adatai alapján bekerült még a jobboldali Remény koalíció (4,9 százalék), valamint A nép egy hangja nevű pártfüggetlen lista (4,7 százalék) – közölte az MTI.

A Szerb Haladó Párt adatai alapján a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) öt vagy hat parlamenti helyet szerzett meg a 250 fős törvényhozásban.

A mintegy 184 ezres vajdasági magyarság legerősebb pártja, a VMSZ egyedüli magyar alakulatként indult a választásokon. Az eddigi kormánykoalícióhoz tartozó alakulatnak öt képviselője volt a belgrádi törvényhozásban, és a vasárnapi megmérettetést megelőzően is hasonló eredményre számított. A vajdasági tartományi képviselőházban a VMSZ volt a harmadik legnagyobb politikai erő az utóbbi időben. Az utóbbi három és fél évben a Szerb Haladó Pártnak 78, a Szerbiai Szocialista Pártnak 13, a Vajdasági Magyar Szövetségnek pedig 11 képviselője volt.

„Legalább annyi szavazatot és mandátumot szereztünk, mint az előző választáson, ami azt jelenti, hogy megvalósítottuk választási céljainkat, ezért mondhatom, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség győzött” – hangsúlyozta Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke vasárnap késő esti sajtótájékoztatóján.

A választások eredményeit kommentálva kiemelte: a párt célja az volt, hogy megtartsa az önálló képviselőcsoportját a belgrádi parlamentben – amihez öt képviselő kell –, ezt a célt pedig minden előzetes eredmény szerint elérte.

Rámutatott, hogy a VMSZ egy nehéz időszakot, a pártelnök, Pásztor István halálát követően is meg tudta tartani az erejét. Mint mondta, sokan arra számítottak, hogy egy ilyen tragédiát követően szétmorzsolódik az alakulat, azonban nem ez történt, a párt egységes és erős maradt, a vajdasági magyarok támogatták a pártot.

Pásztor Bálint szerint a VMSZ megtartotta önálló képviselőcsoportját a belgrádi parlamentben •  Fotó: MTI/Molnár Edvárd Galéria

Pásztor Bálint szerint a VMSZ megtartotta önálló képviselőcsoportját a belgrádi parlamentben

Fotó: MTI/Molnár Edvárd

Az MTI által idézett Pásztor Bálint megköszönte a magyar kormánynak, illetve a Fidesznek azt a támogatást, amelyet a kampány során nyújtott a VMSZ-nek. A megbízott pártelnök a támogatóknak és az aktivistáknak is köszönetet mondott azért, hogy a VMSZ a segítségükkel meg tudta tartani politikai erejét.

A Vajdasági Magyar Szövetség 2014 óta tagja a kormánykoalíciónak, és a következő időszakban is ilyen szerepre számít. A kormányzati munkában államtitkári szinten kíván részt venni.

Aleksandar Vucic államfő az urnazárást követően közölte, hogy a vajdasági tartományi választáson is hasonló eredmények születtek, és a belgrádi önkormányzati választást is a Szerb Haladó Párt nyerte meg, igaz, csak hajszálnyival előzte meg az ellenzéki összefogást. Az államfő szerint a fővárosban A nép egy hangja nevű lista lehet a mérleg nyelve. A VMSZ az előzetes eredmények alapján 9 mandátumon áll a tartományi parlamentben.

A szerb köztársasági elnök arról is beszélt, hogy várhatóan a mostani kormánykoalíció pártjai képezik majd a következő kormányt is, vagyis az SNS, az SPS és a VMSZ.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 09., szerda

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának

Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának
2025. április 09., szerda

Oroszország kiutasítja a moszkvai román katonai attasét és helyettesét

Oroszország válaszintézkedésként kiutasítja a moszkvai román nagykövetség védelmi attaséját és helyettesét – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium.

Oroszország kiutasítja a moszkvai román katonai attasét és helyettesét
2025. április 09., szerda

Vámháború: az uniós kormányok Magyarország kivételével megszavazták a válaszlépést Trump illetékeire

Az Európai Unió tagállamai megszavazták az Európai Bizottságnak az Amerikai Egyesült Államok által kivetett vámokkal szembeni ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.

Vámháború: az uniós kormányok Magyarország kivételével megszavazták a válaszlépést Trump illetékeire
2025. április 09., szerda

Kína kivizsgálja az ukránok által elfogott, orosz oldalon harcoló kínai katonák ügyét

Kína megerősítette szerdán, hogy tárgyal Ukrajnával azon információk ügyében, amelyek szerint Donyec megyében ukrán katonák foglyul ejtettek az orosz erők oldalán harcoló két kínai állampolgárt.

Kína kivizsgálja az ukránok által elfogott, orosz oldalon harcoló kínai katonák ügyét
2025. április 09., szerda

Román nagykövet: nincs szakadás Washington és Bukarest között

Románia és az Egyesült Államok között nincs szakadás – véli Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete.

Román nagykövet: nincs szakadás Washington és Bukarest között
2025. április 09., szerda

Az ENSZ szerint éhezés fenyeget Gázában, Izrael szerint elegendő élelmiszer áll rendelkezésre

Az ENSZ főtitkára szerint „a segélyek elapadtak [és] a borzalom zsilipjei újra megnyíltak” a Gázai övezetben, miután Izrael minden áru bejutását megakadályozta, és újraindította a Hamász elleni háborút.

Az ENSZ szerint éhezés fenyeget Gázában, Izrael szerint elegendő élelmiszer áll rendelkezésre
2025. április 09., szerda

Amerikai figyelmeztetés Moszkvának: nem tűrjük a rosszhiszemű hozzáállást az ukrajnai tűzszünet kapcsán

Az Egyesült Államok figyelmeztette Oroszországot: nem tűri a rosszhiszemű tárgyalásokat és a kötelezettségvállalások megszegését az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban.

Amerikai figyelmeztetés Moszkvának: nem tűrjük a rosszhiszemű hozzáállást az ukrajnai tűzszünet kapcsán
2025. április 08., kedd

Zelenszkij: kínai katonákat ejtettek fogságba az ukrán erők (VIDEÓ)

Ukrán katonák foglyul ejtettek Ukrajna területén két kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg kötelékében harcoltak – közölte Volodimir Zelenszkij kedden a Telegramon. Az ukrán elnök videófelvételt is közzétett az egyik hadifogolyról.

Zelenszkij: kínai katonákat ejtettek fogságba az ukrán erők (VIDEÓ)
2025. április 08., kedd

Akár 10 000 katonát is kivonhatnak az amerikaiak Európából, a románok is aggódhatnak

Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának vezető tisztségviselői fontolgatják, hogy akár 10 000 katonát is kivonnának Kelet-Európából, miközben egyesek amiatt aggódnak, hogy egy ilyen lépés felbátorítaná Vlagyimir Putyin orosz elnököt.

Akár 10 000 katonát is kivonhatnak az amerikaiak Európából, a románok is aggódhatnak
2025. április 08., kedd

Elindult a regisztráció, egy hónapig várják a jelentkezőket a Szülőföldön Magyarul programra

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.

Elindult a regisztráció, egy hónapig várják a jelentkezőket a Szülőföldön Magyarul programra