Román képviselők is érintettek lehetnek az EP újabb korrupciós botrányában

korrupció

Tiltott lobbitevékenység. Három román EP-képviselő is gyanúba keveredett a Huawei által kifizetett összegek miatt kirobbant korrupciós ügyben

Fotó: Purger Tamás/MTI

Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.

Krónika

2025. március 14., 13:192025. március 14., 13:19

Daniel Buda, Cristian Bușoi és Tudor Ciuhodaru is aláírta ugyanis azt a levelet, amelyben EP-képviselők egy csoportja a kínai Huawei mellett lobbizott, ezzel ők is korrupció gyanójába keveredtek.

A román érintettek „pártokon átívelő” csoportot alkotnak, ugyanis Buda és Bușoi a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben az Európai Néppárt frakciójában ültek, míg Ciuhodaru a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője volt, azóta pedig átigazolt a Románok Egyesüléséért Szövetségbe (AUR).

Közülük Buda jelenleg is az EP tagja.

A belga ügyészek a Huawei kínai óriáscéghez kapcsolódó lobbisták ellen nyomoznak, akiket azzal gyanúsítanak, hogy európai parlamenti képviselőket és volt képviselőket vesztegettek meg, hogy rávegyék őket kezdeményezéseik támogatására.

A Follow the Money oknyomozó cikke szerint 2021-ben írták alá a támogató levelet, amelyben

nyolc európai parlamenti képviselő, köztük a három román politikus arra kérte az Európai Bizottságot, hogy módosítsa azt a rendkívül korlátozó jellegű jogszabályt, amely akadályozza a Huawei hozzáférését az 5G-s távközlési hálózatokhoz az EU-ban.

A G4Media kérdésére, hogy aláírta-e a levelet, Cristian Bușoi nemleges választ adott.

„A hivatalos e-mailjeim gyors ellenőrzése és a korábbi asszisztenseimmel való egyeztetés alapján nem találtam semmilyen levelezést Matrusciello úrral, aki a kérés kezdeményezőjének tűnik, vagy bárki mással a levél tárgyában.

Idézet
Természetesen sem elektronikusan, sem kézzel nem írtam alá ezt a levelet, és nem emlékszem arra, hogy Matrusciello volt kollégám szóbeli hozzájárulást kért volna tőlem ehhez a levélhez.

Hozzáteszem, hogy minden hivatalos és nem hivatalos megbeszélésen az volt az álláspontom, hogy támogassam Románia álláspontját a 3,4 és 5 G-s technológia kapcsán, a biztonság megsértése nélkül” – mondta Bușoi.

Daniel Buda is tagadja, hogy a Huaweinek lobbozott volna, bár azt nem, hogy aláírta a levelet.

„Soha nem volt semmilyen kapcsolatom, találkozóm vagy kapcsolatom semmilyen hatósággal, lobbistával, kínai képviselővel vagy más, az üggyel kapcsolatos személlyel.

Idézet
A levelet, amelyre Ön hivatkozik, Martusciello EP-képviselő kapta meg aláírásra, ami az Európai Parlamentben bevett gyakorlat, és a levélben sehol sincs utalás a Huawei-re vagy Kínára”

– mondta.

A levél annak nyomán született, hogy 2020 januárjában az EU olyan bejelentést tett, amely veszélyeztette a Huawei európai jövőjét. Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke és Thierry Breton belső piacért felelős biztos akkor azt mondta, hogy a tagállamok megállapodtak abban, hogy lépéseket tesznek a „nagy kockázatú” szolgáltatók kizárására az 5G-hálózatokból. Vestager, a digitális és versenypolitikáért felelős dán politikus hangsúlyozta, hogy ez „nem irányult egyetlen konkrét ország vagy vállalat ellen sem”.

A cél a Huawei 5G-hálózatoktól való távol tartása volt, a céget ugyanis a kínai kormánynak való kémkedéssel vádolták.

Egy 41 európai parlamenti képviselő által aláírt levélben felszólították a Bizottságot, hogy teljesen zárja ki a Huaweit és kínai versenytársát, a ZTE-t az európai 5G hálózatokból. A levélben ragaszkodtak ahhoz, hogy tiltsák meg a magas kockázatú kínai beszállítóktól származó technológia használatának bármilyen uniós finanszírozását.

Egy kis, hangos csoport azonban ellenezte azt – írja a Follow the Money.

korábban írtuk

Újabb korrupciós botrány az EP-ben, több helyszínen tartottak házkutatást
Újabb korrupciós botrány az EP-ben, több helyszínen tartottak házkutatást

Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.

Nyolc európai parlamenti képviselő ellenkező tartalmú levelet írt, amelyben „technológiai rasszizmusra” figyelmeztetnek, mondván, hogy a beszállítók kizárása a származási helyük alapján diszkriminatív. Az aláírók között volt Cristian Bușoi, aki annak idején a parlament befolyásos ipari, kutatási és energetikai bizottságának elnöke volt, Daniel Buda és Tudor Ciuhodaru.

A levelet csak olasz és román képviselők írták alá:

  • Fulvio Martusciello EPP OLASZORSZÁG
    Giuseppe Milazzo EPP OLASZORSZÁG
    Herbert Dorfman EPP OLASZORSZÁG
    Aldo Patriciello EPP OLASZORSZÁG
    Cristian-Silviu Busoi EPP ROMÁNIA
    Daniel Buda EPP ROMÁNIA
    Ciuhodaru Tudor SD ROMÁNIA
    Giuseppe Ferrandino SD OLASZORSZÁG

A levélnek szimbolikus értéke volt: jelezte a nyilvánosságnak, hogy a cég élvezi az európai parlamenti képviselők támogatását.

A belga szövetségi ügyészség azzal gyanúsítja a kínai Huawei vállalat lobbistáit, hogy több volt és jelenlegi európai parlamenti képviselő megvesztegetésével jogellenesen befolyásolhatták az uniós parlament döntéshozatali folyamatait;

csütörtök délután lepecsételték az uniós parlament két asszisztensének brüsszeli irodáját, egy gyanúsítottat letartóztattak – tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap csütörtökön.

A belga rendőrség megvesztegetés, hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel gyanújával tartott házkutatást Belgiumban és Portugáliában csütörtök reggel egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben.

A gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban.

A belga napilap internetes oldala szerint a belga szövetségi ügyészség délután kiadott közleményében megerősítette:

„a Huawei lobbistái mintegy tizenöt volt és jelenlegi európai parlamenti képviselőt vesztegethettek meg a kínai távközlési vállalat kereskedelempolitikájának támogatása érdekében”.

Az ügyészség bejelentette, hogy a nyomozás részeként az ügyben eljáró bíró azt kérte: pecsételjék le két, az ügyben állítólagosan érintett parlamenti asszisztens irodáját Brüsszelben. Egy gyanúsítottat Franciaországban előállítottak, az ügyészség által kiadott európai elfogatóparancs alapján.

A nyomozók szerint a lobbisták bűncselekményeket követhettek el azzal, hogy megvesztegették a törvényhozókat.

Idézet
A vesztegetéseket feltehetően rendszeresen és nagyon diszkréten, 2021-től napjainkig, és különféle formában folytatták”

– fogalmaztak.

Az ügyészség szerint a lobbisták be nem jelentett nagy összegű készpénzes kifizetésekkel és nagy értékű ajándékokkal érték el a politikusok befolyásolását.

Jegyeket ajándékoztak labdarúgó mérkőzésekre, vagy a kínai vállalat érdekeinek érvényesítéséért cserébe minden költséget fedező kínai utazásokat biztosítottak.

A botrányban érintett politikusok legalább egyikének kifizetése egy portugál cégen keresztül történt – írták.

Az ügyészek úgy vélik, hogy a kifizetések egy részét üzleti kiadásoknak álcázhatták, és bizonyos esetekben harmadik félen keresztül intézték.

Az Európai Parlament közölte: figyelembe veszik az információkat és teljes mértékben együttműködnek a hatóságokkal.

Az ügy mintegy két évvel a Katargate néven ismertté vált, az uniós parlamentet érintő korrupciós botrány után robbant ki, amelyben a gyanú szerint Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatalát.

A 2022 decemberében ismertté vált vizsgálat során többeket letartóztattak Brüsszelben, köztük Eva Kailit, az EP görög szocialista alelnökét és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le egyebek mellett Panzeri és Kaili otthonában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 03., szombat

Zelenszkij: nem tudjuk garantálni a május 9-én Moszkvába látogató külföldi vezetők biztonságát

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem tudja garantálni a nemzetközi vezetők biztonságát, akik május 9-én Moszkvába utaznak a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából.

Zelenszkij: nem tudjuk garantálni a május 9-én Moszkvába látogató külföldi vezetők biztonságát
2025. május 03., szombat

Újra román „horrorkaravánok” miatt bírságoltak Magyarországon

Egy hét alatt csaknem tízmillió forint bírságot szabtak ki az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz (ÉKM) tartozó Közlekedési Hatóság munkatársai autószállító járművekre. A leggyakoribb szabálytalanság a túlsúly volt – közölte a szaktárca az MTI-vel.

Újra román „horrorkaravánok” miatt bírságoltak Magyarországon
2025. május 03., szombat

Kemény amerikai bírálat Berlinnek az AfD szélsőjobboldali párttá minősítése miatt

Keményen bírálták az Egyesült Államok kormányzatának tagjai Berlint, miután a német alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldalinak nyilvánította az Alternatíva Németországért pártot (AfD), amely a legnagyobb ellenzéki erő.

Kemény amerikai bírálat Berlinnek az AfD szélsőjobboldali párttá minősítése miatt
2025. május 03., szombat

Vízumbotrány: az illegális migráció lehet Románia kizárásának oka az amerikai nagykövetség üzenete alapján

„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.

Vízumbotrány: az illegális migráció lehet Románia kizárásának oka az amerikai nagykövetség üzenete alapján
2025. május 03., szombat

Washington újabb szankciókat dolgozott ki Moszkva ellen az ukrajnai háború elnyújtása miatt

Amerikai tisztségviselők véglegesítették az Oroszország elleni új gazdasági szankciókat hogy fokozzák a nyomást Moszkvára, hogy tegyen eleget Donald Trump amerikai elnök felszólításának az Ukrajna elleni háború befejezésére.

Washington újabb szankciókat dolgozott ki Moszkva ellen az ukrajnai háború elnyújtása miatt
2025. május 03., szombat

Elnökválasztás: nagyobb a szavazókedv külföldön, mint novemberben

Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Elnökválasztás: nagyobb a szavazókedv külföldön, mint novemberben
2025. május 03., szombat

Nagyot buktak a hagyományos pártok az angliai helyhatósági választáson, Farage pártja előretört

A két legnagyobb hagyományos brit politikai erő, a kormányzó Munkáspárt és az ellenzéki Konzervatív Párt egyaránt jelentős veszteségeket szenvedett az angliai helyhatósági és időközi parlamenti választásokon.

Nagyot buktak a hagyományos pártok az angliai helyhatósági választáson, Farage pártja előretört
2025. május 03., szombat

Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból

Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.

Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból
2025. május 02., péntek

Romániában őrizetbe vették és kitoloncolták az országból a Russia Today újságíróját a vádak szerint

Romániában őrizetbe vették, majd kitoloncolták az országból a Russia Today (RT) nevű orosz televíziós csatorna egyik ír munkatársát – állítja a csatorna főszerkesztője.

Romániában őrizetbe vették és kitoloncolták az országból a Russia Today újságíróját a vádak szerint
2025. május 02., péntek

Orbán Viktor: nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk

Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, a parlamentben elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját – közölte a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk