Nyomozati együttműködés. A bevándorlási hivatal Bukarestben megnyitandó nyomozóirodája a határon átnyúló bűnözés elleni küzdelmet szolgálja
Fotó: ICE
Az Egyesült Államok arra készül, hogy Romániában, Bukarestben megnyissa a rettegett amerikai bevándorlási és vámhivatal (ICE) nyomozati osztályának irodáját, amely a washingtoni kormány belbiztonsági minisztériumának (DHS) része, és amely révén az amerikai bűnüldöző hatóság együttműködik majd román kollégáival – írja a Profit.ro.
2025. április 07., 19:552025. április 07., 19:55
2025. április 07., 20:002025. április 07., 20:00
A bevándorlási hivatal azon kevés amerikai szövetségi ügynökség közé tartozik, amelyek mentesültek a Donald Trump elnök által az Elon Musk vezette DOGE-n keresztül végrehajtott költségvetési megszorítások alól, és a DHS több ezer ügynökét, akik a közelmúltig más típusú bűncselekmények után nyomoztak, a bevándorlási törvények betartatására csoportosították át a Fehér Ház által kezdeményezett akció keretében, amely „bűnöző illegális bevándorlók millióinak” kitoloncolását ígérte,
A Profit.ro által ismertetett dokumentum szerint
Az épület a Maior Gheorghe Șonțu utca 11. szám alatt található, Bukarest 1. kerületében.
Az épület a román állam tulajdonában van, az állami protokollalap (RA-APPS) igazgatása alatt, és 2013-tól egy ideig a Szociáldemokrata Párt (PSD) bukaresti 1. kerületi szervezete bérelte, illetve korábban Marokkó romániai nagykövetsége.
A Profit.ro megkeresésére sem az Egyesült Államok Külügyminisztériuma, sem az ICE, sem a DHS, sem az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége nem válaszolt.
Ez lenne a második ilyen HSI-egység Európában a spanyolországi után.
A programot 2011-ben hozták létre, és jelenleg 16 TCIU működik Észak-, Közép- és Dél-Amerika, a Karib-térség, a Közel-Kelet és Ázsia országaiban.
A legújabb irodát Peruban hozták létre. Célja többek között a Tren de Aragua nevű venezuelai szervezett bűnözői csoport határokon átnyúló tevékenysége elleni küzdelem.
A TCIU célja a bűnszervezetek felszámolása a bűnözők elfogásán és felelősségre vonásán dolgozó operatív csoportok közös erőfeszítései alapján. A központban folyó munka nagyban hozzájárul majd a kábítószer-kereskedelem, az emberkereskedelem, a pénzügyi és gazdasági csalás elleni küzdelem terén folytatott együttműködés megerősítéséhez, valamint a román állampolgárok illegális migrációjára vonatkozó adatcsere fokozásához a déli mexikói és a kanadai határon.
A központ jelentősen megkönnyíti az információcserét és a határokon átnyúló szervezett bűnözői csoportok üldözését mind Romániában, mind az amerikai büntető igazságszolgáltatási rendszerben, és a bűnügyi nyomozások gyorsabb ütemben zajlanak majd, mivel a román rendőrség és határőrség, valamint az amerikai bűnüldöző hatóságok szakértői egy helyen lesznek, ami jelentősen támogatja a bűnözők letartóztatásán és üldözésével foglalkozó operatív csoportok közös erőfeszítéseit.
– olvasható a 2023-as memorandumban.
A HSI, az ICE nyomozóügynöksége már régóta tevékenykedik Romániában, és a bukaresti amerikai nagykövetségen működik.
Az ügynökség több mint 50 országban van jelen közel 500 különleges ügynökkel, elemzővel és támogató személyzettel.
Idén január 10-én, azon a napon, amikor az Egyesült Államok hivatalosan bejelentette, hogy Románia csatlakozott a vízummentességi programhoz,
amelynek célja a határokon átnyúló bűncselekmények közös felderítése és a migránscsempészet elleni küzdelem.
A megállapodás tartalmazta továbbá a Románia és az Egyesült Államok közötti, az utazási információk felhasználásáról szóló együttműködési megállapodás 2024. augusztusi hatálybalépését, amely megelőzi a vitatott amerikai ATS számítógépes rendszer globális változatának romániai bevezetését, amely az államhatárokat átlépő személyek automatikus átvilágítására és értékelésére szolgál, hogy meghatározzák a nemzetbiztonságra, valamint a terrorizmsu és más bűncselekmények terén jelentett kockázat mértékét.
A bukaresti belügyminisztérium most azt közölte a Profit.ro-val, hogy a tárgyalások az amerikaiakkal 2024. március 13-14. között zajlottak, de nem nyilatkozott az eredményekről, és nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a TCIU székhelye valóban a jelzett bukaresti ingatlanban lesz-e.
A román bűnüldöző intézmények folyamatos párbeszédet folytatnak az amerikai partnerintézményekkel, hogy megtalálják a legjobb megoldásokat az operatív együttműködés javítására” – olvasható a belügyi tárca válaszában.
Mint arról beszámoltunk, 2025. március 25-én a DHS bejelentette, hogy az Egyesült Államok kormánya határozatlan időre felfüggeszti Románia felvételét a vízummentességi programba, hogy biztosítsa a program által előírt szigorú biztonsági követelmények „betartását”.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jó ötlet, hogy Romániának legyen egy küldöttje az Egyesült Államokban, aki segíti a munkájában a washingtoni román nagykövetet.
A luxemburgi hatóságok még 2020 februárjában őrizetbe vettek egy svéd férfit, aki a rotterdami Eurovíziós Dalfesztivál ellen tervezett terrortámadást – írta a Het Parool holland lap kedden luxemburgi igazságügyi forrásokra hivatkozva.
Huszonöt ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán külügyminiszterei – a Gázai övezetben dúló harcok azonnali leállítására szólított fel hétfőn egy közös nyilatkozatban.
A romániai hatóságok aláírták a keretmegállapodást rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére az izraeli Rafael Advanced Defense Systems céggel – közölte hétfőn a védelmi minisztérium.
Az ukrán és az orosz delegáció közötti közvetlen tárgyalások harmadik fordulójára július 23-án kerül sor Isztambulban – közölte Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn este tartott beszédében.
Magyarországnak abszolút nemzeti érdeke a jó együttműködés Romániával, különösen mivel Brüsszel sorozatos hibái miatt Európa folyamatosan az energiaválság szélén lavírozik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A „kollektív Nyugat” az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozás lehetséges kiindulópontjának tekinti Romániát – jelentette ki Vlagyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek vasárnap adott interjújában.
Csak az idei év első felében több tízmillió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) különböző ügyekben.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Washingtonba Nicușor Dan román államfőt – közölte Cristian Diaconescu elnöki tanácsadó.
Legalább 67 palesztint ölt meg az izraeli hadsereg, miközben vasárnap Gáza északi részén az ENSZ segélyautóira vártak.
A Mediazona orosz független médiaorgánum a BBC orosz szolgálatával együttműködve 119 154 Ukrajnában elesett orosz katona személyazonosságát erősítette meg.
szóljon hozzá!