Az önvédelem joga. A NATO főtitkára szerint nem kifogásolható, ha az ukránok orosz területen levő katonai célpontokat támadnak
Fotó: NATO
Ukrajnának a nemzetközi jog értelmében joga van ahhoz, hogy megtámadja az orosz területen található katonai célpontokat – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az United News tévécsatornának adott interjújában vasárnap.
2024. július 15., 09:012024. július 15., 09:01
Az Egyesült Államok politikája tiltja, hogy az ukrán erők az Egyesült Államok által szállított fegyverekkel mélyen Oroszország területén lévő célpontokat támadjanak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította Washingtont a korlátozások feloldására, mondván, hogy a nagy hatótávolságú amerikai fegyverek, például az ATACMS-ek Oroszországon és a megszállt Krím-félszigeten belüli alkalmazásának lehetősége „azonnali eredményt” hozna.
Az interjúban Stoltenberg megerősítette Ukrajna önvédelmi jogát.
– mondta Stoltenberg.
„Ezt a nemzetközi jog világosan meghatározza. Mivel ez egy háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, Ukrajnának joga van az önvédelemhez, és ez magában foglalja az agresszor területén végrehajtott csapásokat is. Ez számomra teljesen világos” – szögezte le.
Az amerikai kormány júniusban adott engedélyt Ukrajnának arra, hogy a Harkivi terület határának közelében lévő orosz célpontokat támadja, miután Moszkva újból offenzívát indított a térségben. Stoltenberg szerint ez üdvözlendő lépés volt.
Megjegyezte, hogy
„Üdvözlöm a szövetségesek azon döntését, hogy megnyitják a lehetőséget a fegyverek nagyobb mértékű használatára az ilyen célpontok elleni csapásméréshez” – mondta.
A NATO vezetője július 10-én hasonlóan érvelt a szövetség 75. évfordulója alkalmából Washingtonban tartott csúcstalálkozón.
Az Egyesült Államok nem jelentett be semmilyen változást az oroszországi nagy hatótávolságú csapásokkal kapcsolatos politikájában.
A CNN egyébként arról számolt be, hogy ukrán katonai parancsnokok szerint kezd megmutatkozni az eredménye annak, hogy legalább korlátozott mértékben használhatják a nyugati fegyvereket oroszországi katonai célpontok ellen, ezzel ugyanis sikerült megakasztani az orosz offenzívát.
Közben Alekszandr Bogomaz kormányzó a Telegramon arról számolt be:
Bogomaz szerint drónokat fogtak el a régió Szevszkij, Pogarszkij, Braskovszkij, Zlinkovszkij és Trubcsevszkij járásai felett. Minden támadás helyszínére mentőszolgálatokat küldtek.
A dróncsapásoknak nem voltak áldozatai, és károkat nem okoztak – állította a Bogomoz.
Nem ez volt az egyetlen helyszín, amelyet az ukránok drónokkal támadtak.
– jelentette Igor Artamonov regionális kormányzó hétfőn.A drón egy elektromos alállomás területét találta el a Sztanovljanszkij városi körzetben.
Sérültekről nem érkezett jelentés, és a helyszínre mentőegységeket küldtek. A létesítmény működésében nem volt fennakadás – állította Artamonov.
Az ukrán erők korábban katonai és ipari célpontok ellen intéztek dróntámadásokat a Lipecki területen.
Az elmúlt hónapokban az ukrán erők fokozták az orosz területen lévő célpontok elleni támadásokat, amelyek célja az orosz olajipar és katonai termelési létesítmények megkárosítása.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!