A járványról egyeztet távértekezlet formájában országa illetékeseivel Vlagyimir Putyin orosz államfő
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Számos kétkedő hang jelent meg a nemzetközi sajtóban a koronavírus ellenszereként bejegyzett orosz vakcinával kapcsolatban. Szakemberek szerint addig nem lenne szabad engedélyezni az oltást, amíg nincsenek meg a szükséges tudományos publikációk a vakcina hatásairól. Jakab Ferenc virológus szerint az oltóanyag attól még működhet, hogy nem esett át a tömeges tesztelés fázisán.
2020. augusztus 14., 13:432020. augusztus 14., 13:43
Óriási visszhangot váltott ki Vlagyimir Putyin elnök bejelentése az orosz vakcina bejegyzéséről. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is megkezdte az egyeztetést a moszkvai hatóságokkal.
Vlagyimir Putyin elnök kedden bejelentette a SARS-CoV-2 koronavírus elleni első orosz vakcina hivatalos bejegyzését.
A klinikai tesztekkel foglalkozó szervezetek szövetsége azonban úgy véli, az oltóanyagot nem tesztelték kellő alapossággal. Francois Balloux, a University College London Genetikai Intézetének tudósa az oltóanyag bejegyzését meggondolatlannak és ostobának nevezte. „Egy nem megfelelően tesztelt vakcinával végzett tömeges oltás etikátlan.
– fogalmazott a kutató.
Egy orosz szakember, Alekszandr Csepurnov azt mondta, egy rossz vakcina súlyosbíthatja a betegséget. „Több betegség esetében – és a koronavírus igazoltan ilyen – egyes antitestek jelenléte ronthat a fertőzöttek állapotán” – idézte a Hvg portál a Vektor nevű ismert laboratórium egykori vezetőjét. Szerinte addig nem lenne szabad engedélyezni az oltást, amíg nincsenek meg a szükséges tudományos publikációk a vakcina hatásainak a részleteiről.
Jakab Ferenc virológus, a magyar Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője a Magyar Nemzet című napilapnak elmondta: az első orosz oltóanyag egy adenovírus-DNS-en alapuló vektorvakcina, amelybe beépítették a SARS-CoV–2-koronavírus egyik génjét. A Pécsi Tudományegyetem oktatója szerint az is bizonyos, hogy a vakcinát néhány száz emberen már letesztelték, de a szer nem jutott el a klinikai vizsgálatok harmadik, tömeges tesztelést előíró fázisáig.
– fogalmazott a szakember.
Jakab Ferenc hozzáfűzte: ettől függetlenül a vakcina működhet, az ugyanakkor némi aggodalomra ad okot, hogy az oltóanyag nem jutott el a harmadik szakaszig, hiszen így nem tudhatjuk, hogy a készítmény mennyire biztonságos, illetve mennyire képes beváltani a hozzá fűzött reményeket. A kutató rámutatott: a sietség érthető, hiszen Oroszország – ahol már egymillióhoz közelít a fertőzöttek száma – a többi országgal versengve igyekszik kifejleszteni a maga oltását.
– fogalmazott a virológus a Magyar Nemzetnek. Hozzátette: noha az elsőségnek nyilvánvalóan vannak politikai motivációi is, virológusként optimista, s abban bízik, hogy legyenek oroszok vagy amerikaiak, a kutatók arra törekszenek, hogy mielőbb megtalálják a megoldást. Elmondta azt is,
Az Egyesült Államokban egyébként már júliusban megkezdődött két ígéretes oltóanyag tesztelésének harmadik fázisa. A tervek szerint a következő két hónapban 60 ezer amerikai önkéntesen tesztelik a két oltóanyagot, a Donald Trump vezette adminisztráció Rendkívüli Sebesség Művelet elnevezésű programja keretében, amit a koronavírus elleni küzdelemre hoztak létre. Egy kínai és egy indonéz állami cég közös fejlesztésében szintén megkezdődött egy koronavírus elleni vakcina tesztelésének harmadik szakasza, amelyben több mint 1600 beteg vesz részt.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
szóljon hozzá!