Klaus Iohannis román és Ilham Alijev azeri elnök Bakuban
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államelnök csütörtöki bejelentése szerint megállapodott azeri hivatali kollégájával, Ilham Alijevvel a kétoldalú együttműködés fejlesztéséről az energia, a kereskedelem, a közlekedés, a beruházások, a digitalizáció, a mezőgazdaság, az oktatás és a kultúra területén.
2023. február 02., 19:162023. február 02., 19:16
2023. február 02., 19:222023. február 02., 19:22
A román elnök egyúttal közölte, hogy a Romgaz román állami földgáztársaság pénteken újabb földgázbehozatali szerződést köt az azeri Socar olajvállalattal a 2023. április 1. és 2024. április 1. közötti időszakra. Az azeri elnökkel való megbeszélése után a román államfő elmondta, hogy a találkozón megerősítette Románia nyitottságát és érdeklődését a két ország közötti stratégiai partnerség elmélyítése, valamint a regionális hatású stratégiai projektek fejlesztése iránt. „Megállapodtunk abban, hogy támogatjuk a kétoldalú együttműködés fejlesztését olyan területeken, mint az energia, a kereskedelem, a közlekedés, a beruházások, a digitalizáció, a mezőgazdaság és – ami nagyon fontos – az oktatás és a kultúra. Megköszöntem Ilham Alijev elnök úrnak, hogy 2023. január 1-jétől Azerbajdzsán további gázmennyiség szállítását vállalta Románia számára” – mondta az államfő.
Hangsúlyozta, hogy mind a déli gázfolyosó, mind az Azerbajdzsánban megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia szállítására szolgáló jövőbeli tenger alatti vezeték jelentősen hozzá fog járulni az Európai Unió energiabiztonságához, és emlékeztetett, hogy mindkét projekt az Európai Bizottság támogatását élvezi. „Románia és Azerbajdzsán továbbra is az Európa, a Dél-Kaukázus és Közép-Ázsia közötti együttműködés és stratégiai kezdeményezések bővítésén fog dolgozni. Amint azt Bukarestben megbeszéltük, a két ország biztosítani és fejleszteni fogja az Európa és a Dél-Kaukázus közötti kapcsolatot” – fogalmazott Iohannis.
A román államfő szerint a Dél-Kaukázus stratégiai fontosságú régió Románia és az Európai Unió számára. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy Azerbajdzsán az első dél-kaukázusi állam, amellyel Románia stratégiai partnerségre lépett 2009-ben. „Románia és Azerbajdzsán között kitűnő a több mint három évtizede kialakított politikai-diplomáciai kapcsolat. A 2022-es év a kapcsolatok fokozottabb megerősítését hozta, és ennek csúcspontja Ilham Aliyev elnök bukaresti látogatása volt az Azerbajdzsán, Grúzia, Románia és Magyarország kormánya közötti, a zöldenergia-fejlesztés és -szállítás terén megvalósuló stratégiai partnerségről szóló megállapodás december 17-i aláírása alkalmából” – idézte Iohannist az Agerpres hírügynökség kiküldött tudósítója.
„Hangsúlyoztam, hogy a szolidaritás még fontosabbá válik, és méltattam Azerbajdzsán hozzáállását a regionális energiabiztonsághoz. A regionális együttműködés, valamint az energiaforrások és a szállítási útvonalak diverzifikálása olyan kulcsfontosságú elvek, amelyekre a déli gázfolyosó projektje is épül. Azerbajdzsán megbízható partner ezen a téren” – mondta Iohannis. Hangsúlyozta azt is, hogy Románia őszinte és igaz barátja Azerbajdzsánnak.
Klaus Iohannis államfő csütörtökön kétnapos látogatásra érkezett Azerbajdzsán fővárosába, Bakuba, Ilham Alijev azeri elnök meghívására. Pénteken a két elnök közösen megnyitja a déli gázfolyosó miniszteri tanácsadó bizottságának ülését, amelyen Kadri Simson energiaügyi európai biztos is részt vesz.
Aláírták szombaton a Cotroceni-palotában az Azerbajdzsán, Grúzia, Románia és Magyarország kormányai közötti, az energiafejlesztési és -szállítási stratégiai partnerségről szóló megállapodást.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Szíriában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a polgárháborús helyzet súlyosbodása miatt azonnal hagyják el az országot bármely létező és még biztonságos útvonalon keresztül.
Washington „békés, demokratikus eljárásra” szólított fel Romániában, miután az alkotmánybíróság orosz beavatkozás gyanúja miatt pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot, mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt.
Több ezer ember menekült el a közép-szíriai Homszból, az ország harmadik legnagyobb városából péntekre virradóan – közölte egy háborús megfigyelő szervezet és helyi civilek.
Romániában veszélyes helyzet jött létre, az erdélyi magyarok azonban képesek felismerni és elhárítani a veszélyt – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában a romániai <
Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai választásokba, miután olyan hírszerzési infomációk láttak napvilágot, miszerint egy külső állami szereplő befolyásolta az elnökválasztás első fordulóját.
Pénteken 10.30 óráig 3506 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A Fehér Ház utolsó pillanatos erőfeszítéseket tervez Ukrajna megsegítésére, beleértve több fegyver átadását és átfogó szankciókat Oroszország ellen – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön.
Emmanuel Macron csütörtök esti televíziós beszédében kijelentette, hogy kitölti francia elnöki megbizatását „annak 2027-ben esedékes végéig”.
„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
szóljon hozzá!