Fotó: Román légierő
Romániában szállt le az amerikai légierő azon két bombázógépe, amelyet vasárnap a Barents-tenger felett orosz repülőgépek elfogtak.
2024. július 22., 13:002024. július 22., 13:00
A két B-52-es a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légibázison szállt le a Bomber Task Force Europe 24-4 misszió keretében. Az amerikai légierő európai parancsnoksága szerint
és az elfogás következtében nem változtattak irányt, a tervezett repülési útvonalukon incidens nélkül folytatták útjukat.
„Az amerikai légierő két B-52H Stratofortress repülőgépe, amelyek a Louisiana állambeli Barksdale légibázison lévő 2. bombázószázad kötelékébe tartoznak, vasárnap a romániai Mihail Kogălniceanu légibázison szállt le a Bomber Task Force Europe 24-4 misszió keretében. Miközben nemzetközi légtérben és a nemzetközi joggal összhangban repültek, az amerikai B-52-es bombázókat közép-európai idő szerint reggel 8 óra körül két orosz repülőgép elfogta a Barents-tenger felett.
– áll az amerikai légierő közleményében.
A küldetés során a bombázók 20. Expedíciós Bombázó Század néven fognak működni, és beilleszkednek a NATO-szövetségesek és más nemzetközi partnerek haderejébe a képességek egyesítése és a biztonsági kötelezettségek biztosítása érdekében az Egyesült Államok Európai Parancsnokságának felelősségi területén.
„A mai globális környezetben létfontosságú, hogy nagy hatótávolságú, használható képességek széles skáláját tudjuk biztosítani. A Bomber Task Force újbóli bevetése kiváló lehetőséget biztosít taktikáink, technikáink és agilis hadviselési eljárásaink csiszolására” – mondta James Hecker tábornok, az Amerikai Légierő Európa - Amerikai Légierő Afrika (USAFE-AFAFRICA) parancsnoka.
„A szövetségeseinkkel való együttműködésen keresztül az Egyesólt Államok lehetővé teszi csapataink számára, hogy felvegyék a harcot a jelenlegi és jövőbeli fenyegetésekkel szemben” – tette hozzá.
A közlemény szerint az Egyesült Államok a Bomber Task Force (BTF) missziókon keresztül következetesen demonstrálja elkötelezettségét a NATO-szövetségesek és partnerek iránt. E missziókon keresztül
„Az Egyesült Államok elkötelezett a NATO-szövetségeseinkkel és partnereinkkel való együttműködés mellett a keleti szárny mentén, hogy biztosítsuk a regionális biztonság, védelem és stabilitás fenntartásához szükséges fokozott képességeket és koordinációs képességeket” – tette hozzá Hecker.
„Az amerikai stratégiai bombázók rendszeres és rutinszerű bevetései azt mutatják, hogy az Egyesült Államok és a NATO felkészült és jól felszerelt, hogy a fogadó nemzetek szövetségeseivel és partnereivel együttműködve elrettentse a fenyegetéseket és megvédje a szövetséget” – zárul a nyilatkozat.
Miután észlelték az orosz határokhoz közeledő légi célpontot, a hadsereg MiG-29-es és MiG-31-es vadászgépeket vetett be – áll a minisztérium közleményében.
A MiG-ek két amerikai ВВ-52Н stratégiai bombázóként azonosították a repülőgépeket.
– közölte a minisztérium.
Az orosz harci gépek a repülést a semleges vizek feletti légtér használatára vonatkozó nemzetközi szabályoknak megfelelően hajtották végre – tette hozzá a tárca.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!