Az önvédelem joga. A NATO főtitkára szerint nem kifogásolható, ha az ukránok orosz területen levő katonai célpontokat támadnak
Fotó: NATO
Ukrajnának a nemzetközi jog értelmében joga van ahhoz, hogy megtámadja az orosz területen található katonai célpontokat – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az United News tévécsatornának adott interjújában vasárnap.
2024. július 15., 09:012024. július 15., 09:01
Az Egyesült Államok politikája tiltja, hogy az ukrán erők az Egyesült Államok által szállított fegyverekkel mélyen Oroszország területén lévő célpontokat támadjanak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította Washingtont a korlátozások feloldására, mondván, hogy a nagy hatótávolságú amerikai fegyverek, például az ATACMS-ek Oroszországon és a megszállt Krím-félszigeten belüli alkalmazásának lehetősége „azonnali eredményt” hozna.
Az interjúban Stoltenberg megerősítette Ukrajna önvédelmi jogát.
– mondta Stoltenberg.
„Ezt a nemzetközi jog világosan meghatározza. Mivel ez egy háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, Ukrajnának joga van az önvédelemhez, és ez magában foglalja az agresszor területén végrehajtott csapásokat is. Ez számomra teljesen világos” – szögezte le.
Az amerikai kormány júniusban adott engedélyt Ukrajnának arra, hogy a Harkivi terület határának közelében lévő orosz célpontokat támadja, miután Moszkva újból offenzívát indított a térségben. Stoltenberg szerint ez üdvözlendő lépés volt.
Megjegyezte, hogy
„Üdvözlöm a szövetségesek azon döntését, hogy megnyitják a lehetőséget a fegyverek nagyobb mértékű használatára az ilyen célpontok elleni csapásméréshez” – mondta.
A NATO vezetője július 10-én hasonlóan érvelt a szövetség 75. évfordulója alkalmából Washingtonban tartott csúcstalálkozón.
Az Egyesült Államok nem jelentett be semmilyen változást az oroszországi nagy hatótávolságú csapásokkal kapcsolatos politikájában.
A CNN egyébként arról számolt be, hogy ukrán katonai parancsnokok szerint kezd megmutatkozni az eredménye annak, hogy legalább korlátozott mértékben használhatják a nyugati fegyvereket oroszországi katonai célpontok ellen, ezzel ugyanis sikerült megakasztani az orosz offenzívát.
Közben Alekszandr Bogomaz kormányzó a Telegramon arról számolt be:
Bogomaz szerint drónokat fogtak el a régió Szevszkij, Pogarszkij, Braskovszkij, Zlinkovszkij és Trubcsevszkij járásai felett. Minden támadás helyszínére mentőszolgálatokat küldtek.
A dróncsapásoknak nem voltak áldozatai, és károkat nem okoztak – állította a Bogomoz.
Nem ez volt az egyetlen helyszín, amelyet az ukránok drónokkal támadtak.
– jelentette Igor Artamonov regionális kormányzó hétfőn.A drón egy elektromos alállomás területét találta el a Sztanovljanszkij városi körzetben.
Sérültekről nem érkezett jelentés, és a helyszínre mentőegységeket küldtek. A létesítmény működésében nem volt fennakadás – állította Artamonov.
Az ukrán erők korábban katonai és ipari célpontok ellen intéztek dróntámadásokat a Lipecki területen.
Az elmúlt hónapokban az ukrán erők fokozták az orosz területen lévő célpontok elleni támadásokat, amelyek célja az orosz olajipar és katonai termelési létesítmények megkárosítása.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!