Franciaországban a Bataclan elleni támadás nyomán foganatosított biztonsági intézkedések sem akadályozták meg az újabb merényleteket
A 22 halálos és 59 sebesült áldozatot követelő manchesteri robbantás után világszerte megszigorítják a kulturális és tömegrendezvények biztonsági intézkedéseit, de szakértők szerint az intézkedések nem fogják megállítani a mindenre elszánt merénylőket.
2017. május 24., 09:102017. május 24., 09:10
2017. május 24., 09:122017. május 24., 09:12
Az amerikai belbiztonsági minisztérium figyelmeztetett, hogy az amerikai közönség fokozott biztonsági intézkedésekre számíthat a nyilvános rendezvényeken. A hongkongi Asia World Expo, ahol a hétfő este Manchesterben koncertet adó Ariana Grande amerikai popénekesnő a tervek szerint szeptemberben fellép, szintén javít a biztonságon. A sportrendezvények szervezői szintén fokozott figyelmet fordítanak a biztonságra. Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) szerint „nem kell ahhoz speciális hírszerzés”, hogy feltételezzék: a szerdai stockholmi Manchester United-Ajax Amsterdam Európa Liga-döntő is támadások célpontja lehet.
A 2015-ben a párizsi Bataclan koncertteremben és a Stade de France stadionban és más helyszíneken elkövetett, 130 emberéletet kioltó összehangolt merényletek óta szükségállapot van érvényben Franciaországban, katonák ezrei járőröznek a turisták által látogatott helyszínek, kormányépületek és rendezvények védelmére. Ez azonban nem tudta megállítani az országban azóta elkövetett merényleteket – például a tavaly július 14-i nizzai teherautós támadást –, amelyek elkövetői „magányos farkasok” voltak – mutatott rá a Reuters.
Tegyünk bármit – és ez a világ egyik legjobbjának számító brit felderítésre is vonatkozik – az nem fogja megakadályozni a hasonló incidenseket” – mondta Jean-Charles Brisard, a Terrorellenes Elemző Központ (CAT) nevű európai agytröszt elnöke a Reutersnek.
„Alkalmazhatunk periméter-védelmet, beépíthetünk biztonsági kapukat, és annyi ellenőrzést, amennyit csak akarunk, ez nem fog azon változtatni, hogy egy eltökélt magányos merénylő elköveti a tettét, ha előbb el nem fogják” – tette hozzá.
A Manchester Arénában egy könnyűzenei koncert végén annak ellenére robbantottak, hogy a Bataclanban elkövetett támadás után Nagy-Britannia-szerte megszigorították a koncerttermek biztonsági intézkedéseit.
Tierry Theodori, egy lyoni koncertterem tulajdonosa az RTL rádióban felhívta a figyelmet arra, hogy Franciaországban már jelentősen fokozták a nézők ellenőrzését, kiképezték az incidensek megakadályozására a személyzetet, de erre csak a rendezvények helyszínén van lehetőség, azon kívül már törvényellenes.
Egyelőre nem lehet tudni, hány ellenőrzésen esett át az elkövető, míg bejutott a rendezvényközpont előcsarnokába, ahol a rendőrség szerint a robbantás történt.
„A merénylet jól mutatja, mennyire sérülékenyek az ilyen tömegrendezvények – jelen esetben 21 ezren voltak a koncerten – a koncerttermek által hozott biztonsági intézkedések ellenére” – hangsúlyozta Otso Iho, a Jane’s agytröszt elemzője.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
Az Egyesült Államok és Izrael megvitatta annak lehetőségét, hogy Washington irányítsa a Gázai övezet háború utáni ideiglenes közigazgatását – közölte öt, az ügyet jól ismerő személy a Reut
szóljon hozzá!