Nem rózsás a helyzet. Henryk Kowalczyk szerint világos, hogy Brüsszel nem teljesíti a gazdák egyik alapvető követelményét
Fotó: Henryk Kowalczyk/Facebook
Lemondott szerdán Henryk Kowalczyk lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, aki a Lengyelországba beáramló ukrán gabonaexporttal hozta összefüggésbe döntését.
2023. április 05., 14:202023. április 05., 14:20
2023. április 05., 14:312023. április 05., 14:31
Döntését sajtókonferencián bejelentve a miniszter emlékeztetett: múlt szerdán összehívta az agrárkerekasztalt, melyen a gazdák, valamint az élelmiszer-feldolgozó és exportcégek képviselőivel megállapodtak a többi között abban, hogy a kormány korlátozza az ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek behozatalát, meggyorsítja ezeknek a harmadik országokba irányuló tranzitját, és kárpótolja a lengyel gazdákat. A kerekasztalnál született megállapodásokat fokozatosan meg is valósítják – húzta alá Kowalczyk.
Az Európai Bizottság által közzétett tervezet szerint viszont júniustól egy évvel meghosszabbítják a kvóta- és vámmentes gabonaimportot Ukrajnából – közölte Kowalczyk. „Világosan látható, hogy a gazdák egyik alapvető követelménye nem teljesül, ezért benyújtottam lemondásomat” – idézte a lengyel minisztert az MTI.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság március 20-án közölte: 56,3 millió euró pénzügyi segítséget nyújt a válságalapból a lengyelországi, romániai és bulgáriai gazdáknak az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére. Ebből Lengyelország 29,5 millió eurót, Bulgária 16,75 millió eurót, Románia pedig 10,05 millió eurót kap. A román gazdaszervezetek „nevetségesen csekélynek” nevezték az összeget. A legjelentősebb hazai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) többször is élesen bírálta Petre Daea mezőgazdasági minisztert, akinek felrótták, hogy nem tárgyalt érdemben Brüsszellel egy jóval magasabb kompenzációért.
Közös levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság (EB) elnökének pénteken a román, a magyar, a lengyel, a bolgár és a szlovák miniszterelnök, amelyben Brüsszel intézkedéseit kérik az Európába beáramló ukrán gabona ügyében.
A varsói agrárkerekasztalnál kötött megállapodás ellenére múlt csütörtökön az észak-lengyelországi Szczecinben megkezdődött a gazdák azóta is folytatódó tüntetése. A vajdasági hivatal székháza előtt tiltakozó termelők az ukrán gabonaexport teljes leállítását követelik. Szerintük az utóbbi napokban még több gabona áramlott be az országba, mint eddig. Mateusz Morawiecki kormányfő kedden arra szólította fel a tüntetőket, hogy tartsák be a múlt heti megállapodást, és adjanak a kormánynak időt az intézkedések végrehajtására. Aláhúzta: a lengyelországi gabonaraktárak kezdenek megüresedni, az ukrajnai szállítmányok nagyrészt tranzitként haladnak át az országon.
Kowalczykot 2021 őszén nevezték ki mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszterré. A PAP hírügynökség értesülései szerint a politikus kormányfőhelyettesként továbbra is tagja marad a kormánynak. Az ukrajnai gabonaexport ügye előzetes közlések szerint egyik témája lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai varsói tárgyalásainak.
Országos gazdatüntetést hirdetett 2023. április 7-re, péntekre a négy legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet. A szervezők arra számítanak, hogy országszerte több ezer gazda vonul utcára mezőgépekkel.
Mint ismert, közös levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság (EB) elnökének múlt pénteken a román, a magyar, a lengyel, a bolgár és a szlovák miniszterelnök, amelyben Brüsszel intézkedéseit kérik az Európába beáramló ukrán gabona ügyében. A négy legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet ugyanakkor országos gazdatüntetést hirdetett április 7-ére, péntekre a vámmentesen beérkező olcsó ukrán mezőgazdasági termékek miatt, ami óriási veszteségeket okoz a hazai gazdatársadalomnak. A szervezők arra számítanak, hogy országszerte több ezer gazda vonul utcára mezőgépekkel.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
Oroszország válaszintézkedésként kiutasítja a moszkvai román nagykövetség védelmi attaséját és helyettesét – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium.
Az Európai Unió tagállamai megszavazták az Európai Bizottságnak az Amerikai Egyesült Államok által kivetett vámokkal szembeni ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.
Kína megerősítette szerdán, hogy tárgyal Ukrajnával azon információk ügyében, amelyek szerint Donyec megyében ukrán katonák foglyul ejtettek az orosz erők oldalán harcoló két kínai állampolgárt.
Románia és az Egyesült Államok között nincs szakadás – véli Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete.
Az ENSZ főtitkára szerint „a segélyek elapadtak [és] a borzalom zsilipjei újra megnyíltak” a Gázai övezetben, miután Izrael minden áru bejutását megakadályozta, és újraindította a Hamász elleni háborút.
Az Egyesült Államok figyelmeztette Oroszországot: nem tűri a rosszhiszemű tárgyalásokat és a kötelezettségvállalások megszegését az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban.
Ukrán katonák foglyul ejtettek Ukrajna területén két kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg kötelékében harcoltak – közölte Volodimir Zelenszkij kedden a Telegramon. Az ukrán elnök videófelvételt is közzétett az egyik hadifogolyról.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának vezető tisztségviselői fontolgatják, hogy akár 10 000 katonát is kivonnának Kelet-Európából, miközben egyesek amiatt aggódnak, hogy egy ilyen lépés felbátorítaná Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
szóljon hozzá!